Ministerstwo Zdrowia prowadzi prace nad ograniczeniem dostępu nieletnich do leków sprzedawanych poza aptekami, czyli m.in. na stacjach benzynowych i w sklepach wielkopowierzchniowych - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Marek Kos.


Wiceminister na konferencji prasowej w Warszawie odniósł się do raportu NIK, z którego wynika, że w większości skontrolowanych sklepów, w tym wielkopowierzchniowych i na stacjach benzynowych leki bez recepty, czyli leki OTC, nie były zabezpieczone przed bezpośrednim dostępem dzieci.
Wiceminister Kos powiedział, że resort zdrowia dostrzega ten problem i prowadzi prace nad korektą przepisów, aby dostępność nieletnich do leków była mniejsza.
"Takie prace są prowadzone, gdyż ten dostęp (do leków - PAP) jest naprawdę duży. Osoby niepełnoletnie mają, można powiedzieć, pełny dostęp do leków" - zaznaczył.
NIK w opublikowanym w listopadzie raporcie stwierdził, że w 12 z 16 skontrolowanych sklepów wielkopowierzchniowych, w 10 z 16 „innych sklepów” oraz w 13 z 16 stacji benzynowych leki bez recepty, czyli leki OTC, nie były zabezpieczone przed bezpośrednim dostępem dzieci, co mogło zagrażać ich zdrowiu i życiu. NIK przyjęła na potrzeby kontroli, że chodzi o umieszczenie leków OTC w zamykanej gablocie lub na wysokości minimum 1,5 metra. Zdaniem NIK problem ten wymaga natychmiastowych działań ministra zdrowia.
NIK zaznaczył, że największy asortyment leków OTC w obrocie pozaaptecznym oferują sklepy wielkopowierzchniowe, a więc placówki, w których funkcjonują kasy samoobsługowe. W przeciwieństwie do wyrobów alkoholowych, kasy samoobsługowe nie mają funkcji blokowania sprzedaży leków do czasu autoryzowania transakcji przez pracownika sklepu. To, zdaniem NIK, umożliwia osobom niepełnoletnim nabywanie jednorazowo wielu opakowań leków OTC, które mogą służyć także do celów pozamedycznych, np. do odurzania się.
Wzrost liczby zatruć lekami oznacza wzrost kosztów leczenia. Z danych NFZ wynika, że w 2022 r., w porównaniu do 2020 r. koszt ten wzrósł o ponad 45 proc. - z niemal 51 mln zł do ok. 74 mln zł. (PAP)
kno/ agz/