Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

GUS rewiduje szacunki CPI. Średnioroczna inflacja w 2023 roku była dwucyfrowa

Krzysztof Kolany

Grudniowa inflacja CPI w Polsce okazała się nieco wyższa od pierwotnych szacunków. W relacji do listopada wzrost cen odnotowano w większości kategorii towarów i usług. W całym 2023 roku inflacja konsumencka osiągnęła dwucyfrowy poziom.

fot. Bogdanovich_Alexander / Shutterstock

W grudniu indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) był o 6,2% wyższy w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ten sposób GUS nieznacznie podwyższył wyniki znane z tzw. szybkiego szacunku i opublikowanego 5 stycznia.

reklama
()

Grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym indeks cen dóbr konsumpcyjnych wzrósł względem miesiąca poprzedniego. Tym razem był to wzrost tylko o 0,1% po zwyżce aż  o 0,7% mdm w listopadzie oraz 0,4% mdm w październiku. Stało się to po tym, jak przez poprzednie pięć ę wskaźnik CPI nie notował miesięcznych przyrostów. Średnioroczna inflacja CPI w 2023 roku wyniosła 11,4%. Natomiast przez ostatnie cztery lata indeks CPI podniósł się o 39%.

Podrożało wszystko z wyjątkiem paliw

Dziś poznaliśmy pełną kompozycję wskaźnika CPI w podziale na poszczególne kategorie towarów i usług. Względem listopada GUS odnotował spadek cen w przypadku „odzieży i obuwia” (-1,2% mdm), „łączności” (-0,1% mdm) oraz w przypadku „użytkowania mieszkania/domu i nośników energii” (-0,1% mdm). Bez zmian pozostały ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Ceny we wszystkich pozostałych kategoriach były wyższe niż przed miesiącem.

Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 0,2% mdm, ceny w transporcie podniosły się o 0,2% mdm. „Rekreacja i kultura” podrożała o 0,3% mdm, podobnie jak zdrowie (tez o 0,3% mdm). Najwyższą miesięczną dynamikę cen GUS odnotował w przypadku „wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego” (o 0,4% mdm). Niemniej jednak owe miesięczne przyrosty były zdecydowanie słabsze niż w poprzednich miesiącach 2023 roku.

Przy tym cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę i w dół. Po raz ostatni był on zrealizowany 35 ę temu. Trzeba tutaj jasno zaznaczyć, że inflacja oderwała się od celu na długo przed rosyjską wojną na Ukrainie.

Natomiast od blisko roku mamy do czynienia z malejącą roczną dynamiką wskaźnika CPI, potocznie zwanego „inflacją” (choć jest to tylko jedna z miar inflacji cenowej). Malejąca inflacja – czyli dezinflacja – nie oznacza, że ceny w sklepach zaczęły spadać. Do tego potrzebowalibyśmy deflacji – czyli wzrostu siły nabywczej pieniądza. Proces dezinflacji znaczy tylko tyle, że ceny generalnie nadal rosną, ale w wolniejszym tempie niż przez poprzednie 12 ę.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

(Prawie) wszystko jest droższe niż rok temu

Przez poprzednie 12 ę statystycy GUS odnotowali wzrost cen w niemal wszystkich głównych kategoriach. Nieco tańsze niż przed rokiem był jedynie paliwa – w kategorii „transport” odnotowano spadek cen o 2,8% rdr. Za to  żywność i napoje bezalkoholowe przez poprzedni rok podrożały o 6,0%, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 9,5%, łączność o 6,7%, edukacja o 10,3%, restauracje i hotele o 9,9%, inne towary i usługi o 8,2%, użytkowanie mieszkania i nośniki energii o 9,2%, zaś zdrowie o 5,2%. Drożały nawet „wiecznie taniejące” odzież i obuwie – o 3,3% rdr.

W najnowszej kwartalnej prognozie Narodowego Banku Polskiego ekonomiści instytucji przewidują dalszą dezinflację na początku 2024 r. „Typowe scenariusze średniorocznej inflacji CPI na 2024 r. znajdują się w granicach między 4,4% a 6,5%, zaś na 2025 r. – między 3,2% a 5,8%” - czytamy w dokumencie. 

Według najnowszych prognoz na skutek utrzymania zerowego vat-u na żywność (do kwietnia) oraz sztucznie zaniżonych cen prądu i gazu dla gospodarstw domowych (do czerwca) inflacja CPI może przejściowo spaść w okolice 3-4%. Jednakże po wygaśnięciu czynników administracyjnych inflacja zapewne przyspieszy do 6-8% w drugiej połowie roku.

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty