EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument uprawniający do świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii oraz na terytoriach zamorskich (Azory, Madera, Majorka, Wyspy Kanaryjskie itd.). Karta umożliwia uzyskanie pomocy lekarskiej na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niej mieszkańcy danego kraju, czyli niekoniecznie bezpłatną, ale za to niezbędną w aktualnym stanie zdrowia.
EKUZ w Wielkiej Brytanii działa tak jak w UE
Wielka Brytania, choć nie jest już w strukturach Unii Europejskiej, honoruje karty EKUZ obywateli krajów cłonkowskich. Od 1 stycznia 2021 r. prawo do opieki zdrowotnej regulują dwa dokumenty: umowa wyjścia oraz umowa o współpracy (handlowa), które określają status zarówno mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, jak i UE:
- Umowa wyjścia dotyczy osób, które przed 31 grudnia 2020 r. znajdowały się w tzw. sytuacji transgranicznej, czyli obywateli Polski znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii oraz sytuacji odwrotnej (obywatele Wielkiej Brytanii przebywający w Polsce),
- Umowa o współpracy obejmuje obywateli Polski, którzy tu mieszkają i pracują, obywateli Wielkiej Brytanii podlegających brytyjskiemu ubezpieczeniu.
Jeśli przebywamy tymczasowo w Zjednoczonym Królestwie, możemy korzystać z karty EKUZ na takich samych zasadach jak w innych krajach europejskich. Niezbędną pomoc otrzymamy w placówkach NHS (National Health Service), którą tworzą lekarze rodzinni (GP), przychodnie (NHS Walk-in Centres) i szpitale. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy opiekę specjalistyczną w warunkach ambulatoryjnych i leczenie szpitalne pacjent nie ponosi kosztów, jednak za usługi stomatologiczne płaci się opłatę ryczałtową.
Policz swoją składkę na ubezpieczenie. Taniej z kodem "BANKIER" »
Turcja nie honoruje europejskiego ubezpieczenia
Turcja jest znanym i lubianym kierunkiem wakacyjnym, ale Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest w niej uznawana. Z informacji dla podróżujących wydawanych przez MSZ wynika, że służba zdrowia w tym kraju jest w dużej mierze prywatna, a wizyta lekarska może kosztować nawet ponad 100 USD. Szpitale najczęściej mają podpisane umowy z ubezpieczycielami, stąd jedynym sposobem na uniknięcie kosztów opieki lekarskiej jest wykupienie polisy turystycznej na sumę min. 50 000 EUR (zalecenie MSZ dla podróżujących).
Resort spraw zagranicznych odradza obecnie podróże do 30 km od strefy przygranicznej z Syrią, a także niekonieczne wyjazdy do okręgów zwiększonego ryzyka wewnętrznego, np. Diyarbakır, Batman, Hakkâri, Van.
Policz swoją składkę na ubezpieczenie. Taniej z kodem "BANKIER" »
Do Egiptu tylko z polisą turystyczną
Podobnie jak w Turcji, EKUZ niestety nie jest honorowany w Egipcie. Jakość usług medycznych nie jest wszędzie taka sama, dlatego możemy trafić zarówno na renomowane przychodnie o dobrym standardzie obsługi, jak i placówki publiczne, gdzie poziom opieki odbiega od tego w Europie. Podróżnym zaleca się ostrożność i przestrzeganie podwyższonych zasad higieny, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych, które mogą być bardzo uciążliwe.
Wszyscy turyści, o ile nie chcą płacić wysokich kwot za pomoc lekarską, powinni posiadać ubezpieczenie turystyczne, które pokryje np. wysokie koszty hospitalizacji czy leczenia chorób przewlekłych. Jeśli planujemy uprawiać sporty ekstremalne, np. nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem, warto sprawdzić, czy polisa obejmie wypadki związane z takimi aktywnościami.
MSZ odradza podróże w Egipcie do gubernatorstwa Synaju Północnego oraz na obszary przy granicy z Libią i Sudanem. Na terenie całego kraju zalecana jest szczególna ostrożność.
Policz swoją składkę na ubezpieczenie. Taniej z kodem "BANKIER" »
Z kartą EKUZ polecisz na Cypr i na Maltę
Cypr i Malta to kraje, w których dostęp do opieki zdrowotnej będzie możliwy dla posiadaczy kart EKUZ. W przypadku Cypru karta NIE JEST honorowana w jego północnej, tureckiej, części. Pomoc medyczną uzyskamy w placówkach publicznych, jednak za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy u specjalisty zapłacimy kilka euro (odpowiednio 6 i 10 EUR). Koszty leczenia na Cyprze są wysokie, dlatego obok EKUZ warto posiadać dodatkowe ubezpieczenie.
Na Malcie EKUZ działa tak samo jak w innych krajach europejskich. Bezpłatne są świadczenia w szpitalach i centrach medycznych oraz sama hospitalizacja, niestety opieka stomatologiczna najczęściej jest prywatna i odpłatna. MSZ zaleca podróżującym po tym kraju zaopatrzenie w polisę turystyczną, która powinna pokryć koszty leczenia w większym stopniu niż ubezpieczenie w ramach EKUZ.
Popularny EKUZ nie gwarantuje bezpłatnego leczenia
W ubiegłym roku NFZ wydał pod 3 miliony kart EKUZ. Jesteśmy coraz bardziej świadomi korzyści płynących z posiadania takiego dokumentu, ale nie każdy wie, że czasami leczenie za granicą i tak będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. EKUZ nie pokrywa zabiegów planowanych, a turysta niejednokrotnie i tak będzie musiał zapłacić za pomoc lekarską, jeśli w kraju pobytu są takie zasady.
Jeśli wybieramy się na wakacje poza Europę, podstawą powinna być polisa turystyczna. Odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia i rozszerzenia ochrony zapewnią nie tylko sprawną opiekę medyczną, ale także pomoc w powrocie do Polski.
Policz swoją składkę na ubezpieczenie. Taniej z kodem "BANKIER" »