Wraz z początkiem stycznia każdego roku rozpoczyna się sezon rozliczeń uzyskanego w roku poprzednim dochodu (przychodu) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązek wypełnienia zeznania PIT i przesłania go do skarbówki ciąży zarówno na przedsiębiorcach, jak i osobach nieprowadzących działalności gospodarczej.
Okazuje się jednak, że rok 2024 będzie wyjątkowy pod względem rozliczania tego podatku przez firmy. Przedsiębiorcy po raz pierwszy będą mogli bowiem rozliczyć , PIT-36L oraz za pośrednictwem rządowej usługi "Twój e-PIT". Wszystko to przy użyciu nowego kreatora.
Czy PIT przedsiębiorcy udostępniony przez Ministerstwo Finansów w usłudze "Twój e-PIT" będzie kompletny i gotowy do wysyłki? Na co muszą uważać przedsiębiorcy chcący rozliczyć się w tej formie? O tym wszystkim poniżej.
Dla jakich przedsiębiorców PIT 2023 w "Twój e-PIT"?
Zeznania PIT za 2023 rok udostępnione zostaną w rządowej usłudze "Twój e-PIT" przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą i rozliczającym się na zasadach ogólnych według liniowej stawki 19 proc. PIT lub ⳦łem od przychodów ewidencjonowanych. To nie wszystko. Zeznania będą również przygotowane dla podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. W 2024 roku swoją deklarację PIT w usłudze "Twój e-PIT" znaleźć powinni przedsiębiorcy rozliczający się w 2023 roku:
- na zasadach ogólnych – PIT-36,
- w formie podatku liniowego – PIT-36L,
- na zasadach ⳦łu od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28.
za 2023 rok - dzień specjalny w Dz
Poniżej prezentujemy wszystkie teksty w ramach dnia specjalnego - rozliczenie PIT za 2023 rok:
- Jak rozliczyć PIT za 2023 rok, z jakich ulg skorzystać i jak zwiększyć zwrot podatku od fiskusa? Ruszamy z pomocą [Webinar]
- Oceniamy zmiany w podatkach [Subiektywny antyranking]
- 10 sposobów na wyższy zwrot podatku. Tak można zwiększyć przelew od fiskusa
- "Z 2 tys. do ponad 4 tys. ł". Przedsiębiorcy zapłacą więcej za składkę zdrowotną
- PIT można rozliczyć za darmo, ale jak na tym nie stracić? Podpowiadamy
- Ulgi podatkowe pozwalają zaoszczędzić niemałe pieniądze. Znasz je wszystkie?
- Podatkowa nowość dla firmy. Przedsiębiorcy w końcu rozliczą się przez "Twój e-PIT", ale muszą uważać
- Ulga na dziecko "w pigułce". Prosty poradnik dla każdego
Zeznanie będzie gotowe czy wymagające uzupełniania?
Kluczowe pytanie, jakie zadają sobie firmy, to pytanie związane z tym, jak będzie wyglądało wstępnie wypełnione przez MF zeznanie podatkowe i czy będzie ono wymagało dużej ingerencji przedsiębiorcy.
Zeznanie udostępnione w "Twój e-PIT" nie będzie zupełnie kompletne i gotowe do wysyłki. Jak informuje resort finansów, w zeznaniach będą uzupełnione informacje, które posiada KAS, czyli dane rejestracyjne podatnika, wpłacone przez niego w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy lub kwoty wpłaconego ⳦łu. Uwzględnione będą też wszystkie informacje uzyskane od płatników, jeżeli przedsiębiorca otrzymywał w trakcie roku równolegle dochody, np. z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty, emerytury, zasiłków. Pod uwagę zostaną wzięte wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników”. Co jednak z resztą danych podatkowych?
ʰęǰ zobowiązany będzie do uzupełnienia swojej deklaracji PIT o dane podatkowe, do których aktualnie nie ma dostępu Krajowa Administracja Skarbowa. ʰęǰ będzie musiał wpisać w szczególności dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej czy poniesionych w 2023 roku kosztach uzyskania przychodów (PIT-36, PIT-36L). W przypadku PIT-28 niezbędne będzie podanie informacji dotyczących przychodów (np. z najmu czy sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych). Niezbędne będzie wskazanie również kwoty należnego ⳦łu.
Z informacji przekazanych przez resort finansów wynika jednak, że przedsiębiorca nie będzie tego robił ręcznie, przygotowano bowiem specjalny kreator, który ma ułatwić firmom uzupełnianie swojego zeznania podatkowego.
Od kiedy przedsiębiorcy będą mogli się rozliczać przez "Twój e-PIT"?
Ministerstwo Finansów udostępni wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe przedsiębiorcy 15 lutego 2024 roku. Tego bowiem dnia uruchamia usługę z danymi za 2023 rok. Firmy będą mogły rozliczać się w terminie do 30 kwietnia 2024 roku. Warto jednak być uważnym. Zeznania PIT przedsiębiorcy nie zaakceptują się automatycznie 30 kwietnia. ʰęǰ będzie zmuszony uzupełnić i zaakceptować PIT przygotowany przez resort finansów lub rozliczyć się w innej formie.