Fuzja PKN Orlen i PGNiG stała się faktem. Według prezesa Obajtka Orlen będzie wśród 150 największych firm na świecie. Na konferencji uściślił, że chodzi o przychody. Sprawdzamy, które miejsce zajmie PKN Orlen pod tym względem.


Powstanie największej polskiej spółki dobiegło końca. PKN Orlen na tej drodze wchłonął Energę, Lotos i PGNiG. Były też wcześniejsze zakupy spółek zagranicznych jak Unipetrol czy rafineria w Możejkach. Nie zapominajmy, że w skład grupy weszły także mniejsze podmioty jak logistyczny OTP, kurierski Ruch czy mediowa Polska Press.
O nich wszystkich wspomniał prezes Obajtek na konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji zakończenia fuzji z PGNiG. Koncern multienergetyczny został zbudowany na bazie największych podmiotów, mniejsze spółki to kierunek obrany na zapewnienie usług dla szeroko pojętego detalu, wyjaśnił Obajtek.
Prezes na Twitterze potwierdził finalizację procesu przejęcia gazowego giganta. Według szefa koncernu, PKN Orlen wchodzi do grona 150 największych firm na świecie. Na środowej konferencji prasowej doprecyzował, że chodzi o ranking pod względem przychodów.
Połączyliśmy się z . Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek)
Nowy Orlen będzie największą polską spółką pod względem kapitalizacji, przychodów czy liczby pracowników, notowaną w WIG20. Wychodząc poza Polskę, kapitalizacja nowego PKN Orlen na poziomie ok. 14,1 mld dolarów, to pozycja w okolicach 1060 miejsca rankingu przygotowanego przez companiesmarketcap.com, zbierającego dane o wycenach giełdowych firm.
Znacznie lepiej jest, jeśli chodzi o przychody. Biorąc pod uwagę kroczące, zaraportowane 12 miesięcy (TTM), czyli przychody za III i IV kwartał 2021 r. oraz I i II kwartał 2022 r. wg wspomnianego portalu, połączone przychody PKN Orlen, Lotosu i PGNiG to w sumie ponad 82,4 mld dolarów i 113 miejsce za takimi firmami jak Sony i Pepsico, a przed Tesco, Disneyem czy Siemensem. Bez wchłoniętych spółek PKN Orlen zajmował 256 miejsce. Pierwsze miejsce zajmuje amerykańska sieć detaliczna Walmart z przychodami rzędu prawie 588 mld dolarów.


Już 10 listopada PKN Orlen pokaże raport za III kwartał, w którym pierwszy raz będzie uwzględniał przejęcie Lotosu. Ostatnie raporty za III kwartał światowych gigantów sektora paliwowego pokazują, że można spodziewać się dalej bardzo dobrych wyników, nie tylko ze względu na efekt skali.
„Orlen jest firmą dużego zaufania, dużej stabilności finansowej, płynnościowej i dużych możliwości inwestycyjnych” - powiedział prezes Obajtek na konferencji.
"Poprzednio Orlen ocierał się o płynność, zarabiał niewiele, teraz zarabia, dzięki swojej ekspozycji na rynkach międzynarodowych, skąd pochodzi ok. 50 proc. przychodów” – zaznaczył.
O wielkości PKN Orlen ma świadczyć także skala inwestycji, jakie spółka prowadzi w kilku obszarach.
„To są realne inwestycje związane z rozbudową przemysłu petrochemicznego, rozbudowa nawozów, całej sieci detalu i te związane z zero i nisko emisyjną energetyką. (…) Wcześniej było wydawane 1-2 miliardy na inwestycje, w tym roku to jest ponad 15 mld zł, w następnym roku to będzie ponad 24 mld zł” - wyliczył Obajtek.
Kurs PKN Orlen rośnie w czasie środowego handlu o ponad 4,5 proc. przed południem. Za jedną akcję trzeba było płacić 57,50 zł.
Michał Kubicki