3 marca 2014 r. NBP wprowadził do obiegu nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy. Zmieni się wizerunek awersu, waga oraz stop, z którego wykonane zostaną monety. Stare monety emitowane wciąż pozostają ważne.
W ubiegłym roku przez media przetoczyła się fala spekulacji dotyczących wycofania monet o najniższych nominałach. NBP postanowił je oszczędzić, choć w zmienionej formie. Stare jedno-, dwu- i pięciogroszówki wykonane były z mosiądzu manganowego i ważyły odpowiednio 1,64 g, 2,13 go raz 2,59 g. Zastosowany materiał sprawiał, że wyprodukowanie monety o nominale 1 gr mogło kosztować nawet 5 gr.
Monety wprowadzone do obiegu w marcu 2014 r.

źródło: NBP
Porównaj, jak powyższe monety wyglądały do tej pory »
Nowe monety wprowadzone do obiegu dwa tygodnie temu wyprodukowano ze stali powlekanej mosiądzem. W przypadku wszystkich trzech monet masa została zachowana, minimalnej zmianie uległa jedynie średnica pięciogroszówki (z 19,50 mm do 19,48 mm). Parametry techniczne oraz wizerunki pozostałych monet nie uległy zmianie.
Wprowadzenie nowych monet o najniższych nominałach to nie jedyna zmiana, którą NBP zafundował portfelom Polaków. W poniedziałek 7 kwietnia 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpocznie stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.
/mz