Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026, z informacjami m.in. o planowanej wysokości środków na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej już niebawem może zostać przyjęty przez rząd. Informację na temat stosownej uchwały opublikowano właśnie w wykazie prac rządu.


Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 autorstwa MSWiA zawiera informacje o okresie jego realizacji, planowaną wysokość corocznych środków przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Wskazuje także kluczowe obszary działań wspierających system ochrony ludności i obrony cywilnej.
W programie mają się również znaleźć wysokości planowanych środków, a także podmiotów przekazujących środki finansowe na realizację poszczególnych zadań. Zostaną w nim także wskazane organy, podmioty i działy administracji rządowej, które będą realizowały te zadania, a także planowany harmonogram realizacji zadań.
Jak dowiedziała się PAP, dokument jest gotowy i ma zostać przyjęty przez rząd, jeszcze w pierwszej połowie maja.
Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej opracowuje się na cztery lata i aktualizuje co dwa lata. Jego szczegółową zawartość określa rozporządzenie Rady Ministrów z 23 stycznia 2025. Zgodnie z tym dokumentem w programie znajdą się informacje na temat planowanej wysokości corocznych środków przeznaczonych na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej z podziałem na poszczególne lata realizacji.
W przypadku zadań realizowanych w okresie dłuższym niż rok wyszczególniony zostanie podział wysokości planowanych środków na kolejne lata realizacji zadania. Ponadto zostaną w nim wskazane zadanie priorytetowe.
Opracowanie Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 wynika z przepisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. 25 kwietnia dokument uzyskał pozytywna opinię Rządowego Zespołu Ochrony Ludności.
Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej został uzgodniony z ministrem obrony narodowej oraz przewodniczącą Komitetu ds. Polityki Społecznej i Pracy. Dokument podlegał również opiniowaniu przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Następnie, na wniosek ministra spraw wewnętrznych zostanie on przyjęty przez Radę Ministrów. (PAP)
mchom/ mark/