Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Warren Buffett znów chce emitować dług. Będzie zwiększał pozycję w Japonii?

fot. Jim Young / Reuters / Forum / FORUM

Jak donosi Bloomberg, konglomerat inwestycyjny Warrena Buffetta zatrudnił już firmy inwestycyjne do operacji emisji obligacji denominowanych w japońskich jenach. Obserwatorzy uważają, że to dobra wiadomość dla inwestorów, bo może oznaczać, że miliarder chce zwiększać zaangażowanie na japońskim rynku akcji.

reklama

Berkshire Hathaway zarządzany przez Warrena Buffetta planuje drugą w tym roku emisję obligacji denominowanych w jenach. Według Bloomberga w tym celu zatrudniono już Bank of America i Mizuho Securities pracujące przy poprzednich takich operacjach. W tym roku pierwsza emisja miała miejsce w kwietniu i była największą od 2019 r., gdy Berkshire Hathaway po raz pierwszy ją przeprowadziło.

(bnnbloomberg.ca/investing/)

Od razu zaczęto spekulować, że miliarder zamierza zwiększyć inwestycje w Japonii, które jak wspominał swego czasu Buffett, w większości były finansowane ze sprzedaży obligacji. W ten sposób nie dość, że pozyskuje kapitał, to zabezpiecza ryzyko walutowe wynikające z wahań kursu dolara i jena.

Nie bez znaczenia są niskie koszty finansowania, bo Japonia od dekad utrzymuje politykę monetarną opartą na bardzo niskich, a momentami ujemnych stóp procentowych. Chociaż ostatnio w lipcu stopy procentowe w Kraju Kwitnącej Wiśni zostały podniesione do najwyższego poziomu od końca 2008 roku, to i tak wynoszą 0,25 proc.

„Berkshire ma jeszcze dużo miejsca na zwiększenie swojego udziału w domach maklerskich” — powiedział Takehiko Masuzawa, szef obrotu akcjami w Phillip Securities Japan. Dla japońskiego rynku akcji jako całości „to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą kupować, i da im to impuls, którego potrzebują”,

Więcej o inwestycjach miliardera w Japonii w artykule „Warren Buffett znowu miał nosa. Japońskie inwestycje biją rekordy”. Przypomnijmy tylko, że Berkshire Hathway od 2019 r. zwiększa zaangażowanie w takie spółki w Japonii jak Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo. Nazywane są  czyli firmy zajmujące się handlem szeroką gamą towarów. Określane są jako symbole japońskiej gospodarki. 

W okresie 5 lat (BH ogłosił posiadane pakiety w 2020 r., ale skupował je przez około rok wcześniej) stopy zwrotu wszystkich 5 firm wyglądają następująco: Mitsubishi (279 proc.), Itochu (277 proc.), Marubeni (264 proc.), Mitsui (101 proc.) i Sumitomo (118 proc.). Według ostatniego zgłoszenia do SEC ze stanem portfela na koniec drugiego kwartału Berkshire Hathaway posiadał w Mitsubishi 8,6 proc. udziałów, w Itochu 7,5 proc., w Marubeni 8,4 proc., w Mitsui 8,3 proc. i w Sumitomo 8,4 proc. o łącznej wartości 24,3 mld dolarów. Buffett zobowiązał się nie przekroczyć 9,9 proc. udziałów w każdej z nich bez zgody zarządu.

MKu

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty