Ulga "Mały ZUS Plus" skierowana jest do przedsiębiorców, których przychód w minionym roku nie przekroczył 120 tys. ł. Podmioty spełniające te warunki mogą korzystać z ulgi przez 36 miesięcy w ciągu 6 lat. Przed następnym zgłoszeniem należy odczekać kolejne 3 lata. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania, muszą się spieszyć. Termin na zgłoszenie się do "Małego ZUS Plus" upływa z dniem 31 stycznia.


Piotr Juszczyk podkreśla, że możliwość zmniejszenia kwoty wpłacanej do ZUS-u to znaczące udogodnienie dla przedsiębiorców. W tym roku wartość składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na Fundusz Pracy wyniesie łącznie 1773,96 ł. To o 10,8 proc. więcej niż w 2024. Wobec perspektywy rosnących wydatków warto przeanalizować warunki skorzystania z Małego ZUS Plus. Należy jednak działać sprawnie, ponieważ termin zgłaszania się do niego upływa 31 stycznia. Oszczędność miesięczna może nawet być do kwoty 1331,06 ł.
Prawo do ulgi " Plus" przysługuje osobom, które prowadzą działalność gospodarczą przez okres nie krótszy niż 60 dni w roku poprzedzającym zgłoszenie oraz osiągnęły przychody poniżej 120 tys. ł. Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności na rzeczy byłego lub obecnego pracodawcy.
Dz
Cztery lata ulgi zamiast trzech
– Według przepisów zakwalifikowane do ulgi podmioty mogą z niej korzystać przez 36 miesięcy w okresie 60 miesięcy. Wyjątkiem od tej reguły jest rok 2023. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy korzystali w 2023 roku z "Małego ZUS Plus", otrzymali prawo do płacenia pomniejszonych składek przez kolejne 12 miesięcy. W przypadku przedsiębiorców, u których okres korzystania z ulgi miał zakończyć się z końcem lipca, została ona przedłużona automatycznie. Natomiast osoby, które "Mały ZUS Plus" miał przestać obejmować wcześniej, np. w kwietniu, musiały łożyć wniosek o jego przedłużenie do końca 2023 roku – mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt
W praktyce oznacza to, że część podmiotów będzie płacić pomniejszone składki przez 48 miesięcy, nie 36. Jak podkreśla doradca podatkowy, wynikające z przepisów limity czasowe pozostają jednak niezmienne dla przedsiębiorców, którzy korzystali z ulgi w roku 2022 i wcześniej oraz dla tych, którzy korzystali w 2024 roku lub dopiero nabyli odpowiednie uprawnienia.
Ostatni dzień na łożenie wniosku o ulgę "Mały ZUS Plus"
Przedsiębiorcy mają czas na łożenie wniosku do 31 stycznia 2025 r. Termin ten nie podlega przesunięciom. Jak zauważa Piotr Juszczyk, przedsiębiorca, który korzystał z ulgi "Mały ZUS Plus" w pełnych latach 2020-2022 spełnia negatywną przesłankę w zakresie ustalania 36 miesięcy w ostatnich 60 miesiącach. Oznacza to, że przez trzy pełne lata przedsiębiorcy korzystają z ulgi, a następnie przez trzy kolejne muszą płacić duży ZUS. Taki problem miał firmy w zesłym roku i dalej nie został on naprawiony.
Przeczytaj także
– Ustawodawca miał inny zamysł, tj. żeby 36 miesięcy korzystać z ulgi, a następnie, aby były 24
miesiące karencji. Gdyby istniała możliwość zgłaszania się po ulgę w ciągu roku, to wówczas przedsiębiorcy 1 lutego spełniliby wymagania ustawowe. Inną sytuacją mogę mieć przedsiębiorcy, którzy przeszli na "Mały ZUS Plus" w 2020 roku, ale w innym miesiącu niż styczeń. Taką możliwość mają przedsiębiorcy, którym kończył się ZUS preferencyjny w trakcie roku albo odwieszali działalność. Załóżmy, że w 2020 roku przedsiębiorca z końcem stycznia zakończył 24-miesięczny okres stosowania ZUS preferencyjnego i zgłosił się do ulgi od 1 lutego, na co miał na 7 dni, a jednocześnie korzystał z niej do końca 2022 roku, a więc przez 35 miesięcy. W takim przypadku może zgłosić się w tym roku do ulgi do końca stycznia – zwraca uwagę ܲ.
Rząd pracuje nad zmianami
Ekspert podkreśla, że przygotowana jest zmiana przepisów z brzmieniem, że ubezpieczony może korzystać z "Małego ZUS-u Plus" przez maksymalnie 36 miesięcy kalendarzowych w każdych 60 miesiącach kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. To spowoduje, że wprost będzie możliwość korzystania z małego ZUS Plus przez 3 lata, a 2 lata będą karencji.
– Problemem jest to, że w procesie legislacyjnym utknął projekt poprawiający warunki do skorzystania z "Małego ZUS Plus". Termin zgłaszania do ulgi mija 31 stycznia 2025 r., a najbliższe posiedzenie sejmu jest dopiero w dniach 5-6 lutego 2025 r. - po terminie zgłaszania. W 2024 r. ZUS „odrzucał” zgłoszenia do ulgi przedsiębiorców, którzy korzystali z tej preferencji w latach 2019- 2021. W trakcie 2024 r. jednak sądy administracyjne przyznawały przedsiębiorcom racje. Na tę chwilę przepisy nie są zmienione, a więc ZUS z pewnością będzie odrzucał zgłoszenia. Niemniej przedsiębiorcom, którzy korzystali z ulgi w latach 2020-2022, warto jednak zgłosić się do tej ulgi. W razie odrzucenia można próbować poprzez sądy administracyjne. Zgodnie z projektem przepisy winne się zmienić, ale mają wejść w życie dopiero 1 maja 2025 r. – wyjaśnia Piotr Juszczyk.
Zdaniem doradcy podatkowego w projekcie można byłoby zawrzeć, że zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2025 r., a przedsiębiorcy mają czas do końca maja zgłoszenia się jeszcze od "Małego ZUS Plus" na 2025 r. Przy takim wejściu przepisów, można byłoby dokonać korekty wstecz łożonych deklaracji.