Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Koniec rynku pracownika? Nastroje znacząco posły w dół

W kwietniu w porównaniu z marcem pogorszyły się oceny sytuacji w zakładach pracy i prognozy jej rozwoju na najbliższy rok – wynika z opublikowanego badania CBOS. Najbardziej pesymistyczne są osoby pracujące w prywatnym rolnictwie.

fot. Anton Vierietin / Shutterstock

W kwietniu CBOS, jak co miesiąc, zapytał osoby pracujące zarobkowo, w tym także dorywczo i w niepełnym wymiarze czasu pracy, o obecną i przewidywaną sytuację w ich zakładach pracy i o poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia.

reklama

Z badania wynika, że w porównaniu z marcem oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy pogorszyły się. O 5 p. proc. ubyło osób, które uważają sytuację w swoim miejscu pracy za dobrą (obecnie 58 proc.), a o 7 p. przybyło twierdzących, że jest ona "ani dobra, ani ła" (obecnie 30 proc.). Od października ubiegłego roku dość stabilny jest za to odsetek ocen negatywnych (obecnie 11 proc., od marca spadek o punkt procentowy).

Oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy wyraźnie różnicuje sektor gospodarki, w którym pracują badani, i – podobnie jak w poprzednich miesiącach – sytuację w swoim miejscu pracy gorzej niż pozostali postrzegają pracujący w prywatnym rolnictwie.

Mniej optymistyczne niż w marcu są także prognozy rozwoju sytuacji w zakładach pracy w ciągu najbliższego roku.

O 6 p. proc. ubyło spodziewających się jej poprawy (obecnie 18 proc.), o 5 p. zwiększyła się grupa uważających, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich miejscu pracy pozostanie bez zmian (61 proc.), a o 1 p. proc. przybyło pesymistów (15 proc.). Nieznacznie przybyło też uchylających się od zajęcia stanowiska w tej kwestii (7 proc., wzrost o 1 p. proc.).

W kwietniu znacznie częściej niż pozostali optymistycznie na przysłość swoich zakładów patrzą pracownicy spółek właścicieli prywatnych i państwa (26 proc. z nich spodziewa się poprawy sytuacji), a najwyższym odsetkiem pesymistów (39 proc.) i najniższym udziałem optymistów (5 proc.), jeżeli chodzi o przysłość swojego miejsca pracy, wyróżniają się pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Badanie pokazało też, że piąty miesiąc z rzędu poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia i zagrożenia utratą obecnej pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W kwietniu niemal trzy czwarte (74 proc., w stosunku do marca spadek o 1 p.) pracujących zarobkowo nie brało pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy, tzn. zwolnienia, bankructwa, likwidacji zakładu pracy, gospodarstwa itp., a liczyła się z tym nieco ponad jedna piąta (22 proc., tyle samo co w marcu). Czterech na stu pytanych uchyliło się od odpowiedzi na to pytanie (4 proc., wzrost o 1 p. proc.).

W porównaniu z marcem oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy nieco się pogorszyły – o 4 p. proc. ubyło przekonanych, że w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę (obecnie 63 proc.), a o 2 p. przybyło uważających, że jest to trudne lub całkowicie niemożliwe (obecnie 25 proc.). O 2 p. zwiększyła się ponadto grupa uchylających się od oceny sytuacji (obecnie 12 proc.).

Badanie zrealizowano od 3 do 13 kwietnia 2025 r. na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5 proc. metodą CAPI, 19,9 proc. – CATI i 14,6 proc. – CAWI). (PAP)

kkr/ joz/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty