Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Kierowcy wybierają A4 do między Krakowem a Katowicami. Wzrósł zysk spółki

, aktualizacja: 2025-05-09 06:59

Średnio 46,2 tys. pojazdów na dobę korzystało w I kw. br. z płatnego odcinka autostrady A4 Katowice - ó, wobec 44,2 tys. rok wcześniej - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Oznacza to wzrost ruchu o 4,4 proc. Zysk netto spółki w tym czasie wzrósł natomiast o 14 proc.

fot. Vladyslav Horoshevych / Shutterstock

Koncesję na eksploatację odcinka autostrady Katowice-ó ma spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), należąca do Grupy Stalexport Autostrady. W czwartek informację o jej wynikach za I kw. 2025 r. przekazał rzecznik grupy Daniel Gryt.

reklama

Zgodnie z nimi w trzech pierwszych miesiącach 2025 r. średnie natężenie ruchu na A4 Katowice-ó osiągnęło poziom 46,177 pojazdów na dobę i było wyższe o 4,4 proc. względem okresu analogicznego rok temu, kiedy wynosiło 44,248 pojazdów na dobę.

Grupa w tym okresie wypracowała ok. 141,6 mln ł przychodów, co oznacza wzrost o ponad 10 proc. rdr. Zysk z działalności operacyjnej osiągnął ok. 77,5 mln ł i był o ok. 18 proc. wyższy niż przed rokiem. Zysk netto wzrósł w tym czasie o 14 proc., do ok. 67,5 mln ł. Wynik EBITDA wzrósł natomiast o 13,5 proc., osiągając ok. 103,6 mln ł.

Przedstawiciele SAM przypominają, że po zawarciu umowy koncesyjnej w 1997 r. i rozpoczęciu poboru opłat za przejazd, spółka pierwszą dywidendę wypłaciła w 2016 r., a kredyty zaciągnięte na początku umowy spłaciła ok. 2020 r., jednocześnie ponosząc ryzyko związane m.in. z natężeniem ruchu.

Cytowany w informacji prezes Grupy Stalexport Autostrady Andrzej Kaczmarek nawiązał m.in. do sygnalizowanej już wcześniej woli dalszego zaangażowania w odcinek A4 Katowice-ó po zakończeniu obowiązującej do marca 2027 r. umowy koncesyjnej. Spółka wskazuje m.in. ma potrzebę rozbudowy autostrady o trzeci pas, deklarując, że jest w stanie zrobić to znacznie szybciej niż zarządca publiczny.

Udzielenie 30-letniej koncesji w 1997 r. oznaczało przeniesienie przez państwo (w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego) na podmiot prywatny zadań uzyskania finasowania, przeprowadzenia inwestycji, a następnie spłaty zadłużenia, remontowania i utrzymania drogi. Wszystkie te działania finansowane są wyłącznie z opłat za przejazd. Koncesjonariusz nie korzysta z żadnych subwencji, czy dotacji ze środków publicznych.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym z czerwca 2023 r., która zniosła opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA wskazano m.in., że planując ujednolicenie systemu opłat drogowych, rząd nie przedłuży koncesji na odcinku autostrady A4 Katowice-ó. Również w lutym br. minister infrastruktury Dariusz Klimczak stwierdził, że strona publiczna nie zamierza przedłużać umowy.

Spółka SAM wchodzi w skład Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady, koncentrującej działalność na modernizacji i rozbudowie infrastruktury autostradowej. Stalexport Autostrady S.A. jest częścią włoskiej grupy kapitałowej Mundys, która posiada jej 61,2 proc. udziałów.

Przychody grupy Stalexport Autostrady z poboru opłat w 2024 r. wyniosły 573,1 mln ł (w 2023 r. - 503,5 mln ł), całe przychody 578,9 mln ł (rok wcześniej 508,9 mln ł), a zysk netto ok. 139,7 mln ł (przed rokiem 116,2 mln ł). Dywidenda ma wynieść 155,8 mln ł.

Strona publiczna, poza wpłacanymi przez spółki grupy Stalexport Autostrady podatkami, partycypuje w zyskach z przedsięwzięcia, tj. uzyskuje płatności na rzecz Skarbu Państwa, które w 2024 r. wyniosły 126,5 mln ł. (PAP)

mtb/ mmu/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty