Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Większe wydatki na obronność nawet kosztem świadczeń społecznych? Ciekawe wyniki sondażu

50,6 proc. badanych zadeklarowało gotowość do zwiększenia wydatków państwa na obronność kosztem świadczeń społecznych; 42,8 proc. deklaruje, że oddałoby pieniądze na obronę państwa - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie PAP.

fot. Marsz dla Zycia i Rodziny w Krakowie Krakow, 25.06.2023. Uczestnicy Marszu dla Zycia i Rodziny, ktory przeszedl glownymi ulicami Krakowa. credit: Klaudia Radecka / Forum / FORUM

Pracownia IBRiS w sondażu na zlecenie PAP zapytała respondentów m.in. o ich poparcie dla rosnących inwestycji w obronność. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, 73,5 proc. respondentów - 41,6 proc. "zdecydowanie", a 31,9 proc. "raczej" - zgadza się, że powinno się przeprowadzać w sektorze cywilnym inwestycje zapewniające większą odporność w czasie konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych (np. budowa schronów, gromadzenie zapasów żywności i kluczowych materiałów), nawet jeśli może to doprowadzić do podniesienia cen określonych towarów i usług.

reklama

Przeciwnego zdania jest 20,3 proc. ankietowanych – 13,7 proc. "raczej się nie zgadza", a 6,6 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". Jak wskazuje w komunikacie IBRiS, odsetek osób niezdecydowanych spadł w ciągu ostatnich dwóch lat z 14,6 proc. do 6,2 proc.

W kwestii przeznaczenia większych środków na wojsko i obronność, nawet kosztem innych ważnych obszarów, takich jak programy społeczne czy opieka medyczna, 50,6 proc. badanych wyraziło poparcie – 22,1 proc. "zdecydowanie" i 28,5 proc. "raczej" - dla tego typu polityki. Przeciwnych było 41,8 proc. (25,2 proc. "raczej" a 16,6 proc. "zdecydowanie"), a 7,6 proc. nie miało zdania.

Na pytanie, co badani byliby w stanie poświęcić na rzecz obrony Polski, 42,8 proc. wskazało środki pieniężne, co oznacza - jak podaje pracownia - spadek o 3,5 pkt proc. względem zesłego roku.

Ponadto 16,2 proc. badanych zadeklarowało gotowość do poświęcenia własnego zdrowia (wzrost o 9,7 pkt proc.), a 14,0 proc. życia (spadek o 11,9 pkt proc.). 2,3 proc. byłoby gotowych poświęcić własne życie i życie bliskich (wzrost o 1,3 pkt proc.). 16,3 proc. odpowiedziało, że nie poświęciłoby nic, a 7,8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć konkretnie na to pytanie (wzrost o 2,3 pkt proc.).

W przypadku militarnego ataku lub innego zagrożenia 24,4 proc. Polaków (suma 10,2 proc. "zdecydowanie" i 14,2 proc. "raczej") uważa, że wiedziałoby, gdzie się schronić – to spadek o 18,5 pkt proc. względem 2023 roku. Przeciwną opinię wyraziło 46,8 proc. (32,4 proc. "raczej się nie zgadza", 14,4 proc. "zdecydowanie nie"). 3,4 proc. badanych nie miało zdania.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

"Wyniki badania pokazują, że Polacy oczekują od państwa realnych działań w zakresie bezpieczeństwa cywilnego, ale jednocześnie nie czują się wystarczająco przygotowani osobiście" – komentuje cytowany przez IBRiS Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji pracowni.

"Gotowość do przeznaczenia środków finansowych i poparcie dla inwestycji systemowych idą w parze z niepokojącym spadkiem elementarnej wiedzy o tym, jak postąpić w razie ataku, czyli w tym przypadku – gdzie się schronić. To oznacza, że same deklaracje to za mało – potrzebna jest praktyczna edukacja i lepsze przygotowanie obywateli" - ocenił.

Jak informuje IBRiS, zadanie zostało przeprowadzone w dniu 22 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą CATI. Badanie porównawcze przeprowadzono w dniach 19-20 maja 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, metodą CATI (wywiadów telefonicznych).(PAP)

mml/ mrr/ mhr/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty