Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Polska i Holandia wejdą na nowy poziom relacji. Tusk: Bardzo mi zależy

2025-05-05 16:28
publikacja
2025-05-05 16:28

Premier Donald Tusk zaprosił do Polski holenderskiego premiera Dicka Schoofa, aby podpisać z nim w lipcu nową umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ta współpraca została podniesiona do maksymalnie wysokiego poziomu - ocenił.

Polska i Holandia wejdą na nowy poziom relacji. Tusk: Bardzo mi zależy
Polska i Holandia wejdą na nowy poziom relacji. Tusk: Bardzo mi zależy
fot. Piroschka Van De Wouw / Reuters / /󰿸鱫

Premier Donald Tusk spotkał się z premierem Holandii Dickiem Schoofem przy okazji uroczystości holenderskiego Dnia Wyzwolenia, w których wziął udział jako gość specjalny. W tym roku Holandia obchodzi 80. rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji.

"Wolność wymaga ciągłej uwagi i troski. Mówimy o 80 latach wolności, ale wiemy, że ta walka w Europie wschodniej trwała jeszcze dłużej" - mówił holenderski premier na wspólnej konferencji z Tuskiem. Schoof podkreślił przy tym, że rosyjskie zagrożenie wykracza poza Ukrainę, co wymaga współpracy, w tym tej w dziedzinie obronności. Szef holenderskiego rządu chwalił rolę Polski w tym zakresie, oceniając, że pod względem "politycznym" i "militarnym" ten kraj znajduje się w środku Europy.

Podczas wspólnego briefingu Tusk poinformował o finalizowaniu prac nad nową umową w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy militarnej między Polską a Holandią, nad czym pracują resorty obrony obu krajów. W związku z tym faktem zaprosił Schoofa do Polski. "Pozwolisz, że tak nieprotokolarnie, tutaj przed mediami, zaproszę cię, żebyś złożył wizytę, może właśnie tego dnia, w lipcu, w Polsce, kiedy będziemy podpisywali tę odnowioną umowę. (...) Wydaje się, że spotkanie tego dnia w Warszawie byłoby jak najbardziej na miejscu" - powiedział polski premier.

Dopytywany o szczegóły porozumienia, odparł, że bardzo by mu zależało na tym, aby współpraca Polski i Holandii przypominała swoją skalą współpracę z Francją, Wielką Brytanią, państwami skandynawskimi czy bałtyckimi. "Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, (...) żeby nasze relacje, w tym współpraca na rzecz obronności, zostały podniesione do maksymalnie wysokiego poziomu. To jest we wspólnym interesie" - ocenił, zastrzegając, że treść dokumentu zostanie ujawniona, gdy umowa zostanie już podpisana.

Premier Holandii nie zadeklarował wprost, że pojawi się w Polsce w lipcu, ale również podkreślił konieczność zacieśnienia współpracy, w tym tej dotyczącej m.in. przemysłów zbrojeniowych. Przyznał również, że rozumie, iż Polska i kraje bałtyckie mają "zupełnie inne odczucie", jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Rosji, niż państwa, którym geograficznie do Rosji nieco dalej.

Podczas briefingu Tusk, który wcześniej wielokrotnie odnosił się do Ukrainy, został zapytany o uroczystości 80. rocznicy zwycięstwa Związku Sowieckiego nad nazistowskimi Niemcami. W tych obchodach planują wziąć udział m.in. przywódcy Serbii i Słowacji.

"Nie jest moim zadaniem komentować decyzje prezydentów Chin czy Brazylii. (Oni) mają pewnie inne punkty widzenia co do historii i teraźniejszości, ale żaden Europejczyk nie ma prawa, nie może udawać, że nie widzi, gdzie czai się zagrożenie i jak ważne jest zachowanie solidarności i wspólnoty europejskiej" - odparł premier.

Ocenił w tym kontekście, że wielkie tragedie Europy, w tym I oraz II wojna światowa, miały swoje źródło także w "politycznej ślepocie, obojętności, takiej niejednoznaczności oraz tolerancji dla zła". "I my jesteśmy dzisiaj tutaj także po to, aby bardzo wyraźnie i głośno powiedzieć, że Europa i wspólnota Zachodu nie może nigdy więcej takiego błędu popełnić" - zaznaczył Tusk.

Z Oosterbeek Sonia Otfinowska (PAP)

sno/ szm/ mhr/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(14)

dodaj komentarz
jas2
Będą razem palić trawkę.
miketheripper
"Paraliż kolei w Hiszpanii. "Poważny akt sabotażu"

Kradzież kabli spowodowała w niedzielę wieczór zatrzymanie szybkiej kolei ze stolicy Hiszpanii – Madrytu, do Andaluzji na południu kraju. W poniedziałek ruch pociągów jest stopniowo przywracany, a rząd mówi o „poważnym akcie sabotażu”." x(pap)

-
"Paraliż kolei w Hiszpanii. "Poważny akt sabotażu"

Kradzież kabli spowodowała w niedzielę wieczór zatrzymanie szybkiej kolei ze stolicy Hiszpanii – Madrytu, do Andaluzji na południu kraju. W poniedziałek ruch pociągów jest stopniowo przywracany, a rząd mówi o „poważnym akcie sabotażu”." x(pap)

- obskoczył 2 miejsca he he
lebski_gosc
Tusk podpisuje umowy o bezpieczeństwie z krajami które nie mają armii.
pilsener
Za to nie lubią Polaków - poza Norwegią to kraj gdzie jesteśmy najbardziej nielubiani,
vacarius
Ale mają kasę. Niech dadzą nam tą kasę to zrobimy za nich armie.
tomitomi
my też mamy , swojego di cka i też jest premierem !....

;-)) ca za zbieg okoliczności !
miketheripper
A ja myślę, że chodzi o współpracę przy pacyfikowaniu społeczeństwa.
miketheripper
np.

Igor Stachowiak był 25-letnim mężczyzną, który zmarł 15 maja 2016 roku we Wrocławiu po zatrzymaniu przez policję. Został błędnie zidentyfikowany jako poszukiwany przestępca i podczas zatrzymania oraz pobytu na komisariacie był wielokrotnie rażony paralizatorem, mimo że był skuty kajdankami. Do jego śmierci doszło w toalecie
np.

Igor Stachowiak był 25-letnim mężczyzną, który zmarł 15 maja 2016 roku we Wrocławiu po zatrzymaniu przez policję. Został błędnie zidentyfikowany jako poszukiwany przestępca i podczas zatrzymania oraz pobytu na komisariacie był wielokrotnie rażony paralizatorem, mimo że był skuty kajdankami. Do jego śmierci doszło w toalecie komisariatu, gdzie był tazowany przez czterech funkcjonariuszy .([Wikipedia][1])

Sprawa nabrała rozgłosu w maju 2017 roku, kiedy TVN24 opublikował materiał śledczy zawierający nagrania z paralizatora użytego przez policjantów. W wyniku publicznego oburzenia i presji medialnej, czterech funkcjonariuszy zostało skazanych w 2019 roku na kary od 2 do 2,5 roku więzienia za nadużycie uprawnień i znęcanie się fizyczne oraz psychiczne nad Stachowiakiem. Ich wyroki zostały utrzymane przez Sąd Najwyższy w 2023 roku .([Wikipedia][1])

Choć Igor Stachowiak nie był politykiem, jego śmierć stała się symbolem nadużyć władzy i doprowadziła do szerokiej dyskusji na temat odpowiedzialności służb mundurowych oraz potrzeby reform w policji.
miketheripper
Chce się dogadywać, że może połowa towarów drogą morską do Rotterdamu a połowa do Gdyni? Trochę zarobią firmy holenderskie a trochę polskojęzyczne?
sterl
Może gdyby obeszło się bez wojny nigdy nie doszłoby do zagrożenia? Co o tym sądzi opozycja na Ukrainie?

ʴǷɾąԱ: Holandia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki