Sprawy dotyczyły uchwał odnoszących się do nieudzielenia absolutorium za 2023 rok dla Michała Roga i Iwony Waksmundzkiej-Olejniczak. Obie osoby pełniły funkcje w zarządzie Orlenu do lutego 2024 roku.
Płocki koncern podał w czwartek, że sąd oddalił pozwy w całości. Dodano jednocześnie, że wyroki w tych sprawach nie są prawomocne. Wcześniej, w sierpniu ub.r., spółka informowała o wniesieniu kilku pozwów do sądu o stwierdzenie nieważności uchwał zwyczajnego walnego zgromadzenia z 25 czerwca 2024 roku, które dotyczyły braku absolutorium dla byłych cłonków zarządu i rady nadzorczej.
W czerwcu 2024 r. zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu nie udzieliło absolutorium 11 cłonkom zarządu i 10 cłonkom rady nadzorczej pełniącym funkcje w 2023 r. - w tym ówczesnemu prezesowi Danielowi Obajtkowi i ówczesnemu przewodniczącemu rady nadzorczej Wojciechowi Jasińskiemu.
W przypadku zarządu z 2023 r. oprócz Daniela Obajtka absolutorium nie otrzymali również: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Michał Róg, Jan Szewczak i Józef Węgrecki, a także Piotr Sabat, Krzysztof Nowicki, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski.
Większość poprzedniego zarządu przestała pełnić funkcje w lutym 2024 roku.
Z kolei w przypadku rady nadzorczej z 2023 r. oprócz Wojciecha Jasińskiego absolutorium nie udzielono także: Andrzejowi Szumańskiemu, Annie Wójcik, Barbarze Jarzembowskiej, Andrzejowi Kapale, Michałowi Klimaszewskiemu, Romanowi Kuszowi, Jadwidze Lesisz oraz Annie Sakowicz-Kacz i Janinie Goss.
Rada nadzorcza w tym składzie została odwołana 6 lutego 2024 r. (PAP)
pif/ mick/