Płatności mobilne za subskrypcje i aplikacje stanowią ważny mechanizm w cyfrowym świecie. Google zmienia podejście i da użytkownikom wybór, choć na razie w dość ograniczonym zakresie.


O platformie muzycznej Spotify słyszał praktycznie każdy, o aplikacji randkowej Bumble może już niekoniecznie, ale to w tych aplikacjach Google pozwoli na pobieranie płatności bezpośrednio od użytkowników. Na razie pilotaż dotyczy tylko tych dwóch aplikacji, z czasem zapewne będzie ich więcej.
"Cieszymy się, że jako pierwsi przeprowadziliśmy pilotaż UCB z Google, a szczególnie cieszymy się, że nasze partnerstwo otwiera nowe możliwości również dla innych programistów" — napisało Spotify w oświadczeniu.
Wraz z aktualizacją aplikacji użytkownik będzie mógł wybrać, czy chce korzystać tak jak do tej pory z zaufanych płatności Google Pay, czy jednak woli rozliczać się ze Spotify bezpośrednio.
Przez lata Google pilnował, by płatności przechodził przez sklep Google i miał do tego powody. Od wszelkiego rodzaju płatności użytkowników technologiczny gigant pobierał prowizję w wysokości nawet 30 proc. Teraz dopuszcza jednak wewnętrzne mikropłatności, choć będzie to miało swoją cenę.
Jak informuje Google, "alternatywny system rozliczeń w aplikacji („Dodatkowy system rozliczeniowy”) podlega opłacie za obsługę transakcji dokonywanych w ten sposób w wysokości opłaty obowiązującej w przypadku systemu rozliczeniowego Google Play pomniejszonej o 4%".
Długa historia boju o niezależne płatności
W połowie 2020 roku głośno było o Epic Games, który umożliwił bezpośrednie mikropłatności w aplikacji z grą „Fortnite”. Za taki krok postanowiono aplikację szybko usunąć zarówno z Google Play, jak i AppStore, co uniemożliwiło pobranie jej nowym użytkownikom.
Epic Games skierował wówczas sprawę do amerykańskiego sądu, który w połowie ub.r. orzekł, że producent „Fortnite’a” nie wykazał, że Apple jest nielegalnym monopolistą, potwierdził jednak, że koncern z jabłkiem w logo jest zaangażowany w „zachowanie antykonkurencyjne” - informuje portal .
Apple w przeciwieństwie do Google nie zmienia stanowiska i nie odpuści "przechodzenia" płatności przez swój sklep. Niedawno nowa wersja aplikacji Spotify z przyciskiem umożliwiającym włączenie powiadomień mailowych o płatności za subskrypcję nie została dopuszczona do AppStore.
JM