Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Prezes NIK: Podejrzewam, że Morawiecki jako premier na pewno wiedział o zakupie Pegasusa

, aktualizacja: 2025-01-24 17:08

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podkreślił w piątek na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, że łącznie na zakup systemu Pegasus wydano 33,4 mln ł - z czego 25 mln ł ze środków Funduszu Sprawiedliwości, a 8,4 mln ł ze środków CBA.

(fot. Sejm RP)

W piątek sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa przesłuchuje prezesa NIK Mariana Banasia. Tego dnia przesłuchany zostanie też dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Tomasz Sordyl. NIK kontrolowała wydatki z Funduszu Sprawiedliwości.

reklama

Banaś w swobodnej wypowiedzi podkreślił, iż już dawno mówił, że afera związana z systemem Pegasus stanowi poważne zagrożenie dla demokracji i wymaga szczegółowego wyjaśnienia, bo dotyczy podejrzenia nielegalnej inwigilacji polityków i obywateli Polski.

"Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości, aby już w styczniu 2022 roku w odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej skierowane do NIK udostępnić dokumenty zabezpieczone w toku postępowania kontrolnego Funduszu Sprawiedliwości, obejmującego lata 2016 i 2017" - powiedział szef NIK.

Prezes NIK: Podejrzewam, że Morawiecki jako premier na pewno wiedział o zakupie Pegasusa

Podczas piątkowego przesłuchania szefowa sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka (PSL-TD) pytała szefa NIK m.in. czy jego zdaniem ówczesny premier Mateusz Morawiecki wiedział, że służby dokonują zakupu tego systemu.

"Podejrzewam, że jako premier na pewno wiedział o takiej informacji, bo przecież tego typu działania, powinny być mu przekazywane, jeśli chodzi o informacje. Trudno powiedzieć czy na 100 procent został o tym poinformowany, ale jego obowiązkiem było taką informację podjąć, bo przecież sprawował nadzór nad służbami" - powiedział prezes NIK.

Szefowa komisji śledczej pytała też, czy z jakichkolwiek dokumentów znanych Banasiowi dokumentów wynika, że Morawiecki miał wiedzę na temat zakupu systemu, Banaś odparł, że NIK takiego wątku bezpośrednio nie badał. Jak zaznaczył, być może dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK Tomasz Sordyl będzie miał większą wiedzę na ten temat. Sordyl ma być przesłuchany później w piątek, w tym również w części niejawnej posiedzenia komisji.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Marcin Bosacki (KO) pytał m.in. z czego wynikało "ponadstandardowe umocowanie CBA za czasów rządów PiS w hierarchii nie tylko państwa, ale służb specjalnych" i czy CBA było traktowane zgodnie z obowiązującym prawem, czy też wyjątkowo. Banaś odpowiedział, że jego zdaniem CBA zostało bardzo upolitycznione i stało się "narzędziem w działalności ówcześnie rządzących".

Zapytany przez szefową komisji czy według niego przekazanie CBA pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zakup systemu Pegasus było łamaniem ustawy o CBA odpowiedział, że "jak najbardziej". "Środki, którymi dysponuje CBA są środkami budżetowymi i jedynie z tych środków budżetowych można finansować wszelkie zakupy" - dodał.

Na pytanie dlaczego zakupu Pegasusa nie dokonano z funduszu operacyjnego CBA, szef NIK odpowiedział, że podejrzewa, iż "chciano ukryć ten fakt, bo dużo łatwiej jest rozpoznać wydatki bezpośrednio z budżetu, niż z funduszów takich jak Fundusz Sprawiedliwości".

Banaś: Podczas kontroli nadzoru nad działalnością służb specjalnych utrudniano NIK prowadzenie czynności

Prezes NIK przypomniał, że 31 marca 2023 r. kontrolerzy zakończyli czynności, których celem było dokonanie oceny funkcjonujących mechanizmów nadzoru nad działalnością służb specjalnych. "Ustalono, że osoby odpowiadające za nadzór i koordynację działalności służb specjalnych, w szczególności prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz cłonkowie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych nierzetelnie realizowali powierzone im zadania" - relacjonował Banaś.

Świadek zeznał również, że w całym okresie trwania kontroli pracownicy NIK napotykali liczne utrudnienia w wykonywaniu czynności służbowych. "Odmówiono udostępniania im dokumentów planistycznych i sprawozdawczych służb oraz protokołów z posiedzeń Kolegium do Spraw Służb Specjalnych pod pozorem zawarcia w nich informacji operacyjno-rozpoznawczej" - tłumaczył.

Banaś zapewnił, że wszyscy kontrolerzy posiadali wydane przez ABW dokumenty upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych o najwyższych klauzulach. "Szef ABW - powołując się na konieczność ochrony informacji niejawnych - uniemożliwił kontrolerom nawet dostęp do szeregu danych zawartych w dokumentach jawnych" - dodał prezes NIK.

Po zakończeniu czynności NIK skierowała sześć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa utrudniania kontroli. "9 stycznia 2025 r. otrzymaliśmy postanowienie o umorzeniu postępowania przeciwko CBA przez prokuraturę. Wnieśliśmy na to postanowienie zażalenie do sądu i czekamy na jego rozstrzygnięcie" - powiedział.

Banaś oskarża byłego ministra o manipulacje 

Według niego wynika z nich m.in, że ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Woś twierdził, że środki przekazane do CBA miały charakter dotacji celowej, a podległy mu dyrektor departamentu odpowiedzialnego za Fundusz Sprawiedliwości Mikołaj Pawlak cztery dni później zaprzeczył, aby środki te miały charakter dotacji celowej. "To wszystko działo się w Ministerstwie Sprawiedliwości" - dodał Banaś.

Szef NIK podkreślił, iż jest przekonany, że gdyby nie jego determinacja dokumenty te prawdopodobnie nie zostałyby udostępnione opinii publicznej.

Banaś przekazał też, że łącznie na zakup systemu Pegasus wydano 33,4 mln łotych, z czego ze środków Funduszu Sprawiedliwości - 25 mln łotych, a ze środków CBA 8,4 mln łotych.

"Wyprzedzając pytania odnoszące się do argumentu wielokrotnie podnoszonego przez b. wiceszefa MS Michała Wosia, który wskazywał, że w izbie opracowana została opinia prawna dopuszczająca możliwość finansowania CBA ze środków Funduszu Sprawiedliwości, oczywiście rozpowszechnianie takiego stanowisko jest zwykłą manipulacją i nadużyciem ze strony byłego wiceministra sprawiedliwości" - zaznaczył Banaś. (PAP)

ero/ andr/ rbk/ itm/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty