Trwa spór pomiędzy osobami, które w przeszłości podpisały umowy z telewizją n i Cyfrą+, a powstałą po fuzji obu spółek nc+. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stanęła po stronie klientów, których zdaniem zmiana nadawcy sygnału wpłynęła negatywnie na zawarte wcześniej umowy.
W komunikacie zamieszczonym na stronie KRRiT czytamy: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierując się ustawową zasadą ochrony interesu odbiorców, uznaje, że jednostronne zmiany wprowadzone w umowach z abonentami spółek Canal+Cyfrowy i ITI Neovision po fuzji ich platform Cyfra+ oraz n nie uwzględniły potrzeb odbiorców i społecznych oczekiwań w zakresie korzystania z pluralistycznej zawartości mediów elektronicznych.
![]() | » UOKiK wszczął postępowanie ws. platformy cyfrowej nc+ |
Także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, mające na celu wyjaśnienie liczne skargi klientów, którzy zawarli umowy abonamentu. Krajowa Rada popiera to stanowisko i uważa, że klienci platform satelitarnych powinni mieć prawną gwarancję obowiązywania kontraktu na stałych warunkach przez cały okres trwania umowy, zaś osiąganie sukcesu gospodarczego nie może odbywać się kosztem odbiorców ani wpływać ograniczająco na realizację ich społeczno-kulturowych potrzeb.
Powodem całego zamieszania są zmiany w umowach, jakie wcześniej zostały zawarte między odbiorcami telewizji satelitarnej a telewizją n i Cyfrą+. Po fuzji klienci stanęli przed koniecznością zaakceptowania nowych pakietów, jakie oferuje nc+, albo zerwania deklaracji korzystania z odbioru kanałów TV (bez ponoszenia dodatkowych kosztów, takich jak kara finansowa czy dodatkowa prowizja). Klientom takie rozwiązanie nie przypadło do gustu i zamierzają walczyć o to, by wcześniejsze pakiety obowiązywały w dalszym ciągu i na tych samych zasadach.
Hanna Hylińska,Redaktor Dz