Dz

REKLAMA

KNF odcina się od problemów BitMarket.pl. „Nie nadzorujemy giełd kryptowalutowych”

2019-07-30 10:00
publikacja
2019-07-30 10:00

Komisja Nadzoru Finansowego zajęła jednoznaczne stanowisko wobec burzy, która rozpętała się po upadku giełdy BitMarket.pl. Nadzór przypomina, że kryptowaluty są poza jego radarem i nie zgadza się na obarczanie go współodpowiedzialnością za śmierć Tobiasza N.

fot. Mateusz Szymański / /԰쾱.

Upadek giełdy BitMarket.pl na nowo obudził debatę na temat tego, czy i jak Komisja Nadzoru Finansowego powinna nadzorować działalność podmiotów z branży kryptowalutowej. W , Komisja prezentuje swoją opinię na ten temat.

- Rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym. KNF nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych. Organ nadzoru nad rynkiem finansowym nie jest wyposażony w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym w wyniku upadku giełdy kryptowalut – zaznacza KNF.

KNF przypomniała także, że wielokrotnie zwracała uwagę na ryzyka związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Wspomnieć można m.in. prowadzoną wspólnie z NBP kampanię informacyjną.

- KNF zwracała wielokrotnie uwagę na ryzyka związane z lokowaniem środków w kryptowaluty, także poprzez przeprowadzenie w połowie 2018 r. szerokiej kampanii społecznej. Ponadto, zgodnie z informacjami, o których mowa w opublikowanej przez Ministerstwo Finansów w dniu 18 lipca 2019 r. Krajowej Ocenie Ryzyka Prania Pieniędzy oraz Finansowania Terroryzmu, branża kryptowalut została oceniona jako generująca podwyższone ryzyko AML – czytamy w oświadczeniu.

fot. / /԰쾱.

Nadzorca polskiego rynku przypomniał, że kilkakrotnie wpisywał giełdy kryptowalutowe na listę ostrzeżeń publicznych. Działo się to jedynie wówczas, gdy platformy te świadczyły usługi płatnicze, które w Polsce objęte są nadzorem KNF.

Odpowiadając na rozbrzmiewające coraz głośniej apele o uregulowanie branży kryptowalutowej, KNF przypomina, że inicjatywa w tym zakresie nie leży w jej rękach.

- W odpowiedzi na kierowane do UKNF przez przedstawicieli branży kryptowalut postulaty podjęcia rozmów mających na celu uregulowanie tej branży w Polsce wskazujemy, że podstawowym celem działania KNF jest nadzór ostrożnościowy nad rynkiem finansowym poprzez zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku oraz jego stabilności. Ani kryptowaluty, ani obrót nimi nie są elementami rynku finansowego, a często przedstawiane są wręcz jako nieregulowana alternatywa dla tego rynku – czytamy.

- Urząd dostrzega związane z obrotem kryptowalutami i realizujące się ostatnio ryzyka dla konsumentów, na które KNF zwracała wielokrotnie uwagę, jak również ryzyka związane z zagrożeniami, jakie obrót kryptowalutami generuje w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Należy jednak wskazać, że KNF nie posiada inicjatywy ustawodawczej, zwłaszcza w omawianym obszarze – dodano.

W tym samym oświadczeniu KNF zapowiedziała podjęcie kroków prawnych przeciwko Krzysztofowi Piechowi, wykładowcy akademickiego zajmującego się kryptowalutami. Zdaniem Komisji, Piech „publicznie oraz w korespondencji e-mailowej zamieszczał treści zarzucające współodpowiedzialność Komisji Nadzoru Finansowego za tragiczną śmierć współwłaściciela jednej z giełd kryptowalut oraz za straty poniesione przez jej klientów w wyniku jej upadku”.

KNF nie wspomina, o których wpisach K. Piecha jest mowa. Krótka kwerenda jego profilu na Twitterze potwierdza, że nie ma on najlepszego zdania o działaniu nadzoru.

MZ

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(7)

dodaj komentarz
lightning_network
Jak można spać spokojnie trzymając swoje środki - w kwocie większej niż przysłowiowe "drobniaki" - na giełdzie? To tak, jakby pójść do pobliskiego kantoru wymiany walut, wpłacić 10 tys zł i powiedzieć, że oczywiście przyjdę odebrać swoje dolary lub euro - ale za miesiąc, może za dwa...

Edukacja się kłania - skoro
Jak można spać spokojnie trzymając swoje środki - w kwocie większej niż przysłowiowe "drobniaki" - na giełdzie? To tak, jakby pójść do pobliskiego kantoru wymiany walut, wpłacić 10 tys zł i powiedzieć, że oczywiście przyjdę odebrać swoje dolary lub euro - ale za miesiąc, może za dwa...

Edukacja się kłania - skoro nikt tak nie postępuje jak powyżej w przypadku wymiany zwykłych walut - to analogicznie powinno być w przypadku kryptowalut. I problemów jak ten z BitMarketem by nie było. Bo czy komuś dzieje się krzywda, gdy jakiś kantor wymiany walut kończy działalność?
detektorjusia
Jak można spać spokojnie trzymając swoje ciężko zarobione pieniądze w czymś co w parę sekund może stracić na wartości 10% i więcej..?

Edukacja!
ulisses09
KNF odcina się od problemów BitMarket.pl. ....

Od akcji jednej z Ukraińskich spółek ,notowanych na GPW swego czasu, a która to ,jest zawieszona od ponad 4 lat !!! ,i z którymi to akcjami nic nie można zrobić, też się chyba odciął.
Pozdro KNF.
degrengolada
obecne wydarzenia utwierdzają mnie w jednym - centralny rejestr transakcji jest niezbędnym narzędziem aby kontrolować handlujących KRYPTOwalutami.

Obecny system całkowicie zawiódł. Bezpieczeństwo Polaków jest ważniejsze niż prywatność.

Mam nadzieję, że niedługo PiS wprowadzi odpowiednie zmiany prawne.
latura
Trochę to sprzeczne z wczesniejszymi informacjami:

https://poznajrynek.pl/bitclude-pierwsza-polska-gielda-kryptowalut-z-licencja-knf/

To nadzorują w końcu te kryptowaluty czy nie?

Dodatkowo ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniedzy http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf
Trochę to sprzeczne z wczesniejszymi informacjami:

https://poznajrynek.pl/bitclude-pierwsza-polska-gielda-kryptowalut-z-licencja-knf/

To nadzorują w końcu te kryptowaluty czy nie?

Dodatkowo ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniedzy http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000723/U/D20180723Lj.pdf

określa podmioty handlujące walutami wirtualnymi (np. giełdy) jako instytucje obowiązane. Dalej ta sama ustawa wspomina, że KNF sprawuje kontrolę w odniesieniu do instytucji obowiązanych przez nią. Instytucje płatnicze są nadzorowane przez KNF.

Jak na moje to nie do konca gieldy kryptowalut sa poza radarem KNF ale może źle rozumuje...
marianpazdzioch
No i tutaj akurat KNF ma rację. Te całe kryptowaluty nie na darmo są poza jakąkolwiek kontrolą. To trochę tak jakby ktoś poszedł do lunaparu i miał pretensje do apteki, że złapał chorobę.
ekwador15
btc miałbyc zdecentralizowaną, pozbawioną kontroli jednostką, wiec niestetety takie manewry będa się zdarzały, że giełdy oferujące krypto będą czasami znikały powodując szkodę dla grających tym dobrem. trudno coś wymyślić aby było bezpieczniej w tym temacie. jesli wprowadzony zostanie centralny rejestr transakcji to wtedy już nie btc miałbyc zdecentralizowaną, pozbawioną kontroli jednostką, wiec niestetety takie manewry będa się zdarzały, że giełdy oferujące krypto będą czasami znikały powodując szkodę dla grających tym dobrem. trudno coś wymyślić aby było bezpieczniej w tym temacie. jesli wprowadzony zostanie centralny rejestr transakcji to wtedy już nie będzie tej wolnosci bitcoina jaką miał a bez tego nikt nie będzie chciał być regulatorem tego rynku.

ʴǷɾąԱ: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki