Poziom zarobków to główne zmartwienie Polaków w pracy – 52 proc. badanych uważa je za zbyt niskie. Gorzej jest tylko w Chinach, gdzie niezadowolenie w tym obszarze zgłosiło 62 proc. ankietowanych. Czym jest praca dla Polaków?


7 na 10 pracowników zatrudnionych w Polsce deklaruje dobre samopoczucie związane z wykonywanym zawodem, wynika z badania „Barometr Pracownika 2016” Edenred Ipsos. Ten wynik plasuje nas na trzecim miejscu w Europie, tuż za Niemcami i Wielką Brytanią.
Podobnie jak w wynikach ubiegłorocznej edycji badania Polacy martwią się przede wszystkim wysokością zarobków. W 2015 roku poziom niezadowolenia był wyższy o 6 procent. Ponadto 29 proc. zatrudnionych martwi się utrzymaniem pracy. Najmniejszym powodem do zmartwień był dla Polaków czas pracy, który wskazało 19 proc. ankietowanych, co wyróżnia nas pośród innych Państw Unii Europejskiej – dla Niemców zarówno czas pracy, jak jej utrzymanie to największe problemy (po 35 proc.)
31 proc. ankietowanych Polaków na pytanie "Twoja praca jest dla Ciebie…?" wybrało odpowiedź "rutyną". Tylko 13 proc. badanych uważa, że ich zajęcie jest dla nich pasją. Z raportu „Barometr Pracownika 2016” wynika, że mimo to 63 proc. przepytanych Polaków lubi przychodzić do pracy i czerpie z tego satysfakcję.
Weronika Szkwarek