Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

łdzٴ, akcje, kryptowaluty i obligacje. Nowy Portfel Gwiazd na niepewny kwiecień

Andrzej Stec

W najnowszym przeglądzie prognoz rynkowych eksperci rynku finansowego prezentują zróżnicowane strategie inwestycyjne na najbliższy okres. Wśród rekomendowanych aktywów znalazły się zarówno metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, które w obliczu geopolitycznej niepewności cieszą się zainteresowaniem, jak i akcje konkretnych spółek oraz szerokie indeksy giełdowe, w tym także z rynków zagranicznych.

Nie zabrakło również propozycji inwestycji w dynamicznie rozwijający się rynek kryptowalut, z bitcoinem i XRP na czele, a także w bezpieczne przystanie w postaci obligacji skarbowych.

Przypomnijmy: w ubiegłym roku na Dz ruszyliśmy z nową, edukacyjną inicjatywą: Portfelem Gwiazd. Wybrane i zaproszone grono znanych w świecie gospodarczym osób na początku każdego miesiąca wybiera i typuje „najlepszą” ich zdaniem klasę aktywów, na najbliższe 30 dni.

Z założenia aktywo może być ogólne (np. lokata, gotówka, złoto, indeks giełdowy, waluta, surowce,…) lub bardziej precyzyjne (jak na przykład konkretny fundusz inwestycyjny/ETF, obligacja, czy giełdowa spółka). Może też być utrzymywane w kolejnych miesiącach.

Wskazaniom osób typujących powinien towarzyszyć krótki, zwięzły opis/uzasadnienie wyboru.

Co ważne! Wskazania naszych Gwiazd nie są i nie powinny być postrzegane jako rekomendacja. Aktywa mogą, ale nie muszą być w ich osobistym portfelu inwestycyjnym. Rzeczywiste inwestycje w typowane aktywa mogą też przynieść ujemne stopy zwrotu.

Szczegółowe prognozy z uzasadnieniem:

Krzysztof Borowski, doświadczony trader, profesor SGH

Prognoza: Zdywersyfikowany portfel z udziałem 1/6: złoto, srebro, akcje Quercusa, Rainbow, Bitcoin, -  indeks giełdy w Caracas (Caracas Stock Exchange Index – BVCV)

fot. Vintage Tone / Shutterstock

„łdzٴ – kontynuacja trendu wzrostowego (banki centralne nadal kupują), srebro – cena surowca zawsze się spóźnia za złotem, powinna zacząć je gonić, Quercus – spółka pozostaje w trendzie wzrostowym, Rainbow - spółka pozostaje w trendzie wzrostowym, Bitcoin – cena dotarła do linii trendu wzrostowego (powinna zadziałać jako wsparcie), indeks giełdy w Caracas pozostaje w silnym trendzie wzrostowym”.

reklama

Sebastian Buczek, prezes, współzałożyciel i akcjonariusz Quercus TFI

Prognoza (podtrzymana): akcje Kruk

„W marcu nie doszło do poprawy notowań spółki, mimo próby w trakcie miesiąca.”

Jarosław Fuchs, od ponad trzech dekad menadżer w sektorze bankowym, b. wiceprezes Banku Pekao

Prognoza: portfel kryptowalut (XRP 70%, BTC 30%)

„Rynek kryptowalut doświadcza spadków, co wpisuje się w szerszy trend, podsycany obawami o rosnące stopy procentowe i inflację w USA oraz „Dzień Wyzwolenia” Trump’a. Jednakże, na horyzoncie pojawiają się również obiecujące wydarzenia. Zakończenie sporu z SEC i plotki o ETF dla XRP w 2025 roku mogą odwrócić ten negatywny trend szybciej, niż się spodziewamy. Dodatkowo ponad 300 banków testuje lub wdraża XRP jako rozwiązanie mające zastąpić SWIFT. XRP jako nowa koncepcja transakcyjna, może stać się kluczowym elementem przyszłego standardu płatności, który będzie oparty na tańszych, szybszych i bezpieczniejszych technologiach. Reasumując przebudowa portfela: XRP 70%, BTC 30%.”

Jarosław Grzywiński, menedżer, były szef Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, ekspert BCC od rynków kapitałowych

Prognoza: indeks VIX

„Napięcia geopolityczne będą zwiększać obawy inwestorów, co prowadzi w sposób naturalny do wzrosty zmienności i płynności na rynkach międzynarodowych. Dane makroekonomiczne takie jak inflacja czy stopy procentowe dodatkowo mogą wpłynąć na przepływy kapitału.”  

Sobiesław Kozłowski, specjalista od analizy technicznej i fundamentalnej, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities

Prognoza: każda spółka z wagą 1/3: XTB, WPL, CLN

„XTB - wysoka zmienność sprzyja wynikom za 1Q. Zakładamy silne dane dot. akwizycji; WPL - niska wycena. Liczymy na wsparcie wyników przez segment Turystyki; CLN - typ pod partnering

Piotr Kuczyński, ekonomista, analityk Xelion

Prognoza (podtrzymana): 40% Hang Seng Tech (HSTECH), 30% WIG20, 30% roczne obligacje Skarbu Państwa

Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Prognoza: 50% w ETF na S&P500 (notowany na GPW), 50% w akcje Mo-Bruk 

„Już czas na odbicie w USA. Moim zdaniem Trump będzie się w najbliższym czasie wycofywał z różnego rodzaju gróźb wojen celnych, co oddali ryzyko recesji w USA. Mo-Bruk – dobra spółka po solidnej korekcie. Liczę na dobre wyniki za Q1 i oczywiście na odbicie.”

Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, pisarz z 30-letnim doświadczeniem rynkowym

Prognoza (podtrzymana): złoto

„łdzٴ w marcu wykonało plan: ustanowiło nowe rekordy wszechczasów przekraczając z impetem próg 3000 dolarów za uncję. Zatem skoro "Trend is Your Friend", to warto pozostać przy tym szlachetnym kruszcu. Tym bardziej, że niepewność geopolityczna pozostaje bardzo wysoka, co sprzyja zainteresowaniu klasami aktywów uznawanych za "bezpieczne przystanie".

Albert Rokicki, założyciel portalu Longterm.pl, inwestor z 24-letnim doświadczeniem, autor książki "Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk" PWN 2017

Prognoza (podtrzymana): Bioceltix

„W kwietniu ponownie stawiam na Bioceltix. Kurs utrzymuje się powyżej poprzedniego szczytu historycznego ze stycznia ubiegłego roku i zachowuje się dość stabilnie na tle słabego rynku, co jest w mojej opinii oznaką zaufania inwestorów. Pierwszy lek dla psów na zwyrodnieniowe zmiany w stawach powinien uzyskać niebawem rejestrację w Europejskiej Agencji Leków (EMA), co otworzy drzwi do komercjalizacji być może jeszcze w tym roku.” 

Kazimierz Szpak, CFA, członek zarządu Beta Securities Poland

Prognoza (podtrzymana): mWIG40 

„Typuję na kwiecień MWIG40 jako historycznie najlepszy segment polskiego rynku akcji na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Do tego wyraźna poprawa sentymentu wokół naszego rynku, w związku z próbą zakończenia wojny na Ukrainie, dodatkowo przemawia na korzyść naszego rynku i MWIG40 w szczególności.”

Ludwik Sobolewski, były prezes GPW i BSE, partner w Qualia Advisor, adwokat, autor książek

Prognoza (podtrzymana): 50% - Bitcoin, 50% - indeks WIGmed

Katarzyna Szwarc, menedżerka w wielu instytucjach finansowych, była pełnomocniczka ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego w Ministerstwie Finansów

Prognoza (podtrzymana): 4-letnie obligacje SP indeksowane inflacją (COI)

Komitet inwestycyjny Dz (w składzie Marcin Dziadkowiak, Krzysztof Kolany, Michał Kubicki, Michał Misiura, Andrzej Stec)

Prognoza: złoci górnicy, czyli VanEck Gold Miners UCITS ETF

„Chociaż złoto cieszy się dużym popytem, inwestowanie w górników złota stanowi alternatywną ekspozycję na ten kruszec. Indeks NYSE Arca Gold Miners (GDM) i powiązany ETF VanEck Gold Miners (GDX) wykazują wyższe stopy zwrotu niż samo złoto w bieżącym roku. UBS sugeruje, że akcje górników złota mogą być obecnie lepszą inwestycją niż samo złoto, oferując zarówno wzrost kursu, jak i dywidendy. Ich wyceny wydają się niedowartościowane w porównaniu do przeszłości, zatem na kwiecień wybieramy europejski odpowiednik popularnego GDX-a i typujemy VanEck Gold Miners UCITS ETF.”

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty