Dz

REKLAMA

RPO wstawia się za Palikotem. "Doszło do złamania tajemnicy adwokackiej"

2024-10-30 14:20
publikacja
2024-10-30 14:20

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się w środę do Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka o wyjaśnienia w sprawie podjętych przez prokuraturę i CBA działań po zatrzymaniu Janusza Palikota. Jego obrońcy uważają, że doszło do złamania tajemnicy adwokackiej.

RPO wstawia się za Palikotem. "Doszło do złamania tajemnicy adwokackiej"
RPO wstawia się za Palikotem. "Doszło do złamania tajemnicy adwokackiej"
fot. Krzysztof Zatycki / /  Zuma Press / Forum

Według mec. Jacka Dubois funkcjonariusze CBA po zatrzymaniu Janusza Palikota zarekwirowali jego telefon, a zawarta w nim korespondencja z nim jako adwokatem trafiła do prokuratury. W ten sposób, w ocenie Dubois, doszło do złamania tajemnicy adwokackiej i przekroczenia uprawnień. Drugi z adwokatów Palikota, mec. Andrzej Malicki zaznaczył, że tajemnica adwokacka to nie jest atrybut dla adwokata, ale przywilej poufności dla klienta. Obrońcy zapowiadali wówczas złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przekroczenia uprawnień oraz zwrócenie się do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pismo do Prokuratora Krajowego, o którym Biuro RPO poinformowało w środę, jest pokłosiem tej sprawy. "Opisana przez adw. Jacka Dubois sytuacja wymaga wyjaśnienia, w szczególności zbadania pod kątem prawidłowości działań podejmowanych przez funkcjonariuszy CBA oraz Prokuratora" - napisał RPO do Prokuratora Krajowego. Wiącek zwrócił się również "o udzielenie informacji dotyczących reakcji procesowej na złożone przez adw. Jacka Dubois zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa".

7 października Prokuratura Krajowa poinformował, że w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi możliwości naruszenia tajemnicy obrończej w toku śledztwa prowadzonego m.in. przeciwko Januszowi Palikotowi z urzędu wdrożone zostało postępowanie sprawdzające.

Janusz Palikot, Przemysław B. i Zbigniew B. zostali zatrzymani 3 października przez CBA w Lublinie i w Biłgoraju. Jeszcze tego samego dnia zostali przewiezieni do wydziału Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty.

Janusz Palikot jest podejrzany o doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln zł. 28 października wrocławski sąd zdecydował, że Palikot pozostanie w areszcie bez możliwości zwolnienia za kaucją; sąd uwzględnił tym samym zażalenie prokuratury na decyzję sądu pierwszej instancji, który orzekł na początku października, że Palikot mógłby opuścić areszt po wpłaceniu 1 mln zł kaucji. Mec. Dubois poinformował, że jego klient nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów.(PAP)

nl/ mok/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(3)

dodaj komentarz
hylobiusnews
Komunikacja SMSowa SPRZED podpisania pełnomocnictwa nie jest tajemnicą adwokacką chyba?
To dwóch prywatnych obywateli, wymieniających się informa
A to, że „mecenas” Dubois się umawiał z Palilotem, jak świadkowie mają zeznawać w jego sprawie to zupełnie inna kwestia.
lebski_gosc
Zaraz tusk da mu odszkodowanie
samsza
"zwrócił się w środę do Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka"

uznał Korneluka, czy Korneluka sobie dołożyliście w zdaniu, a uchwała SN ws. prok. krajowego ?

ʴǷɾąԱ: Kłopoty biznesów Janusza Palikota

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki