Dz

REKLAMA
WALLSTREET

UE uderzy cłami w samoloty, samochody i whisky z USA? KE ma plan

2025-05-08 14:08, akt.2025-05-08 15:35
publikacja
2025-05-08 14:08
aktualizacja
2025-05-08 15:35

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek uderzenie cłami w towary sprowadzane z USA o wartości 95 mld euro; w tym w samoloty, samochody, whisky i wina. KE ogłosiła też rozpoczęcie sporu ze Stanami Zjednoczonymi przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

UE uderzy cłami w samoloty, samochody i whisky z USA? KE ma plan
UE uderzy cłami w samoloty, samochody i whisky z USA? KE ma plan
fot. Dilok Klaisataporn / /ܳٳٱٴdz

Nowa lista trafiła pod konsultacje, które potrwają do 10 czerwca. Nie obejmuje ona towarów, na które UE w kwietniu ogłosiła cła i jeszcze przed ich wejściem w życie zawiesiła je w związku z ogłoszonym przez prezydenta USA Donalda Trumpa 90-dniowym odroczeniem tzw. ceł wzajemnych.

"Niektóre towary mogą zostać usunięte z listy po konsultacjach. Zapraszamy Boeinga do wzięcia w nich udziału" - powiedział anonimowo dziennikarzom unijny urzędnik.

Według niego cła na przemysł lotniczy zgodnie z propozycją KE mogą objąć import o wartości 10,5 mld euro; punktem odniesienia jest wartość importu w 2024 r. Ponad 12 mld euro ma wynieść wartość towarów z sektora motoryzacyjnego.

Z kolei cła odwetowe wobec sektora rolnego obejmą import o wartości 6,5 mld euro, z czego 1,3 mld euro stanowią amerykańskie alkohole takie jak whisky czy wina. KE zaproponowała ponadto cła na ryby o wartości 0,5 mld euro.

KE chciała objąć alkohole już przy pierwszym podejściu, kiedy szykowana była odpowiedź na amerykańskie cła na stal i aluminium; chodzi o cła odwetowe przyjęte przez UE i wstrzymane w kwietniu.

Groźba wprowadzenia przez USA ceł odwetowych na wina zaniepokoiła w szczególności Francję i Włochy ze względu na ich znaczący przemysł winiarski. Wówczas KE nie zaproponowała więc obostrzeń na ten amerykański sektor. "Wtedy jeszcze USA nie nałożyły ceł na europejskie wina i alkohole. Teraz takie cła są już jednak w mocy. W grę wchodzi więc obecnie zachowanie równowagi, dlatego chcemy usłyszeć od przemysłu i kogokolwiek, kto ma w tym interes, co sądzi na temat potencjalnego objęcia napojów alkoholowych z USA cłami" - powiedział urzędnik UE.

KE zaproponowała w nowym kroku nałożenie ceł także na towary eksportowane z UE do Stanów Zjednoczonych. Stawkami miałyby zostać objęte m.in. na stal i substancje chemiczne sprzedawane do USA o wartości 4,4 mld euro. Lista nie obejmuje potencjalnego odwetu UE wobec rynku usług, w handlu którymi to USA mają nadwyżkę; w przypadku towarów dominuje UE. W Brukseli trwają jednak prace nad taką odpowiedzią, która mogłaby objąć amerykański sektor cyfrowy i finansowy.

Po konsultacjach KE opracuje ostateczną listę proponowanych towarów do oclenia. Aby jednak weszły one w życie, będą musiały się na to zgodzić kraje członkowskie UE. Takie rozstrzygnięcie zapadnie większością głosów kwalifikowanych, co oznacza 15 krajów reprezentujących 65 proc. ludności UE (bez możliwości weta).

Wprowadzenie ceł na towary zaproponowane przez KE należy więc traktować wariantowo - wejdą one w życie jedynie w przypadku, gdy prowadzone obecnie negocjacje pomiędzy USA a UE nie zakończą się porozumieniem.

Komisja Europejska rozpocznie spór z USA przed WTO

Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek rozpoczęcie sporu ze Stanami Zjednoczonymi przed Światową Organizacją Handlu (WTO) w związku z cłami ogłoszonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Etap sporu sądowego poprzedzą konsultacje.

Spór będzie dotyczyć tzw. ceł wzajemnych, które Trump ogłosił 2 kwietnia. Środki te przewidują nałożenie co najmniej 10-procentowych taryf na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowa stawka na import z UE w wysokości 20 proc. została zawieszona przez prezydenta USA w ramach 90-dniowego odroczenia.

Wniosek KE do WTO dotyczy także ceł w wysokości 25 proc., nałożonych przez USA na europejski sektor motoryzacyjny.

W ocenie KE cła USA "rażąco naruszają podstawowe zasady WTO". KE chce przed WTO potwierdzenia, że uzgodnione na szczeblu międzynarodowym zasady mają znaczenie i nie mogą być jednostronnie ignorowane przez żadnego członka WTO, w tym przez USA.

Wcześniej Trump ogłosił też wprowadzenie 25-procentowych stawek na stal i aluminium, co oznaczało powrót do ceł nałożonych w czasie jego pierwszej prezydentury w 2018 r. KE już siedem lat temu zdecydowała się na spór przed WTO w tej sprawie. Postępowanie zakończyło się, gdy UE została wyłączona z ceł za prezydentury Joe Bidena.

mce/ ap//

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
bha
A mieli się dogadywać podobno?.
1a2b
KE ma plan? klawo jak cholera

ʴǷɾąԱ: Polityka celna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki