Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

Google wchodzi w niezależne płatności. Spotify idzie na pierwszy ogień

2022-11-15 12:10
publikacja
2022-11-15 12:10

Płatności mobilne za subskrypcje i aplikacje stanowią ważny mechanizm w cyfrowym świecie. Google zmienia podejście i da użytkownikom wybór, choć na razie w dość ograniczonym zakresie.

Google wchodzi w niezależne płatności. Spotify idzie na pierwszy ogień
Google wchodzi w niezależne płatności. Spotify idzie na pierwszy ogień
fot. Primakov / /ܳٳٱٴdz

O platformie muzycznej Spotify słyszał praktycznie każdy, o aplikacji randkowej Bumble może już niekoniecznie, ale to w tych aplikacjach Google pozwoli na pobieranie płatności bezpośrednio od użytkowników. Na razie pilotaż dotyczy tylko tych dwóch aplikacji, z czasem zapewne będzie ich więcej.

"Cieszymy się, że jako pierwsi przeprowadziliśmy pilotaż UCB z Google, a szczególnie cieszymy się, że nasze partnerstwo otwiera nowe możliwości również dla innych programistów" — napisało Spotify w oświadczeniu.

Wraz z aktualizacją aplikacji użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce korzystać tak jak do tej pory z zaufanych płatności Google Pay, czy jednak woli rozliczać się ze Spotify bezpośrednio.

Przez lata Google pilnował, by płatności przechodził przez sklep Google i miał do tego powody. Od wszelkiego rodzaju płatności użytkowników technologiczny gigant pobierał prowizję w wysokości nawet 30 proc. Teraz dopuszcza jednak wewnętrzne mikropłatności, choć będzie to miało swoją cenę.

Jak informuje Google, "alternatywny system rozliczeń w aplikacji („Dodatkowy system rozliczeniowy”) podlega opłacie za obsługę transakcji dokonywanych w ten sposób w wysokości opłaty obowiązującej w przypadku systemu rozliczeniowego Google Play pomniejszonej o 4%".

Długa historia boju o niezależne płatności

W połowie 2020 roku głośno było o Epic Games, który umożliwił bezpośrednie mikropłatności w aplikacji z grą „Fortnite”. Za taki krok postanowiono aplikację szybko usunąć zarówno z Google Play, jak i AppStore, co uniemożliwiło pobranie jej nowym użytkownikom.

Epic Games skierował wówczas sprawę do amerykańskiego sądu, który w połowie ub.r. orzekł, że producent „Fortnite’a” nie wykazał, że Apple jest nielegalnym monopolistą, potwierdził jednak, że koncern z jabłkiem w logo jest zaangażowany w „zachowanie antykonkurencyjne” - informuje portal .

Apple w przeciwieństwie do Google nie zmienia stanowiska i nie odpuści "przechodzenia" płatności przez swój sklep. Niedawno nowa wersja aplikacji Spotify z przyciskiem umożliwiającym włączenie powiadomień mailowych o płatności za subskrypcję nie została dopuszczona do AppStore. 

JM

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(6)

dodaj komentarz
xxpp
Cała ta drama jest absurdalna. 99% klientów spotify i tak kupuje abonament bezpośrednio w spotify. Apple i Google nic z tego nie mają.
bangladesznadwisla
Można bez łaski zrobić płatności przez stronę Spotify i innych firm. Wiadomo że Apple zdziera i to grubo
szprotkafinansjery
Ja tam za Deezera płacę poza aplikacją przez PayPal. Za Spotify tak nie można, korzystając ze strony internetowej Spotify? Pewnie możną.
A ja ktoś chce w aplikacji, to niestety, Google za darmo Androida rozwijał nie będzie :P
andrzey_
Prowizja od płatności >1% to zdzierstwo, a to co robi Google i Apple w tym temacie to typowy oligopol.
lebero654
Zgadzam się. W efekcie najprościej jest nie korzystać a nie dać się okradać.
xxpp
Utrzymanie ekosystemu, rozwijanie systemu operacyjnego, dostęp do setek milionów klientów i serwerów sklepu jest darmowe?

Tak naprawdę 30% opłaca się większosci deweloperów. To mniej niż gdyby sami musieli utrzymywać system opłat i serwery. Mali deweloperzy płacą 15%.
W sadach pojawiają się ci, którzy chcieliby stworzyć
Utrzymanie ekosystemu, rozwijanie systemu operacyjnego, dostęp do setek milionów klientów i serwerów sklepu jest darmowe?

Tak naprawdę 30% opłaca się większosci deweloperów. To mniej niż gdyby sami musieli utrzymywać system opłat i serwery. Mali deweloperzy płacą 15%.
W sadach pojawiają się ci, którzy chcieliby stworzyć niezależne sklepy wewnątrz systemu i sami pobierac opłaty nie ponosząc kosztów rozwoju systemu.

To tak jakby ktoś podał do sądu biedronkę za to, że nie pozwala mu umieścić wewnątrz sklepu swoich półek za darmo.

Poza tym sprawdź system marz i prowizji w sieciach sklepowych. Wszędzie są marże. Wyprodukuj coś u spróbuj umieścić w sieci handlowej. Zobaczysz ile to kosztuje.

ʴǷɾąԱ: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki