Sejmowa komisja finansów na środowym posiedzeniu zaproponowała wniesienie kilku poprawek, o charakterze doprecyzowującym i porządkującym, do projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT wprowadzającej procedurę zwolnień z tego podatku dla małych firm.


Projektowana ustawa ma na celu m.in. wprowadzenie przepisów w zakresie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż to, w których VAT jest należny.
Według resortu finansów, który przygotował projekt nowelizacji, w skali roku nowe przepisy obniżą dochody budżetu o 23 mln zł, a w ciągu 10 lat – o 230 mln zł.
W uzasadnieniu do projektu podano, że ustawa o VAT obecnie daje możliwość stosowania zwolnienia podmiotowego podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł; w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą limit jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności w trakcie roku. Jednocześnie obecne przepisy nie dają możliwości stosowania zwolnienia podatnikom nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, bez względu na wielkość sprzedaży, którą rocznie osiągają .
Procedowana ustawa ma to zmienić. Po jej przyjęciu małe przedsiębiorstwa posiadające siedzibę działalności gospodarczej w państwach członkowskich innych niż Polska, po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków, będą mogły skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w Polsce. Jednocześnie podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Polski będą mogli skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w innym państwie członkowskim, na warunkach określonych przez to państwo.
W uzasadnieniu wyjaśniono, że małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli ich roczny obrót nie przekroczy progu w tym kraju, w którym VAT jest należny, przy czym zwolnienie to nie może przekraczać 85 tys. euro – lub równowartości tej kwoty w walucie danego kraju – a więc górnego przewidzianego w Dyrektywie VAT.
Projektowana ustawa ma wprowadzić również nowe zasady określania miejsca świadczenia usług - takich jak usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe - w przypadku, gdy obecność ostatecznego odbiorcy takich usług jest wirtualna.
Projektowana ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. (PAP)
pif/ wkr/