Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Firmy zadłużają się na miliardy łotych. Powodem są niezapłacone faktury

, aktualizacja: 2024-09-19 08:15

Łączne zaległości finansowe firm w rok zwiększyły się o 3,2 mld ł i przekroczyły na koniec czerwca rekordowe 44,4 mld ł - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Co piąty przedsiębiorca przyznaje, że nieuregulowane faktury zmuszają go do zaciągania kolejnych kredytów.

fot. Czajnikolandia / Shutterstock

Jak przekazano w raporcie, w trzecim kwartale br. ponad 53 proc. firm informuje o fakturach opóźnionych o więcej niż miesiąc, a ponad 34 proc. wskazuje, że ich kontrahenci zwlekają z zapłatą ponad dwa miesiące. Przez te opóźnienia co drugi przedsiębiorca z zamrożonymi fakturami potwierdza, że nieopłacone zobowiązania kontrahentów wpływają na kondycję jego biznesu.

reklama

Jak poinformowano, 37 proc. przedsiębiorstw skarży się, że przez pieniądze zamrożone w fakturach trudno jest regulować w terminie własne zobowiązania. Najczęściej dotyka to firm z branży przemysłowej (46 proc.), handlowej (42 proc.) oraz przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 osób (41 proc.).

Co trzecia firma uważa, że zamrożone środki to wyższe koszty działalności. Na ten aspekt najczęściej skarży się handel (49 proc.) oraz sektor usług (46 proc.). Ponadto o 29 proc. więcej niż w pierwszym kwartale br. przedsiębiorstw informuje o regularnych stratach z powodu nieodzyskiwania części opóźnionych faktur. Z kolei 24,6 proc. więcej firm informuje o zagrożonych wypłatach.

Co piąty przedsiębiorca przyznaje, że nieuregulowane faktury zmuszają do zaciągania kolejnych kredytów i prowadzą do pętli zadłużenia, co najczęściej zauważa sektor handlu (35 proc.). W efekcie, jak twierdzi raport, firm-dłużników jest blisko 324 tys., co oznacza, że 5 proc. biznesów z różnych sektorów rynku jest już wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Kwota zaległości firm na koniec drugiego kwartału tego roku przekroczyła rekordowe 44,4 miliardy łotych (brano pod uwagę firmy opóźnione powyżej 30 dni i zadłużone na co najmniej 500 ł). Oznacza to, że od czerwca ubiegłego roku wierzyciele dopisali ponad 8 tys. przedsiębiorstw z problemami w spłacie bieżących rachunków, kredytów i faktur wobec kontrahentów, a łączne zadłużenie zwiększyło się o 3,2 mld ł.

W raporcie wskazano, że zadłużenie firm z sektora handlu widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynosi blisko 9 mld ł i dotyczy ponad 74 tys. podmiotów (5 proc.). W rok wartość niespłacanych zobowiązań wzrosła o 282 mln ł (3 proc.).

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

W sektorze budownictwa, jak twierdzą twórcy raportu, "widać lekką poprawę". Zaległości w tym sektorze zmniejszyły się rdr o 431 mln ł (-7 proc.) do blisko 5,8 mld ł. Z kolei w przypadku branży usługowej, długi wynoszą 992 mln ł., co oznacza wzrost zadłużenia o 244 mln ł (33 proc.). Za ten stan odpowiada 9,2 tys. podmiotów – o 861 więcej w porównaniu z analogicznym okresem w ub.r.

Najgorzej prezentuje się sytuacja sektora TSL (transport, spedycja, logistyka), gdzie w rok zaległe zobowiązania kredytowe i pozakredytowe zwiększyły się o blisko 483 mln ł (17 proc.) do 3,3 mld ł. Ponadto w TSL rośnie liczba firm, które mają problemy z terminowym regulowaniem swoich należności - w ciągu roku przybyło ich 1 tys. 755 i obecnie jest ich 38,6 tys. Odsetek dłużników w tej branży wynosi 9 proc.

Jedynym sektorem, gdzie zarówno zadłużenia jak i liczba dłużników zmniejszyły się w ciągu ostatniego roku, jest przemysł, gdzie zanotowano spadek wartości zadłużenia o 102 mln ł (1,4 proc.) do 7,1 mld ł oraz spadek liczby dłużników o 29 podmiotów.

Jak wynika z zrealizowanego w trzecim kwartale tego roku badania "Skaner MSP", więcej badanych niż w ubiegłym roku potwierdziło, że aktualnym wyzwaniem pozostaje dla nich znalezienie nowych pracowników (19 proc. vs 10 proc.), szukanie nowych rynków (17,4 proc. vs. 10,6 proc.) oraz terminowe regulowanie zobowiązań (13,8 proc. vs. 5,6 proc.).

Ponadto, co druga z firm usługowych jako największy problem wskazuje koszt prowadzenia działalności. Wysokie koszty materiałów i energii "dobijają" najczęściej przemysł (44 proc.). Na spadek sprzedaży skarżą się głównie budownictwo (28 proc.) oraz usługi (24 proc.) i handel (21 proc.).

O problemie ze znalezieniem nowych pracowników częściej informuje przemysł, usługi i transport. O spadku marż handel (17 proc.) i usługi (11 proc.), a o kłopotach z dostawcami przemysł (14 proc.).

Badanie „Skaner MSP” zrealizowano wśród MŚP techniką wywiadów telefonicznych na próbie 500 firm z odroczonym terminem płatności.

W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints. BIG InfoMonitor to działające od 2004 roku biuro informacji gospodarczej, które gromadzi i udostępnia informacje o wiarygodności płatniczej uczestników rynku. (PAP)

fos/ malk/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty