Ponad 100 firm oferuje obecnie wypłatę wynagrodzeń przez PayPay, zatwierdzoną przez rząd aplikację płatniczą. Jednak według firmy badawczej MMD Labo, zaledwie 2,8 proc. spośród 20 tys. ankietowanych w wieku 18-69 lat zadeklarowało, że otrzymuje pensję w ten sposób - mimo że aż 61,9 proc. wie o takiej możliwości.
Eksperci uważają, że aby ta metoda stała się bardziej popularna, pracownicy muszą dostrzec więcej korzyści z jej wyboru. Obecnie opcja ta jest dostępna głównie dla osób zatrudnionych na pełny etat, podczas gdy to pracownicy tymczasowi, zainteresowani szybszym otrzymywaniem pieniędzy, prawdopodobnie chcieliby korzystać z niej cześciej.
Inne badanie wykazało, że około jednej trzeciej ankietowanych nie chce otrzymywać pensji za pośrednictwem aplikacji, a 48 proc. z nich nie widzi takiej potrzeby.
Pomimo powolnego wdrażania cyfrowych wypłat, Japonia systematycznie odchodzi od preferowania gotówki. Według danych ministerstwa gospodarki, handlu i przemysłu (METI), w 2024 r. płatności bezgotówkowe stanowiły 42,8 proc. całkowitej wartości rozliczeń, przekraczając rządowy cel 40 proc. o rok wcześniej, niż planowano. Najbardziej popularnym środkiem płatniczym są karty kredytowe - 82,9 proc., a na kolejnych miejscach w zestawieniu znajdują się płatności przy pomocy kodów (takich jak kody QR) - ponad 9 proc. i pieniądz elektroniczny - 4,4 proc.
Krzysztof Pawliszak (PAP)
krp/ szm/