Polska jest w czołówce wśród krajów eksportujących lody. W ubiegłym roku udział w światowym eksporcie wyniósł 5 proc., co dało 7. miejsce wśród państw na całej ziemi. Wartość polskiego eksportu lodów wzrosła o 18 proc. w porównaniu z 2019 r. W 2020 r. Polska sprzedała za granicę ponad 95 tys. ton lodów o wartości 211,7 mln euro, czyli 955,09 mln zł (kurs na 28.06.21 r.), według danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Polska zajmuje również wysokie miejsce pod względem produkcji lodów. Według danych Eurostatu Polska jest 5. producentem wśród państw Unii Europejskiej. Analitycy z PIE zwracają uwagę na fakt, że liczba lodów wytworzonych w Polsce cały czas rośnie i podkreślają, że "w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. dynamika wzrostu eksportu lodów przewyższała tę z lat ubiegłych i wyniosła 44 proc. r/r."
Polskie lody głównie trafiają do europejskich krajów
Największymi odbiorcami lodów z Polski są kraje, będące również największymi producentami w Unii Europejskiej:
- Niemcy (26 proc. udziału w polskim eksporcie),
- Francja (13 proc. udziału w polskim eksporcie),
- Wielka Brytania (10 proc. udziału w polskim eksporcie).
Do wymienionych powyżej trzech krajów trafiła blisko połowa sprzedanych lodów. Wśród innych państw kupujących dużo zimnego przysmaków z Polski jest Kolumbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gambia, Australia oraz RPA.
"Klienci zagraniczni najchętniej nabywali w Polsce lody niezawierające tłuszczu mleka lub zawierające mniej niż 3 proc. masy takich tłuszczów, a więc głównie sorbety. W ubiegłym polscy przedsiębiorcy dostarczyli za granicę prawie 72 tys. ton tego typu słodkości na kwotę ok. 159 mln euro, co stanowiło aż 75 proc. eksportu lodów z Polski. Drugą liczącą się pozycją towarową, z 20,3 proc. udziałem, były lody zawierające tłuszcz mleka (pow. 7 proc. masy tłuszczu), których sprzedano ok. 21 tys. ton na kwotę ponad 43 mln euro " – czytamy w raporcie PIE.
DF