Dz

REKLAMA

Działania rządu są niewidoczne dla przedsiębiorców. Firmy wciąż czekają na zmiany w podatkach

Dominika Florek2025-01-17 06:00redaktor Dz
publikacja
2025-01-17 06:00

W Polsce łatwiej prowadzi się firmę niż przed rokiem, ale ęǰ oczekują podniesienia kwoty wolnej od podatku, zryczałtowanej składki zdrowotnej i dobrowolnego ZUS. Średnie oceny zebrały wakacje składkowe – wynika z Badania Polskiej Przedsiębiorczości przeprowadzonego na zlecenie firmy inFakt przez SW Research.

Działania rządu są niewidoczne dla przedsiębiorców. Firmy wciąż czekają na zmiany w podatkach
Działania rządu są niewidoczne dla przedsiębiorców. Firmy wciąż czekają na zmiany w podatkach
fot. retrorocket / /ܳٳٱٴdz

W Polsce prowadzenie firmy jest łatwiejsze niż rok temu, jednak ęǰ oczekują podniesienia , wprowadzenia zryczałtowanej składki zdrowotnej oraz dobrowolnego ZUS. 

Rząd nie realizuje obietnic wyborczych

Autorzy badania sprawdzili jak mikro i małe firmy oceniają realizację obietnic wyborczych. W pytaniu niewspomaganym, w którym nie zostały zaproponowane żadne odpowiedzi, jedyną zmianą zaproponowaną przez rząd, którą zauważyli ęǰ były wakacje składkowe od ZUS. Przy czym takiej odpowiedzi udzieliło jedynie 10 proc. ankietowanych. Zdecydowana większość, bo 76 proc. wskazało: "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Dz

Przedsiębiorcy oceniają wprowadzone wakacje składkowe jako pozytywne - takich odpowiedzi jest dwukrotnie więcej, niż negatywnych (28 proc. do 14 proc.), ale najczęściej (40 proc.) ankietowani wskazywali odpowiedź, że lepiej obniżyć o 1/12 w okresie rocznym. Przy czym z aspektu praktycznego można z dużym prawdopodobieństwem wskazać, że różnica nie w wysokości składek nie byłaby opłacana przez budżet państwa - tak jak ma to miejsce w przypadku obecnej formy wakacji składkowych. 

– Wakacje składkowe okazały się zbyt skomplikowane. Koszt społeczny ich obsługi jest duży, a więc nie dziwi odpowiedź, że ęǰ woleliby stałej obniżki miesięcznego ZUS. Około jedna piąta przedsiębiorców nie skorzystała z tej ulgi w grudniu 2024 roku. Jest to spory odsetek, co może oznaczać, że ęǰ nie mieli świadomości, gdyż wątpliwe, że aż tylu przedsiębiorców zrezygnowało z miesięcznego zwolnienie z ZUS – ocenia Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.  

Przedsiębiorcy czekają na podniesienie kwoty wolnej

Wyniki Badania Polskiej Przedsiębiorczości wskazują, że zdecydowanie najbardziej wyczekiwaną ąw 2025 r. jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł (45 proc. respondentów). Z kolei według 36 proc. badanych, to wprowadzenie zryczałtowanej składki zdrowotnej jest najpilniejszą potrzebą. Natomiast 27 proc. przedsiębiorców wskazało, że jest to chorobowe pracownika płatne od pierwszego dnia przez ZUS. W tym pytaniu ankietowani mogli wybrać kilka odpowiedzi.

inFakt/ materiały prasowe

– Składki chorobowe zawsze są płacone przez pracownika i trafiają bezpośrednio do ZUS-u. Więc nic dziwnego, że ęǰ oczekują, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie opłacał zasiłek pracownikowi niezdolnemu do pracy. Obecnie jest to koszt pracodawcy – wyjaśnia Piotr Juszczyk.

ZUS i podatki spędzają sen z powiek przedsiębiorców

– Zdaniem połowy badanych prowadzenie firmy w Polsce nadal jest trudne, przy czym wynik jest o 9 proc. niższy niż w 2023 roku. Za największe utrudnienia dla biznesu respondenci uznali niezmiennie wysokość składek ZUS i ǻ岹ٰó, częste zmiany w prawie, skomplikowane przepisy (...) Polski Ład całkowicie zmienił "zasady gry" i nie tylko w składce zdrowotnej. Zlikwidowana została amortyzacja lokali mieszkalnych, samochody z leasingu wykupione, automatycznie trafiają do majątku firmowego, na gruncie podatku dochodowego. Nie można też zapomnieć o zmianie na niekorzyść wartości wprowadzonego majątku prywatnego do majątku firmowego, z ceny zakupy na cenę rynkową – komentuje wyniki badania Piotr Juszczyk.

inFakt/ materiały prasowe

– To, co przeszkadza to nie tyle zmiany, bo do tego każdy przedsiębiorca jest przyzwyczajony, ile zbyt duże tempo i częstotliwość nawet najbardziej pożądanych zmian w ramach otoczenia biznesowego. Paradoksalnie najlepszą sytuacją dla biznesu jest stabilne otoczenie, nie gorsze niż w najlepszych regulacyjnie krajach ościennych, bez konieczności śledzenia zmian politycznych. Taka dynamika i nakładanie się na siebie jednocześnie wielu czynników negatywnych zarówno po stronie rynku jak i sprawozdawczości bardzo obciąża administracyjnie szczególnie małe i średnie firmy – komentuje dr Anna Czarczyńska, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.  

Z kolei wśród największych ułatwień prowadzenia własnej działalności ęǰ wymienili sprawną i fachową obsługę księgową oraz wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Ankietowany zwrócili również uwagę, że istotnym czynnikiem ułatwiającym prowadzenie biznesu w Polsce jest możliwość uzyskania dofinansowania jako czynnik. 

"Niepokojący jest brak wyraźnej poprawy kondycji finansowej firm"

"Nieco mniej niż połowa przedsiębiorców oceniła kondycję finansową swojej firmy jako dobrą lub bardzo dobrą, a w 28 proc. przedsiębiorstw w 2024 r. poprawiła się ona w porównaniu z sytuacją z 2023 r. Większość ankietowanych uznała, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się, a pogorszyła w 30 proc. firm. Przedsiębiorcy przewidują jednak, że 2025 r. pod kątem finansowym będzie dla nich zdecydowanie lepszy - wskazało tak 37 proc. badanych" –  podaje inFakt.

Z przeprowadzonego badania wynika, że inflacja zmusiła przedsiębiorców do podjęcia działań, i najczęściej było to podniesienie cen dla klientów (46 proc.). Co trzeci przedsiębiorca ograniczył koszty działalności, a 31 proc. podjęło większą liczbę zleceń. W przypadku 15 proc. badanych sytuacja zmusiła ich do zawieszenia działalności.

W działaniach, które mają zagwarantować sukces w 2025 r, ęǰ przede wszystkim wymienili poszukiwanie nowych rynków zbytu (37 proc.) oraz tańszych dostawców (30 proc.). Z badania wynika, że część ankietowanych zamierza też oszczędzać na: energii elektrycznej (25 proc.), ogrzewaniu (17 proc.), siedzibie firmy/biurze (17 proc.), inwestycjach (16 proc.) oraz benefitach pracowniczych (13 proc.).

 – Niepokoi brak wyraźnej poprawy kondycji finansowej firm. Widać, że gospodarka nieco zamarła w oczekiwaniu na ożywienie, że apetyty firm są znacznie większe, i że zamiast dynamicznie rosnącej koniunktury mamy po raz kolejny balansowanie na granicy opłacalności. Taka sytuacja nie pozwala myśleć o rozwoju i innowacjach, a więc nie buduje przewagi rynkowej w długim okresie. Stąd też tak dotkliwy odbiór rosnących kosztów funkcjonowania firm w postaci ǻ岹ٰó bezpośrednich, para-ǻ岹ٰó choćby takich jak składka na ubezpieczenie społeczne, czy też konieczności dostosowywania się do nowych wymogów sprawozdawczych. Optymalizacja kosztów jako remedium, to prawie zawsze dobry pomysł, byle nie kosztem innowacji i inwestycji – ocenia dr Anna Czarczyńska. 

Płace w firmach rosną i maleją jednocześnie

Jedno z pytań w badaniu dotyczyło wynagrodzenia, najczęściej ęǰ odpowiadali, że pensje wzrosły (39 proc.) lub pozostały bez zmian (25 proc.). Jednak w 24 proc. przypadków płace zarówno zostały podniesione jak i obniżone. Natomiast 12 proc. ankietowanych firm musiało obniżyć wynagrodzenia.

Piotr Juszczyk wskazuje, że powodem takiej odpowiedzi może być z jednej strony konieczność podniesienia wynagrodzenia do kwoty minimalnej, która kolejny rok z rzędu wzrosła. Z drugiej strony pracodawcy kompensują ten wzrost kosztów obniżeniem pensji innych pracowników. 

Przedsiębiorcy nie patrzą w przyszłość przez różowe okulary

inFakt Indeks ilustruje kondycję polskiego biznesu w 2024 r., może przyjmować wartości na skali od -100 do 100 punków, gdzie -100 pkt. oznacza skrajny pesymizm, 0 pkt. - równowagę, a 100 pkt. - skrajny optymizm. 

– W 2024 roku Indeks jest ponownie dodatni, drugi rok z rzędu, choć jego wartość jest nieznacznie niższa niż przed rokiem, kiedy to Indeks osiągnął historyczne maksimum na poziomie 4,3 pkt. Tym razem to 3,8 punktów, co pokazuje stabilizację gospodarki po problemach związanych z pandemią, wojną w Ukrainie i inflacją. Jeszcze przed dwoma laty ęǰ negatywnie oceniali sytuację i perspektywy - wówczas ujemny Indeks wyniósł -19,3 pkt. Nie ma co się dziwić, był to rok popandemiczny, wojna, inflacja. Wszystkie te czynniki negatywnie wpłynęły na przedsiębiorców. Ostatnie lata obnażyły też, jak sytuacja szybko może się zmienić. Pomimo wszystko, biznes w Polsce poradził sobie z trudnościami, o czym też świadczą nasze badania dzԾ Piotr Juszczyk.

inFakt/ materiały prasowe

Na inFakt indeks składają się cztery czynniki łatwość prowadzenia działalności gospodarczej (25,5 pkt),  zmiana kondycji finansowej w ciągu ostatniego roku (-4,0 pkt), spodziewana zmiana kondycji finansowej w bieżącym roku (10,5 pkt) oraz satysfakcja z prowadzonej działalności: 34 pkt.

W porównaniu z wynikami badania za 2023 rok wskaźnik dotyczący łatwości prowadzenia działalności poprawił się o 5,1 pkt, co jest najlepszym wynikiem w historii badania. Nieznacznie pogorszyła się kondycja finansowa firm - wskaźnik spadł o 0,6 pkt. Przedsiębiorcy nadal z optymizmem patrzą w przyszłość, bo 10,5 proc. spodziewa się poprawy ich sytuacji finansowej w 2025 roku - to jednak wynik o 6,2 pkt niższy niż w poprzedniej edycji badania. Poziom satysfakcji z prowadzonej działalności jest stabilny, wyniósł +34 pkt, wobec +34,7 pkt w 2023 roku.

Metodologia badania

W celu pozyskania informacji do inFakt Indeksu w listopadzie 2024 roku przeprowadzono badanie ankietowe wśród przedsiębiorców. Badanie zrealizowała agencja SW Research metodą mix-mode (CATI+CAWI, czyli wywiady telefoniczne i internetowe) na grupie 628 osób (przedstawiciele mikro i małych firm). Udzielając odpowiedzi na pytania wchodzące w skład Indeksu, respondenci posługiwali się pięciostopniową skalą ocen. Poszczególnym wariantom odpowiedzi przypisane zostały odpowiednie wagi – waga 1,0 dla wariantu bardzo pozytywnego, waga 0,5 dla wariantu umiarkowanie pozytywnego, waga 0 dla wariantu neutralnego, waga -0,5 dla wariantu umiarkowanie negatywnego oraz waga -1,0 dla wariantu bardzo negatywnego. Dla pytań tych obliczano następnie statystyki bilansowe (salda), które po przeliczeniu dały wynik tegorocznego inFakt Indeksu.

Źół:
Dominika Florek
ٴdzԾ첹ǰ
redaktor Dz

Redaktor Dz. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
samsza
W rządzie, w każdym resorcie, zbieranina partyjna, każdy ciągnie w swoją stronę, z tego nie ma efektu.
Działa, ok, ale jak silnik "na luzie".
rt.b
Nawet jak ten rząd nic nie robi to moim zdaniem i tak o niebo lepiej od tego co robił poprzedni rząd.
lebero654
Działania rządu są niewidoczne nie tylko dla przedsiębiorców, ale poprzednia ekipa skutecznie rozmontowała system, zostawiając hamulcowych (Duda, Glapiński, Manowska, cały KRS, noesędziowie, TK). Co z tego, że rząd opracuje ustawę, Sejm uchwali, jak Duda podpisze, albo nie podpisze albo skieruje do Trybunału. Jak Tusk ma walczyć Działania rządu są niewidoczne nie tylko dla przedsiębiorców, ale poprzednia ekipa skutecznie rozmontowała system, zostawiając hamulcowych (Duda, Glapiński, Manowska, cały KRS, noesędziowie, TK). Co z tego, że rząd opracuje ustawę, Sejm uchwali, jak Duda podpisze, albo nie podpisze albo skieruje do Trybunału. Jak Tusk ma walczyć z inflacją gdy Prezes NBP utrzymuje stopy procentowe, jako rodzynek, gdy wszystkie banki centralne je obniżają? A jeszcze tzw. przystawki zamiast się cieszyć, że rządzą to się napinają pokazując jakie są ważne i twórcze. Ci wszyscy nasi pseudo politycy również hamulcowi nie biorą pod uwagę jednego prostego faktu, że im w Polsce jest gorszy bałagan tym lepiej dla Rosji i Niemiec, ale wcale nie dla Polski. I dotyczy to literalnie wszystkich partii, partyjek, koterii. Liczy się własne ego, a nie dobro wspólne.
karbinadel
"Wakacje składkowe okazały się zbyt skomplikowane" - na tym właśnie polega problem: wszystko inne, co wprowadzili też jest zbyt skomplikowane. Dotyczy np. nowych zasad naliczania składki zdrowotnej, zmian w ustawie o VAT itd. Niby część płaci trochę mniej, ale przeważnie mają z tym dwa ray tyle roboty
nepot_synekurzasty
Działania tego rządu, są niewidoczne nie tylko dla przedsiebiorców i nie tylko dotyczące ǻ岹ٰó. One są niewidoczne dla wszystkich i w we wszystkim, bo ich po prostu nie ma.
karbinadel
W zasadzie to nie musiałoby być złe, bo rząd powinien być jak sędzia na boisku: im mniej go widać, tym lepiej. Problem polega na tym, że mnóstwo rzeczy wymaga poprawienia po partaczach z "dobrej zmiany"
lukaszslask
Albo Rzad rzeczywiscie zacznie walczyc z inflacja,albo do wymiany!!!
A jak???
Mrozac brutto brutto pensje minimalne,a co za tym idzie reszte!!!
Mozna dzwigac minimalna netto kosztem skladek i pitu,ale dla Pracodawcy koszt ten dam!!!
lukaszslask
Przeciez na koncu i tak za wszystko placa kondumenci,czyli my!!!!
Nie wszystkim udaje sie przerzucic ceny na Klienta,ale tam,gdzie nie ma wyjscia….
Serwis pieca gazowego,pompy ciepla,Fryzjer,Kominiarz to wszystko poszlo o 50-100% do gory,a prawo,gwarancja obliguje do wpuszczenia….wiec to nie tylko wlasciciele firm musza walczyc
Przeciez na koncu i tak za wszystko placa kondumenci,czyli my!!!!
Nie wszystkim udaje sie przerzucic ceny na Klienta,ale tam,gdzie nie ma wyjscia….
Serwis pieca gazowego,pompy ciepla,Fryzjer,Kominiarz to wszystko poszlo o 50-100% do gory,a prawo,gwarancja obliguje do wpuszczenia….wiec to nie tylko wlasciciele firm musza walczyc o skladki tylko my wszyscy!!!!

ʴǷɾąԱ: Firma w Polsce - koszty, podatki, składki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki