Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Odstraszanie nuklearne w Europie. Merz: Musi zostać wzmocnione

Kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz opowiada się za współpracą w celu wzmocnienia odstraszania nuklearnego w Europie. Merz powiedział w niedzielę w radiu Deutschlandfunk, że jego zdaniem współdzielenie broni nuklearnej powinno być omawiane z Francją i Wielką Brytanią.

fot. Angelika Warmuth / Reuters / Forum

Współdzielenie broni nuklearnej jest częścią koncepcji odstraszania NATO. Stany Zjednoczone przyznają niektórym partnerom NATO - w tym Niemcom - dostęp do bomb nuklearnych na wypadek wojny. Bundeswehra posiada samoloty, które mogą przenosić amerykańskie bomby jądrowe na wyznaczone cele - pisze agencja dpa.

reklama

Merz odniósł się do rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu na temat odstraszania nuklearnego. Podkreślił także, że "powinniśmy również uwzględnić Wielką Brytanię". W Europie mamy nadal dwie potęgi nuklearne. Są to Francja i Wielka Brytania, powiedział Merz.

Rozmowy powinny być zawsze prowadzone z myślą o uzupełnieniu amerykańskiego parasola nuklearnego, "który oczywiście chcemy utrzymać" - powiedział Friedrich Merz.

Kandydat CDU/CSU na kanclerza dał jasno do zrozumienia, że Niemcy nie mogą posiadać własnej broni nuklearnej. Istnieją co najmniej dwa traktaty, które nie pozwalają Niemcom na to, w tym Traktat Dwa Plus Cztery z 1990 r. (traktat, który otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec). Merz powiedział, że "Niemcy wyraźnie zrzekły się prawa do posiadania broni jądrowej i tak pozostanie".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ sp/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty