Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Strajkują kierowcy Ubera i Bolta. Może być problem z zamówieniem przewozu

Katarzyna Wiązowska2025-04-14 10:34redaktor Dz
publikacja
2025-04-14 10:34

W kilku polskich miastach zamówienie taksówki może być dziś znacznie trudniejsze niż zwykle. Strajkują tam kierowcy Ubera i Bolta. Powodem jest zbyt wysoka prowizja pobierana od kierowców przez aplikację, co sprawia, że ich zarobki w ostatnim czasie znacząco się obniżyły.

Strajkują kierowcy Ubera i Bolta. Może być problem z zamówieniem przewozu
Strajkują kierowcy Ubera i Bolta. Może być problem z zamówieniem przewozu
fot. Konektus Photo / /ܳٳٱٴdz

W wielu miejscowościach m.in. w Trójmieście, Warszawie i Poznaniu, 14 kwietnia kierowcy Ubera i Bolta postanowili rozpocząć strajk. Powodem są zbyt niskie wynagrodzenia, jakie otrzymują za swoją pracę. Według nich korporacje zabierają im nawet 50 proc. zarobków, co drastycznie obniża ich dochody.

Potrzebne pilne zmiany w obu platformach?

W petycji, którą podpisało już blisko tysiąc osób, taksówkarze wyrażają swoje niezadowolenie z obecnych warunków współpracy. Zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia pilnych zmian w funkcjonowaniu platformy.

– Naszym celem jest poprawa warunków pracy oraz zapewnienie wzajemnego szacunku i sprawiedliwego traktowania – napisali w swojej petycji kierowcy Ubera i Bolta.

Wśród postulatów, jakie wysunęli protestujący znalały się:

  • minimalna kwota netto dla kierowcy za każdy kurs – nawet ten najkrótszy – powinna wynosić 12 ł.
  • niezależnie od prowizji aplikacji, kierowca powinien otrzymywać minimum 3 ł za każdy przejechany kilometr.
  • koszt za 1 km w nocy: w mieście +25 proc, poza miastem +50 proc.

Coraz gorsze warunki życia i pracy

Jako uzasadnienie swoich żądań, kierowcy podali m.in. znaczne pogorszenie sytuacji ekonomicznej w Polsce.

„Koszty życia dramatycznie wzrosły – ceny podstawowych produktów spożywczych, paliwa, części samochodowych, ubezpieczeń i usług serwisowych rosną w zawrotnym tempie. Dla kierowców, którzy codziennie spędzają wiele godzin za kierownicą, te zmiany oznaczają realne pogorszenie warunków życia i pracy. Stawki oferowane kierowcom nie nadążają za tym wzrostem” – napisali kierowcy.

„Nie żądamy luksusu”

Według protestujących oczekuje się od nich coraz więcej – punktualności, kultury osobistej, dbania o pojazd i bezpieczeństwo pasażerów, ale bez odpowiedniego wynagrodzenia.
„Kierowcy ponoszą wszystkie koszty działalności: paliwo, leasing, naprawy, ubezpieczenia, amortyzację pojazdu, a także czas poświęcony na oczekiwanie i dojazd. Bez uczciwych stawek praca ta staje się nieopłacalna i wyczerpująca psychicznie, co prowadzi do wypalenia zawodowego i frustracji. Ta petycja to apel o godne warunki pracy i uczciwe traktowanie. Nie żądamy luksusu — żądamy sprawiedliwości, która pozwoli nam dalej wykonywać swoją pracę z zaangażowaniem i szacunkiem do pasażera i samego siebie” – twierdzą taksówkarze Ubera i Bolta.

Jedynie 1500 ł „na rękę”?

„Jestem ojcem dziecka ze zdiagnozowanym autyzmem. Nie mam możliwości podjąć pracy na etat. Praca na bolcie dawała mi możliwość dorobienia do bardzo wysokich kosztów związanych z terapią i edukacją mojego syna. Regularnie jestem w stanie wygospodarować tylko około 30-35 godzin tygodniowo na jazdę. Przy obecnych stawkach, po odliczeniu wszystkich kosztów, jakie ponoszę daje mi to pewnie około 1500 ł na rękę miesięcznie, a to śmiało mogłaby być sprawa dla trybunału praw cłowieka lub innych podobnych instytucji. Czas na zmiany” - napisał w komentarzu pod petycją Michał Chmielowski.

Strajk kierowców Ubera i Bolta ma potrwać od godz. 4.00, 14 kwietnia, do godz. 4.00, 15 kwietnia 2025 r.

Źół:
Katarzyna Wiązowska
ٲԲ¾ąǷɲ첹
redaktor Dz

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(22)

dodaj komentarz
cichy380
W Polsce aż roi się od dobrych programistów freelancerów. Zrobić zrzutkę w 100 osób i zlecić stworzenie własnej aplikacji typu Uber. Uproszczony klon zdolny zarabiać powinien powstać maksymalnie w kilka miesięcy.

Do dzieła! Miliony czekają :)
1as
Jak dla mnie, to mogą nawet się spakować i wrócić do Gruzji i Ukrainy,
Polacy wrócą do tego zawodu, za normalne pieniądze.
estepan
Tja, korporacja na pewno lepiej zapłaci jak zaloguje się Janusz zamiast Grigorija.
serdeli1
Kiedys taki starszy pan chodzil po tunelach dworca warszawa srodmiescie i pytal: "taksoweczke dla pana?"
jarobol
Chcieliście jeżdzić taniej od korporacji,a teraz jest problem? Przymusu do tej pracy zdaje się nie ma !
royalist
Zakazu strajku też nie ma...
marian_p
Problem z zamówieniem Ubera i Bolta jest notoryczny, szczególnie jeśli potrzebujesz kursu na raptem kilka km albo w miejsce z którego kierowca później będzie musiał wracać "na pusto". Ja generalnie popierałbym te zmiany, ale łącznie ze zmianami w systemie przyjmowania zleceń - to, że dzisiaj kierowca widzi dokąd jest kurs Problem z zamówieniem Ubera i Bolta jest notoryczny, szczególnie jeśli potrzebujesz kursu na raptem kilka km albo w miejsce z którego kierowca później będzie musiał wracać "na pusto". Ja generalnie popierałbym te zmiany, ale łącznie ze zmianami w systemie przyjmowania zleceń - to, że dzisiaj kierowca widzi dokąd jest kurs doprowadza właśnie do takiej patologii, że czasem znalezienie kursu graniczy z cudem. Jednocześnie odrzucenie kursu po jego zaakceptowaniu również powinno wiązać się z kosztami dla kierowców, gdyż dzisiaj również zdarza się, że kierowca kurs przyjmie, klient czeka zadowolony, że ktoś się nad nim zlitował, a w międzyczasie kierowca otrzymuje lepszy kurs, bez konsekwencji stary kurs odwołuje, a pasażer zostaje się z ręką w nocniku, bo nic nie może zrobić. Kiedyś popularny był numer na przyjmowanie kursów i stanie w miejscu, aż klient straci cierpliwość i kurs anuluje, za co kierowca otrzymywał jakąś drobną kasę, dzisiaj jest nieco odwrotnie. To, co też istotne - kiedyś Uber miał jakieś wymagania w stosunku do samochodów, dzisiaj jest cała masa 20-letnich Priusów o wątpliwej jakości.
estepan
No heloł, przecież Uber jest tylko platformą-pośrednikiem kojarzącą niezależnych przedsiębiorców którzy chcą podwozić ludzi (przynajmniej tak tłumaczy się Uber jak ten czy inny rząd chce sklasyfikować kierowców jako pracowników).

Chcesz ukrywać informacje między stronami tak, żeby nie mogły w pełni świadomie podjąć decyzji
No heloł, przecież Uber jest tylko platformą-pośrednikiem kojarzącą niezależnych przedsiębiorców którzy chcą podwozić ludzi (przynajmniej tak tłumaczy się Uber jak ten czy inny rząd chce sklasyfikować kierowców jako pracowników).

Chcesz ukrywać informacje między stronami tak, żeby nie mogły w pełni świadomie podjąć decyzji czy chcą zawrzeć umowę?

Co to za komunistyczne myślenie?
marian_p odpowiada estepan
Jeśli klient ma płacić więcej, niech otrzyma również coś w zamian. Mnie chodzi wyłącznie o równe prawa. Dzisiaj normą jest sytuacja, że kierowca jedzie i odrzuca dany przejazd, bo mu się nie opłaca - widzi, że ma przejazd na 2,5 km - odrzuca, widzi, że ma przejazd na 25 km - bierze. I ja to nawet jestem w stanie zrozumieć, ale, że Jeśli klient ma płacić więcej, niech otrzyma również coś w zamian. Mnie chodzi wyłącznie o równe prawa. Dzisiaj normą jest sytuacja, że kierowca jedzie i odrzuca dany przejazd, bo mu się nie opłaca - widzi, że ma przejazd na 2,5 km - odrzuca, widzi, że ma przejazd na 25 km - bierze. I ja to nawet jestem w stanie zrozumieć, ale, że tak powiem "długie kursy to każden jeden chce, a robić to ni ma komu". Skoro chcą minimalnej kwoty za przejazd, niech w zamian dadzą coś "od siebie".

P.S. Może niech się jakiś kierowca wypowie, ale zdaje się, że kiedyś tak właśnie było.
estepan odpowiada marian_p
No jak się nie podoba to zabierz swoje pieniądze gdzie indziej.

(Hint: jak spróbujesz, to zorientujesz się, że wszyscy równają do dołu i Twoje "zabieranie pieniędzy gdzie indziej" jest warte funta kłaków i że potrzeba innych rozwiązań, witamy w oligopolicznym późnym kapitalizmie)

ʴǷɾąԱ: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki