Polska więcej kupuje od Stanów Zjednoczonych niż sprzedaje na amerykańskim rynku, dlatego jakakolwiek polityka celna administracji Donalda Trumpa nie będzie bezpośrednio raziła polskiej gospodarki - przekazał w środę minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.


„Trzeba uspokoić polską opinię publiczną: więcej kupujemy ze Stanów Zjednoczonych niż sprzedajemy, więc jakakolwiek amerykańska polityka celna nie będzie bezpośrednio raziła polskiej gospodarki” - powiedział szef resortu rozwoju w Tok FM.
Paszyk zaznaczył jednak, że branżą, która pośrednio może odczuć skutki amerykańskich ceł, jest branża motoryzacyjna. „Dlatego też wraz z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem (finansów - PAP) Andrzejem Domańskim spotkaliśmy się we wtorek z przedstawicielami branży, żeby rozpocząć dialog o wyzwaniach, które są przed nami” - powiedział.
W ocenie szefa MRiT przedstawiciele branży przedstawili „świetne” postulaty i sugestie. „Rozmawialiśmy o podejmowanych i planowanych działaniach. Z mojej inicjatywy w ramach prezydencji w poniedziałek spotkała się rada do spraw handlu Unii Europejskiej. Tam również sytuacja branży motoryzacyjnej była omawiana” - powiedział Paszyk.
Zaznaczył, że skutkiem amerykańskiej polityki celnej, w tym nałożenia wyższych taryf na kraje Azji, może być zwiększony napływ samochodów i części z Chin oraz Korei na rynek europejski. „Rozmawialiśmy o adekwatnych działaniach, które mają chronić europejski rynek” - dodał.
Minister przekazał, że w czwartek premier Tusk spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, z którą będzie rozmawiał m.in. o sytuacji w europejskiej branży motoryzacyjnej.
Minister odniósł się również do kontrowersji, które wzbudził w rządzie przygotowany przez MRiT projekt ustawy o programie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”.
„Projekt wspierający całą rzeszę Polek i Polaków, którzy swoje bezpieczeństwo wiążą z mieszkaniem będącym ich własnością, stworzyłem z myślą o tych potrzebach, a nie politykach. Poparcie się znajdzie wraz z zapoznaniem się z treścią tej ustawy” - ocenił Paszyk.
W ubiegły czwartek weszły w życie 25-proc. cła na importowane do USA samochody i lekkie ciężarówki. Z cła częściowo wyłączone są auta z Meksyku i Kanady, zaś podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.
W poniedziałek w wykazie prac rządu opublikowane zostały założenia do projektu ustawy o programie „Pierwsze klucze”. Przewiduje on dopłaty do kredytów na zakup lokalu na rynku wtórnym lub budowę domu jednorodzinnego oraz na partycypację w kosztach budowy mieszkań przez SIM-y, TBS-y i spółdzielnie. (PAP)
gkc/ pad/ lm/