Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

PIT-36 po raz pierwszy w e-PIT, rozliczenie deklaracji krok po kroku

Ewelina Czechowicz

fot. Paul Craft / Shutterstock

W tym roku po raz pierwszy fiskus przygotował deklaracje rozliczeniowe dla przedsiębiorców. Są to jedynie wstępnie przygotowane zeznania, które trzeba uzupełnić. Jak wypełnić PIT-36 w e-Urzędzie? Jakie dane są niezbędne? Ile czasu to zajmuje? – wyjaśniamy

reklama

15 lutego 2024 roku w e-Urzędzie skarbowym pojawiły się zeznania podatkowe przedsiębiorców. Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych mają w e-Urzędzie przygotowany .

Wstępnie przygotowane zeznania podatkowe

Przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w ubiegłym roku logując się  do e-Urzędu skarbowego napotkają na nowości. Wyczekiwane od kilku lat zeznania podatkowe przygotowane dla przedsiębiorców mogą jednak rozczarować. Nie jest bowiem łatwo wypełnić samodzielnie. Nie obejdzie się też bez danych księgowych oraz z ZUS.

W PIT przedsiębiorcy KAS uzupełniła takie dane jak:

  1. dane rejestrowe
  2. dane dotyczące rachunku bankowe
  3. dokonane wpłaty zaliczek
  4. dane z rozliczeń za ubiegły rok (dodana , dane , dla której przekazano wsparcie 1,5% podatku)

Pozostałe dane trzeba uzupełnić w specjalnym kreatorze, który przygotował fiskus. Do jego przejścia warto przygotować poniżej wskazane informacje.

()

Jak rozliczyć PIT-36 w e-Urzędzie Skarbowym?

Deklaracje można łożyć samodzielnie lub wybrać rozliczenie z małżonkiem. Osoby, które chcą się rozliczyć z mężem lub żoną muszą uwierzytelnić w e-Urzędzie małżonka.  Do uwierzytelnienia małżonka będzie niezbędny PESEL lub NIP, data urodzenia, przychód za rok 2022 oraz przychód z 2023 roku. Do tego wysokość otrzymanego zwrotu bądź podatku do zapłaty w 2023 roku.

()

W kolejnym kroku trafiamy do kreatora, który ma nam ułatwić wygenerowanie zeznania podatkowego.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę
()

Do wypełnienia kreatora niezbędne będą dane dotyczące:

  1. Przychodu osiągniętego w 2023 roku przez przedsiębiorcę
  2. Poniesionych w 2023 roku kosztów
  3. Należnych zaliczek na w 2023 roku
  4. Składek zapłaconych do ZUS

Po podaniu tych danych zostanie przygotowane zeznanie podatkowe. Podatnik, w tym kroku powinien zweryfikować ulgi i odliczenia podatkowe. Jeżeli wcześniej rozliczał ulgę na dzieci jest ona dodana do proponowanego przez fiskusa zeznania podatkowego. Podobnie jest ze wskazaniem Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), system podpowiada komu wcześniej przekazywaliśmy wsparcie. Jeżeli przysługują nam inne ulgi i odliczenia musimy je dodać do przygotowanej przez KAS deklaracji.

Zanim wyślesz PIT, sprawdź go 

Przed wysyłką deklaracji warto sprawdzić wszystkie dane, w przypadku PIT-36 należy przede wszystkim sprawdzić dane dotyczące zaliczek. Okazuje się, że mogą tu występować niezgodności. Ponadto warto sprawdzić i przeliczyć prawidłowość przygotowanego zeznania. Rozliczanie PIT-36 w e-PIT zajmuje sporo czasu w sytuacji kiedy należy wpisać przychody i koszty, sprawdzić zaliczki i dokonać rozliczania ulg podatkowych. Kreator wymaga jeszcze prac nie jest intuicyjny. Łatwiej rozlicza się zeznanie w programie do rozliczeń. Tu przejście kolejnych etapów jest łatwiejsze. Trzeba zaznaczyć, że PIT-36 w e-Urzędzie pojawił się dopiero po raz pierwszy. Do kreatora trzeba będzie się przyzwyczaić. Być może w przysłości fiskus będzie za nas wypełniał niezbędne dane do wygenerowania deklaracji, teraz musimy je podać samodzielnie i zatwierdzić PIT. PIT-36 nie wyśle się sam, stąd trzeba pamiętać o jego rozliczeniu do 30 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo dane ze łożonej deklaracji będą niezbędne do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej, które trzeba będzie łożyć do 20 maja 2024 r. w ZUS. 

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty