Miniony tydzień, a więc przedostatni tydzień tego roku, a zarazem także ostatni przed świętami Bożego Narodzenia, przyniósł nam przede wszystkim serię podsumowań, ale również ważnych informacji, mniej lub bardziej oczekiwanych zmian i zaskoczeń. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wykresów ostatnich dni.


W Europie kolejny miesiąc ze wzrostami inflacji i stagnacja w przemyśle. W Stanach Zjednoczonych Fed tnie po raz trzeci w cyklu, co nie dziwi, ale ogranicza cięcia w 2025, co już może zaskoczyć; podobnie jak decyzja Banku Anglii o braku cięć. Do tego wcześniejszy prezent na Gwiazdkę dla frankowców od Szwajcarskiego Banku Narodowego, który tnie stopy i w efekcie obniża raty. W Polsce niepokojące odczyty z przemysłu, wysokie marże banków, Game Over Rafako, a także wyniki w Portfelu Gwiazd Dz.
1. Game Over dla Rafako. Sąd ogłosił upadłość, akcje na dnie
Spekulacyjny handel na akcjach Rafako znajduje swój finał. Sąd ogłosił w czwartek, 19 grudnia 2024 r., upadłość spółki, jednej z najdłużej notowanych na GPW. Na giełdzie oznaczało to wyprzedaż akcji.


2. Fed tnie po raz trzeci. Ale ogranicza skalę redukcji stóp w 2025 roku
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o trzeciej w tym cyklu obniżce stóp procentowych. Sama decyzja nie zaskoczyła rynku. Jednakże z nowego układu „fedokropek” wynika, że w 2025 roku stopy w Fedzie będą obniżone tylko o 50 pb,. a nie o 100 pb., jak zakładano we wrześniu.


3. Tylko połówka w 2024 r. na Wyspach. Bank Anglii podjął trudną decyzję
Rok 2024 r. Bank Anglii skończy z tylko dwoma obniżkami stóp procentowych, ponieważ na grudniowym posiedzeniu zapadła decyzja o braku zmian w polityce monetarnej. Decyzja była trudna ze względu na nowe dane makroekonomiczne i niejednogłośna, na co wskazuje rozkład głosów.


4. Szwajcarski Bank Narodowy zrobił prezent polskim kredytobiorcom. Raty frankowców ruszą w dół
12 grudnia Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył rynek finansowy. Zamiast spodziewanego cięcia o 25 pb. stopa procentowa poszła w dół o 0,5 pp. Dla topniejącego grona kredytobiorców „frankowych” to dobra informacja – raty mają szansę się skurczyć.


5.
Listopad był drugim miesiącem z rzędu wzrostu inflacji HICP w Unii Europejskiej. Polska utrzymała czwartą pozycję w UE, nadal notując zbyt szybie tempo wzrostu cen. Najgorzej sytuacja wygląda jednak w Rumunii.


Koniunktura w europejskim przemyśle pozostaje martwa, podczas gdy sektor usług wykazał delikatne oznaki ożywienia – wynika ze wstępnych wyników grudniowego badania PMI. Taki stan rzeczy pozwala na uniknięcie recesji, ale nie ma mowy o poprawie koniunktury.


7. Średnie płace w Polsce z nowym rekordem. Zdecydowała barbórka i nagrody
GUS pokazał, że przeciętne wynagrodzenia w listopadzie były najwyższe w historii. Wpływ na to miały wypłacane nagrody świąteczne i barbórkowe. Wzrost wynagrodzeń był wyższy od oczekiwań, a pozytywnie zaskoczył także wzrost zatrudnienia w ujęciu miesięcznym.


8. Polski przemysł ponownie pod kreską. Stagnacja trwa od roku
Negatywny układ kalendarza zachwiał wynikami listopadowej produkcji przemysłowej. Ale nawet uwzględniając ten czynnik, trzeba powiedzieć, że dane były dość słabe i rozczarowały większość ekonomistów.


9. Najmniej oddanych mieszkań od 6 lat. Trwa sezonowe hamowanie na budowach
Listopad przyniósł najniższą w tym roku liczbę rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jesienne hamowanie mieszkaniówki nie zmieni jednak postrzegania całego, dobiegającego końca roku, który najprawdopodobniej będzie drugim najlepszym po 1989 r. Wszystko wskazuje jednak na najniższą od sześciu lat liczbę mieszkań oddanych do użytku.


10. Marże polskich banków niemal najwyższe w Europie. "Spadną, gdy spadną stopy procentowe i gdy ruszy akcja kredytowa"
Banki operujące w Polsce na odsetkach zarabiają niemal najwięcej w Europie. Wysokie stopy procentowe pozwoliły na "odbicie" sobie słabych lat, które ma za sobą sektor bankowy. Jednak nadchodzące kwartały mogą okazać się punktem zwrotnym dla wyników banków.


11. Polskie spółki górą na półmetku rajdu św. Mikołaja. Nastała moda na bitcoina i altcoiny
Za nami połowa miesiąca, więc sprawdzamy, jak sobie radzą aktywa inwestycyjne wybrane do Portfela Gwiazd Dz. Chociaż wśród naszych ekspertów w grudniu nastała moda na kryptowaluty, to jednak trafny wybór polskich spółek jest póki co najbardziej opłacalny. Czy rajd św. Mikołaja na GPW przyniesie nam nowego laureata edukacyjnej zabawy?

