22 listopada br. Krajowa Rada Komornicza we współpracy z izbami
komorniczymi organizuje VI Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych pod
hasłem „Nie unikaj komornika”. Tego dnia w kancelariach komorniczych w całej
Polsce będzie można uzyskać bezpłatne informacje prawne z zakresu postępowania
egzekucyjnego. Partnerem akcji jest Dz.
Celem akcji jest przekazanie społeczeństwu praktycznej wiedzy na temat praw wierzyciela i dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym oraz zasad postępowania w sytuacji, kiedy do drzwi zapuka komornik. Organizatorom zależy także na zwiększaniu świadomości dłużników co do konsekwencji nieodbierania pism komorniczych. Szacuje się, że w średniej wielkości kancelarii komorniczej do 20% listów wysyłanych do dłużników nie jest odbieranych.


Ogólnopolski Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się 22 listopada br. już po raz szósty. Każda osoba, która jest zainteresowana uzyskaniem praktycznych informacji z zakresu postępowania egzekucyjnego może w najbliższy wtorek odwiedzić jedną z dyżurujących kancelarii lub zadzwonić na infolinię, aby uzyskać ważne informacje. Dyżury komorników będą odbywać się także u powiatowych rzeczników konsumentów w całej Polsce. Lista miejsc, które biorą udział w akcji dostępna jest na stronie . Nr infolinii - (22) 299 87 77. Dzień Otwarty Komorników Sądowych odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i we współpracy z Stowarzyszeniem Federacja Konsumentów.
– Co piąty list wysłany przez komornika do dłużnika nie zostaje odebrany, co oznacza, że co piąty dłużnik może nie wiedzieć, jakie postępowanie w jego sprawie jest prowadzone i jakie będą jego konsekwencje – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Takie zachowanie tylko nawarstwia problem, a w długim terminie zwiększa koszty postępowania egzekucyjnego, którymi ostatecznie obciążany jest dłużnik. Celem organizacji dnia otwartego jest przekazanie dłużnikom i wierzycielom praktycznej wiedzy na temat egzekucji komorniczej, roli i znaczenia komorników w obrocie gospodarczym, a także wiedzy na tematy konsekwencji, jakie niesie za sobą egzekucja komornicza – dodaje Fronczek.
Przeczytaj także
Po pierwsze - odbierać korespondencję
Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komornik doręcza dłużnikowi przy pierwszej czynności egzekucyjnej, np. jednocześnie z zajęciem konta dłużnika doręcza pismo z informacją na ten temat. Pismo dwukrotnie awizowane uznaje się za doręczone, zatem dłużnik nie odbierając korespondencji, nie uniknie komornika. Jeśli natomiast nie zapozna się z treścią dokumentów, nie dowie się czego sprawa dotyczy i jakie konsekwencje wiążą się z jego zadłużeniem. Nie ma także szansy złożenia skargi na czynności komornicze, jeśli chciałby kwestionować postępowanie. Nieodebranie pisma nie spowoduje, że sprawa nie będzie prowadzona.
Po drugie - edukacja
W związku z Dniem Otwartym Krajowa Rada Komornicza przygotowała także specjalny Przewodnik po Egzekucji Sądowej, który jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie . Zawarte w nim zostały zasady bezpiecznego zarządzania własnym majątkiem. Warto go sobie wydrukować i korzystać na co dzień z porad opracowanych przez specjalistów. Dowiemy się z niego m.in. na co uważać, co i gdzie sprawdzać, jakie są prawa osoby, przeciwko której toczy się postępowanie egzekucyjne oraz w jaki sposób z tych praw korzystać.
– Egzekucja komornicza to bardzo skomplikowany proces, w którym komornik działa na wniosek wierzyciela, który na czas nie otrzymał należnych mu pieniędzy np. alimentów, wynagrodzenia za pracę czy zapłaty za fakturę. Bardzo ważne jest zwiększanie świadomości obywateli i wyjaśnianie niuansów prawnych, aby lepiej rozumieć cel pracy komornika i jej zasady – mówi prezes Krajowej Rady Komorniczej.
Więcej informacji na .