Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

DAX na nowym szczycie, a niemiecka gospodarka w ruinie

Krzysztof Kolany

Główny indeks giełdy we Frankfurcie wyznaczył nowy nominalny rekord wszech czasów. Tymczasem dane nadchodzące z niemieckiego przemysłu prezentują się jednoznacznie recesyjnie.

fot. FABRIZIO BENSCH / Reuters / Forum

Na początku środowej sesji DAX wspiął się na wysokość przeszło 16 565 punktów, ustanawiając nowy szczyt hossy i nieznacznie poprawiając poprzedni rekord z końcówki lipca. Tylko od końcówki października DAX urósł o ponad 13%, a licząc od początku roku, jest na plusie o blisko 19%.

reklama
(Dz)

Jest to o tyle zastanawiające, że nowym rekordom hossy we Frankfurcie nie towarzyszyły nowe maksima na Wall Street. Indeksowi S&P500 do wyrównania górki ze stycznia 2022 roku brakuje ponad 5%.

Po drugie, koniunktura gospodarcza w USA i w Niemczech to obecnie dwa różne światy. PKB Stanów Zjednoczonych w III kwartale rósł w annualizowanym tempie ponad 5%. W tym samym okresie gospodarka niemiecka znalazła się minimalnie pod kreską (-0,1% kdk). Z kolei odczyty PMI jednoznacznie wskazują, że w niemieckim sektorze wytwórczym trwa głęboka recesja.

Potwierdzeniem tej ostatniej są najnowsze dane o zamówieniach w przemyśle. W październiku zmalały one aż o 3,7% względem września i były o 7,3% niższe niż przed rokiem. To spore rozczarowanie, ponieważ rynkowy konsensus zakładał wzrost tego wskaźnika o 0,1% mdm. Dodajmy do tego, że w październiku skurczyła się zarówno wartość niemieckiego eksportu (o 0,2% mdm) jak i importu (o 1,2%). Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. Za Odrę i Nysę Łużycką trafia ponad jedna czwarta polskiego eksportu.

(destatis)

Nasz zachodni sąsiad padł nie tylko ofiarą globalnej przemysłowej recesji będącej odreagowaniem po covidowym industrialnym boomie. Największa gospodarka Europy cierpi też z w powodu dekoniunktury w Chinach oraz kłopotów branży motoryzacyjnej. W grze jest jednak coś więcej. Odcięcie Niemiec od dostaw tanich surowców z Rosji oraz obłąkana polityka energetyczna Berlina (tj. zamykanie elektrowni atomowych i import energii z Francji) stawiają pod znakiem zapytania cały niemiecki model gospodarczy wypracowany na początku XXI wieku. Wyzwaniem są też problemy demograficzne, nieudana polityka imigracyjna oraz inflacja, która osłabia morale konsumentów.

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty