Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Krwawy tydzień na rynkach. Krach w Japonii wywołał tsunami spadków na światowych giełdach

Mateusz Tomiczek
, aktualizacja: 2024-08-10 07:29

Sytuacja na japońskiej giełdzie spowodowała przelanie się czerwonego tsunami przez wszystkie światowe rynki (a prawdziwe tsunami uderzyło niewiele później). Rzucimy też okiem między innymi na to, jakie trendy kształtują się na rynku mieszkań oraz co z tymi kryptowalutami. Oto najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

fot. Bing Image Creator / BING AI

1. Krach na giełdzie w Tokio. Jedna z najgorszych serii w historii

Japoński indeks giełdowy Nikkei225 poszedł w poniedziałek w dół o ponad 12% i zanotował jedną z najgorszych spadkowych serii w swej historii. We wtorek jednak nastał nowy dzień i odbicie azjatyckich akcji. Zamiast o rajdzie i powrocie do wzrostów mówi się raczej o zdrowej korekcie po niezdrowej wyprzedaży, a obawy inwestorów, które do niej doprowadziły, pozostają żywe.

reklama
(Dz)

2. Krew na warszawskiej giełdzie. Monsun z Japonii porwał polskie akcje

W poniedziałek WIG20 zniżkował o przesło 4%, reagując na giełdowy krach w Japonii oraz nasilający się lęk przed recesją w Stanach Zjednoczonych. Do końca tygodnia sytuacja jednak się zmieniła i indeks powoli odrabiał straty.

(Dz)

3. Fala czerwieni zalała Wall Street. Rekordowy wzrost „indeksu strachu”

W poniedziałek na Wall Street spadało praktycznie wszystko i to na ogół dość mocno. Absolutnie rekordowy był skok indeksu zmienności VIX, zwanego też „indeksem strachu”. Kolejne dni przyniosły jednak odreagowanie i nieco uspokoiły nastroje na rynku i chociaż główne indeksy odrobiły większość strat, to cały tydzień zamknęły na minusie.

(Dz)

4. Bank Japonii studzi emocje. "Duża zmienność rynku może zmienić ścieżkę podwyżek stóp"

Wicegubernator Banku Japonii Shinicho Uchida powiedział, że bank nie podwyższy stóp procentowych, jeśli sytuacja na rynkach finansowych i kapitałowych będzie niestabilna, minimalizując tym samym ryzyko krótkoterminowego wzrostu kosztów kredytu.

(Dz)

5. Czerwone lata na GPW. Dokąd podążał WIG20 po wakacyjnym tąpnięciu?

Po bardzo słabym lipcu początek czerwca przyniósł mocną przecenę polskich akcji. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, co w takiej sytuacji podpowiadają historyczne wzorce.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę
()

6. Reguła Sahm ostrzega przed recesją. Czy tym razem będzie inaczej?

Czy jak dotąd niezawodny prognostyk wystąpienia recesji w Stanach Zjednoczonych znów potwierdzi swoją wartość. Sceptycy chcą wierzyć, że „tym razem będzie inaczej”.

(Dz na podstawie danych BLS)

7. Kryptowaluty wygrały z urzędnikami. Koniec sprawy SEC vs. Ripple

Ciągnąca się latami sprawa SEC kontra Ripple znalała swój finał. Emitent tokena XRP zapłaci znacznie niższą karę, niż życzyły sobie tego władze USA, i kończy swój rozdział regulacyjnej niepewności. W reakcji na informację kurs XRP wystrzelił o 30%.

(TradingView)

8. Masowe likwidacje i pogrom na rynku kryptowalut. Ryzykowne aktywa na cenzurowanym

Strach przed recesją w Stanach Zjednoczonych i krach na japońskim rynku akcji nie oszczędził rynku kryptowalut. Kapitał szukający bezpiecznych przystani odpłynął z ryzykownych aktywów, co doprowadziło do masowej wyprzedaży i rekordowych likwidacji długich pozycji z dźwignią.

(TradingView)

9. Mniej kawalerek niż mieszkań czteropokojowych. Takie lokale oferują deweloperzy

Choć przeciętna powierzchnia mieszkań budowanych w Polsce spada z roku na rok, to kawalerki stanowią najmniejszą część oferty deweloperów – wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl za czerwiec 2024 r. I choć najłatwiej znaleźć tańsze dwu-i trzypokojowe lokale, to ceny poniżej 10 tys. ł/mkw. uchodzą już w największych polskich miastach za ewenement.

(RynekPierwotny.pl)

10. Downsizing u deweloperów. Tak skurczyły się polskie mieszkania

Średnio o 16 mkw. skurczyły się w ciągu ostatnich mieszkania budowane przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Znacznie mniejsze są także domy stawiane przez inwestorów indywidualnych.

(Dz na podstawie GUS)

11. Tłuste lata producentów leków na otyłość? Akcje najcenniejszej spółki Europy spadają po wynikach

Duński producent leków na odchudzanie i cukrzycę Novo Nordisk, będący najwyżej wycenianą giełdowa spółką Europy, nie dowiół wyników, a jego akcje spadają od ponad miesiąca. Co dolega firmie i czy jej notowania staną wkrótce na nogi?

(TradingView)

12. Monopoly edycja Google. W USA zapadł wyrok, który może zmienić internet

Amerykański sąd orzekł, że Google wydał miliardy dolarów, żeby utrzymać nielegalnie monopol swojej wyszukiwarki internetowej. Media zza oceanu okrzyknęły wyrok “przełomowym zwycięstwem” władz USA, który walczy by ograniczyć potęgę Big Techów.

(TradingView)

13. Węgierska inflacja przyspieszyła nieoczekiwanie mocno

W lipcu dosło do nieoczekiwanie mocnego przyspieszenia inflacji CPI na Węgrzech.

()
Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty