W tym roku wzi臋cie jednego dnia urlopu 鈥 2 maja 鈥 pozwala wyd艂u偶y膰 weekend do 4 dni. Zwyczajowo w czasie maj贸wki Polacy ch臋tnie si臋gn膮 po napoje alkoholowe. W tym czasie konsumenci s膮 cz臋sto kuszeni przez promocje typu 12 butelek + 12 gratis. Tegoroczny weekend majowy jest ostatnim, podczas kt贸rego taka oferta si臋 pojawi 鈥 Ministerstwo Zdrowia chce zakaza膰 takich promocji od 2026 roku.
Problemy z ocen膮 trze藕wo艣ci i pozbyciem si臋 alkoholu
Przy ocenie swojego stanu trze藕wo艣ci Polacy cz臋sto bazuj膮 na samopoczuciu. Wed艂ug badania AlcoSense ponad 65% kierowc贸w zdecydowa艂o si臋 na tej podstawie prowadzi膰 samoch贸d po spo偶yciu alkoholu. Jako najskuteczniejszy spos贸b pozbycia si臋 alkoholu z organizmu badani wskazali aktywno艣膰 fizyczn膮. Ponad 7% wierzy艂o tak偶e w mit, 偶e spo偶ycie t艂ustego posi艂ku pozwoli na szybsze uzyskanie stanu trze藕wo艣ci. Wykorzystanie takich metod i sposob贸w na ocen臋 sytuacji, mo偶e prowadzi膰 do zjawiska tzw. nie艣wiadomej nietrze藕wo艣ci 鈥 b艂臋dnego przekonania, 偶e w organizmie nie ma ju偶 alkoholu.
鈥 Aby unikn膮膰 konsekwencji prawnych wynikaj膮cych ze stanu nie艣wiadomej nietrze藕wo艣ci, najlepiej zrezygnowa膰 z prowadzenia pojazdu. Przenocowanie po imprezie lub oddanie kluczyk贸w komu艣 innemu b臋dzie najbezpieczniejsz膮 opcj膮. W internecie dost臋pne s膮 tzw. kalkulatory promili, jednak w 偶adnym wypadku nie nale偶y na nich polega膰. Jedynym skutecznym i bezpiecznymi wyznacznikiem stanu trze藕wo艣ci jest badanie skalibrowanym i dobrej jako艣ci alkomatem osobistym. Warto si臋 w niego zaopatrzy膰 aby mie膰 pewno艣膰, 偶e mo偶na prowadzi膰 pojazd 鈥 m贸wi Hunter Abbott, ekspert
AlcoSense Laboratories.
Zaostrzone kary dla nietrze藕wych kierowc贸w
Cz臋艣膰 os贸b wybieraj膮cych si臋 na maj贸wk臋 samochodem, si臋gnie r贸wnie偶 po alkohol. Wed艂ug polskiego prawa dopuszczalny limit w organizmie podczas prowadzenia pojazdu wynosi do 0,2 promila. Tempo osi膮gni臋cia tego poziomu zale偶y od wielu czynnik贸w. Niekiedy ju偶 dwa piwa wystarcz膮, aby osi膮gn膮膰 jeden promil 鈥 pi臋膰 razy wi臋cej ni偶 wynosi dopuszczalny limit.
Je艣li st臋偶enie alkoholu wyniesie od 0,2 do 0,5 promila, kierowca mo偶e otrzyma膰 grzywn臋 w wysoko艣ci do 30 tysi臋cy 锄艂otych, kar臋 pozbawienia wolno艣ci do 30 dni lub ograniczenia wolno艣ci do 90 dni. Prawo jazdy traci na minimum 6 尘颈别蝉颈臋肠测 i otrzymuje 15 punkt贸w karnych.
Z kolei w przypadku pomiaru wskazuj膮cego powy偶ej 0,5 promila grozi mu ju偶 pozbawienie wolno艣ci do 3 lat, utrata prawa jazdy, kara finansowa do 60 tysi臋cy 锄艂otych. Je艣li nietrze藕wy kierowca spowoduje wypadek, mo偶e go czeka膰 pozbawienie wolno艣ci nawet do 15 lat. W skrajnych przypadkach po przekroczeniu 1,5 promila, mo偶e nast膮pi膰 tymczasowe zaj臋cie pojazdu przez Policj臋, a s膮d ma prawo do orzekni臋cia jego konfiskaty.
Jakich limit贸w nale偶y przestrzega膰 za granic膮?
Wed艂ug badania Polskiej Agencji Turystycznej ponad 40% Polak贸w zamierza wyjecha膰 w tym roku na maj贸wk臋. Z kolei co dziesi膮ty ankietowany planuje taki wyjazd za granic臋. Cz臋艣膰 z tych os贸b pojedzie w艂asnym samochodem lub wynajmie go na miejscu i z pewno艣ci膮 przydatne b臋dzie zapoznanie si臋 z lokalnymi limitami.
W krajach na po艂udnie od Polski 鈥 na S艂owacji, w W臋grzech i Czechach prawo jest rygorystyczne i limit wynosi 0,0. W Austrii jest to 0,5 promila, ale tylko dla do艣wiadczonych kierowc贸w, kt贸rzy posiadaj膮 prawo jazdy ponad 2 lata. Pozosta艂ych obowi膮zuje ograniczenie 0,1 promila.
Hiszpania, W艂ochy, Chorwacja, Grecja i Cypr posiadaj膮 jednakowy limit dla do艣wiadczonych kierowc贸w 鈥 0,5 promila i od 0,0 do 0,3 promila dla pozosta艂ych. Nieco wi臋kszy limit obowi膮zuje na lubianej przez Polak贸w Malcie 鈥 0,8 promila.
Do jazdy autem po spo偶yciu alkoholu zniech臋ci膰 mo偶e tak偶e wysoko艣膰 zagranicznych mandat贸w. Przyk艂adowo w Czechach taka kara wynosi do 1000 euro. Z kolei w Austrii jest to zale偶ne od st臋偶enia alkoholu, ale si臋ga nawet 5900 euro. Podobnie jest r贸wnie偶 we W艂oszech 鈥 tam kary przy wysokiej ilo艣ci alkoholu w organizmie kierowcy mog膮 wynie艣膰 nawet 10 tysi臋cy euro.
Podczas zbli偶aj膮cej si臋 maj贸wki nale偶y pami臋ta膰 o odpowiedzialnym podej艣ciu do spo偶ywania alkoholu i prowadzenia samochodu. Warto zapozna膰 si臋 z prawnymi konsekwencjami, jakie gro偶膮 za jazd臋 pod wp艂ywem w Polsce i w innych krajach.