Equinor i Polenergia mają prawomocną decyzją środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 - poinformowały spółki. Jak dodały, decyzja środowiskowa pozwoli projektowi wziąć udział w aukcji offshore już w 2025 r.; aukcja ma znaczenie dla oceny opłacalności przedsięwzięcia.


Jak poinformowaÅ‚y w poniedziaÅ‚ek spółki Equinor i Polenergia, uprawomocniÅ‚a siÄ™ decyzja wydana przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Åšrodowiska (RDOÅš) w GdaÅ„sku o Å›rodowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej BaÅ‚tyk 1. ³§±èół°ì¾± podkreÅ›liÅ‚y, że to "milowy krok" w realizacji tej inwestycji.
Zaznaczyły również, że Bałtyk 1 "szykowany jest" do aukcji offshore w 2025 r. (Decyzje inwestycyjne o budowach morskich farm wiatrowych uzależnione są m.in. od opłacalności przedsięwzięcia, czyli zwrotu z inwestycji, co ma umożliwić obowiązujący system wsparcia dla morskich farm wiatrowych. Zakłada on wyrównanie producentom ujemnego salda, czyli różnicy pomiędzy rynkową ceną energii, a ceną, która może pozwolić producentom pokryć koszty wytwarzania energii elektrycznej na morzu. Prawo do pokrycia ujemnego salda może być przyznane w drodze aukcji, którą wygra uczestnik deklarujący m.in. najniższą cenę energii - PAP).
"Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną między I a II fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, bez generowania niepotrzebnych przerw, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny polskiego morza" - stwierdził prezes zarządu Polenergia Adam Purwin. "Co równie ważne, umożliwi płynne włączanie polskich firm w proces budowy farm i zwiększanie local content. Bałtyk 1 jako największa morska farma wiatrowa rozwijana obecnie w Polsce odgrywa w realizacji tego celu ogromną rolę" – ocenił Purwin.
"Bałtyk 1 uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Decyzja środowiskowa otwiera naszemu projektowi drogę do dalszego etapu, którym jest wzięcie udziału w aukcji w 2025 r." – wskazał prezes zarządu Equinor w Polsce Michał Jerzy Kołodziejczyk.
³§±èół°ì¾± podkreÅ›liÅ‚y też, że do realizacji projektu zakontraktowano wiele polskich firm, w tym głównych wykonawców. DodaÅ‚y, że wkrótce odbÄ™dÄ… siÄ™ pierwsze spotkania z wykonawcami dla farmy BaÅ‚tyk 1.
Farma wiatrowa Bałtyk 1, o mocy do 1560 MW, będzie zlokalizowana 81 km od linii brzegowej. Energia elektryczna popłynie z niej na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na terenie gmin Ustka i Redzikowo w województwie pomorskim.
Inwestorzy zaznaczyli, że postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla projektu Bałtyk 1 poprzedzone było badaniami oraz analizami mającymi na celu zebranie danych do raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. "Raport wykazał, że proponowane rozwiązania techniczne i organizacyjne skutecznie ograniczą wpływ projektu Bałtyk 1 na środowisko" - poinformowały firmy.
Polenergia i Equinor przygotowują projekty trzech farm wiatrowych. Bałtyk 1, 2, 3, które będą dysponować łączną mocą do 3000 MW, co ma pozwolić na zasilenie zieloną energią 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, popłynie w 2027 r. Obie farmy będą dysponować łączną mocą 1440 MW.
Polenergia to polska prywatna grupa energetyczna. Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3 GW we współpracy z norweskim Equinor. Od 2005 roku akcje Polenergii są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny; firma jest też producentem i dostawcą gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej.(PAP)
ab/ malk/