Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Likwidacja użytkowania wieczystego. Senat za poprawkami do ustawy

2023-06-22 21:42
publikacja
2023-06-22 21:42

W czwartek Senat zaproponował poprawki do noweli ustawy dotyczącej likwidacji użytkowania wieczystego. Jedna z nich przewiduje, że określone grupy cudzoziemców będą musiały otrzymać zgodę na wykupienie nieruchomości na własność.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Senat za poprawkami do ustawy
Likwidacja użytkowania wieczystego. Senat za poprawkami do ustawy
/ܳٳٱٴdz

W środę Senat głosował nad uchwałą w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma umożliwić firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Wcześniej senatorowie poparli dwie poprawki do ustawy. Jedna z nich nakazuje określonym grupom podmiotów cudzoziemskich o staranie się o zezwolenie podmiotu administracji publicznej na wykupienie nieruchomości na własność. Druga poprawka przewiduje wydłużenie okresu na złożenie wniosku o wykup nieruchomości na własność z roku do 3 lat.

Nowelizacja przewiduje, że cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W przypadku niewykorzystywania nieruchomości na działalność gospodarczą cena będzie ustalana na poziomie dwudziestokrotności dotychczasowej opłaty.

Ponadto w ciągu roku od wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. Spod roszczenia wyłączono m.in. grunty, w stosunku do których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym czy parkom narodowym.

Przy roszczeniu cena gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa wyniesie - w przypadku płatności jednorazowej - 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku płatności ratalnej cena wyniesie równowartość 25 opłat rocznych. Samorządy będą mogły przyjąć tę samą zasadę lub negocjować cenę z nabywcą, przy czym cena nie będzie mogła przekroczyć rynkowej wartości gruntu.

Aby zapewnić zgodność przepisów z regułami zasady pomocy publicznej przyjęto, że korzyść przedsiębiorcy obejmująca różnicę między wartością rynkową gruntu i ustaloną ceną będzie mogła zostać rozliczona w ramach limitu pomocy de minimis. W przypadku gdy różnica przekroczy dostępny limit pomocy de minimis, przedsiębiorca będzie zobowiązany do uiszczenia dopłaty. Nowelizacja zawiera zmiany w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych. Zgodnie z nimi PCC w wysokości 6 proc. ma objąć zakup co najmniej 6 mieszkań w jednej inwestycji (w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej). Ponadto nabycie pierwszego mieszkania będzie zwolnione z podatku.

Regulacja zawiera też rozwiązania, które mają przyspieszyć rozwój społecznych agencji najmu (SAN). Są to podmioty współpracujące z gminą, które pośredniczą między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami niemogącymi sobie pozwolić na wynajęcie mieszkania na warunkach rynkowych. Rozszerzono katalog podmiotów, które mogą prowadzić SANy o wszystkie podmioty wymienione w ustawie o pożytku publicznym, dano możliwość wykorzystania przez SANy własnych budynków i lokali oraz ubiegania się przez te podmioty o finansowe wsparcie w ramach Funduszu Dopłat w BGK. Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, dzięki temu SANy będą mogły remontować i przywracać do użytkowania lokale pozyskane z rynku, nieużytkowane ze względu na zły stan techniczny. SANy będą też mogły dzierżawić budynki niemieszkalne i przekształcać je na lokale mieszkalne.

autor: Marek Siudaj

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
podatnik-
Dalszy ciąg prywatyzacji PRLu bis, tym razem rękami Senatu czyli POPiS trzyma się mocno! Następny krok poprawka dotycząca ziemi i mamy Amerykę środkową z prywatnymi rzekami!
maniek_as
To nie jest żadna prywatyzacja. Po prostu należy zrobić porządek ze sprawami własności nieruchomości przed wprowadzeniem podatku katastralnego.

ʴǷɾąԱ

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki