Dz

REKLAMA

Tym będą żyły rynki: od Buffetta do Glapińskiego, wyniki na Wall Street i Książęcej

2024-05-02 14:00
publikacja
2024-05-02 14:00

Po długim majówkowym weekendzie rynki wybudzą się ze sjesty. Od 6 maja czeka nas duża dawka odczytów makroekonomicznych z Polski i świata oraz kwartalne raporty szeregu giełdowych spółek. Ekonomicznym wydarzeniem przyszłego tygodnia dla inwestorów w naszym kraju będzie majowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Tym będą żyły rynki: od Buffetta do Glapińskiego, wyniki na Wall Street i Książęcej
Tym będą żyły rynki: od Buffetta do Glapińskiego, wyniki na Wall Street i Książęcej
fot. Andrzej Hulimka / /󰿸鱫

W dniach 6-10 maja 2024 r. wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią amerykańskie spółki: Berkshire Hathaway, Disney, Uber, Airbnb i Arm, a na polskiej giełdzie swoje raporty zaprezentują ING, Budimex, PKO BP, XTB i Dino.W dniach 8-9 maja odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której zapadną decyzje o wysokości stopy referencyjnej.

W przyszłym tygodniu poznamy również szereg odczytów ekonomicznych ze świata: m.in. chiński bilans handlowy z ostatniego miesiąca, paczkę danych gospodarczych z Niemiec i usługowe PMI z Unii Europejskiej.

ʴDzԾł

Przyszły tydzień rozpocznie się od publikacji usługowych PMI z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Strefy Euro. Rynkowe prognozy zakładają, że we wszystkich wymienionych kwietniowe odczyty przekroczą neutralny poziom 50 pkt.

Na poniedziałek 6 maja po godzinie 14:00 przemówienia zaplanowało dwoje wysoko postawionych bankierów centralnych: prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan oraz Christine Lagarde z EBC.

W USA swoje raporty za pierwszy kwartał przedstawią Berkshire Hathaway Warrena Buffetta oraz technologiczno-zbrojeniowa spółka Palantir. Wśród spółek giełdowych z polskiej giełdy, które poinformują o wynikach za pierwsze trzy miesiące 2024 r., znajdą się w poniedziałek ING Bank Śląski i UniCredit.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie w sprawie upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego odbędzie się tego dnia w Mirbudzie. Na poniedziałek przypada też wypłata dywidendy od ING (33,35 PLN na akcję) i Marvipolu (1,06 PLN).

Wtorek

7 maja o wysokości stóp procentowych zadecyduje Rada Banku Rezerw Australii. Tego dnia poznamy również stopę bezrobocia w Szwajcarii oraz paczkę danych makroekonomicznych z Niemiec: zamówienia w przemyśle, import i eksport.

O poziomie sprzedaży detalicznej poinformują Węgrzy, Słowacji oraz Eurostat (zbiorcze dane ze strefy  euro). We wtorek czekają nas także odczyty na temat bilansu handlowego i produkcji przemysłowej Czech.

Na polskiej giełdzie do obrotu trafi 1,39 mln nowych akcji Sfinks Polska (seria R). Walne zgromadzenia odbędą się w spółkach Gi Group, IFIRMA, Mennica Polska, Nanogroup i EMC Instytut Medyczny. Orange przeprowadzi konferencję prasową, prezentując nowy produkt Orange Business Metaverse.

We wtorek w USA raport za I kwartał przedstawi Walt Disney Company.

Śǻ岹

8 maja poznamy odczyty na temat produkcji niemieckiej, węgierskiej, hiszpańskie i norweskiej produkcji przemysłowej. Tego dnia rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Bardzo ważną dla kursu szwedzkiej korony decyzję o wysokości stóp procentowych podejmie Sveriges Riksbank. Coraz częściej mówi się o tym, że szwedzki bank centralny może zdecydować się na ich obniżkę w maju bądź w czerwcu, więc wcześniej niż EBC.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią w USA: Uber, Airbnb, Shopify oraz projektant chipów Arm Holdings.

Na polskiej giełdzie wyniki przedstawią: Budimex, Kruk, Erbud, Ambra i Onde.

Czwartek

9 maja poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat stóp procentowych w Polsce. Rynek spodziewa się żadnych zmian.

Kwartalny raport na temat inflacji opublikuje Bank Anglii, którego urzędnicy zadecydują również o wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii (o godz. 13:00 czasu polskiego).

Zza Wielkiego Muru do inwestorów trafią oficjalne statystyki na temat chińskiego bilansu handlowego w kwietniu, a zza Atlantyku cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy o zasiłkach dla bezrobotnych.

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał przedstawią Dino Polska, PKO BP, XTB, Asbis, Altus, Bank Handlowy, Baltic Bridge, IMC, Lokum Deweloper, Stalexport.

ʾąٱ

10 maja do wiadomości publicznej trafi nowy protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który może rozjaśnić podejście instytucji do obniżek stóp procentowych w Strefie Euro.

W piątek poznamy również odczyt brytyjskiego PKB za pierwszy kwartał 2024 r. Rynkowe prognozy zakładają, że wzrósł o 1,4% rdr. Dynamikę produkcji przemysłowej zaraportują Brytyjczycy, Włosi, Węgrzy, Słowacy, Turcy i Szwedzi.

Po południu światło dzienne ujrzy wstępny Raport Uniwersytetu Michigan zawierający m.in. oczekiwania inflacyjne Amerykanów, a także dane na temat zatrudnienia z Kanady. O godzinie 15:00 rozpocznie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego.

Michał Misiura

Źół:
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(12)

dodaj komentarz
einstachu
Wydaje się, że wielka zwała w maju jest na tyle prawdopodobna, że trzeba nie mieć instynktu samozachowawczego, by jeszcze tkwić w papierach. Co nie oznacza, ze rynki nie pociągną tej głupoty dalej. Gorsza sprawa, że nadmierna ekspozycja w OSP też nie jest mądra.
od_redakcji
Legendarny analityk cykli finansowych i geopolitycznych Martin Armstrong ma nowe dane na temat kondycji gospodarki Bidena. Uwaga, spoiler: Nie radzi sobie dobrze, a system finansowy wkrótce się wywali. Zapytałem Armstronga, czy rząd USA mógłby nie spłacać swojego długu, gdyby kraje na całym świecie nadal przestawały go kupować? Armstrong Legendarny analityk cykli finansowych i geopolitycznych Martin Armstrong ma nowe dane na temat kondycji gospodarki Bidena. Uwaga, spoiler: Nie radzi sobie dobrze, a system finansowy wkrótce się wywali. Zapytałem Armstronga, czy rząd USA mógłby nie spłacać swojego długu, gdyby kraje na całym świecie nadal przestawały go kupować? Armstrong wyjaśnił: „Uważam, że Stany Zjednoczone mogą nie spłacić swojego długu już w 2025 r., ale prawdopodobnie w 2027 r. Posunęliśmy się do przodu tak daleko, jak się dało. To nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Europa jest na tej samej łodzi. Podobnie Japonia. Dlatego potrzebna jest im wojna. Myślą, że wzięcie udziału w wojnie jest wymówką do niespłacenia długu. Po prostu nie zapłacą Chinom. Jeśli spróbują sprzedać swój dług – powodzenia. Nie odkupimy tego. To samo dzieje się w Europie. Kiedy więc to się stanie, rozpoczyna się wojna i to jest ich wymówka w związku z tym całym zadłużeniem, które ma doprowadzić do upadku, co zniknie z emerytur itp. Wtedy będą mogli obwiniać Putina. To samo robił Biden, zanim stwierdził, że to inflacja Putina. Następnie z całą tą sprawą CBDC (cyfrowa waluta banku centralnego). . . . MFW ukończył już prace nad cyfrową monetą i chce, aby zastąpiła ona dolara jako walutę rezerwową świata. . . . Ci ludzie desperacko próbują utrzymać się przy władzy. Nikt nie chce z tego rezygnować i nikt nie chce reform”.

Zapytałem Armstronga, co powinien teraz robić zwykły człowiek? Armstrong ze zdziwieniem powiedział: „Myślę, że bezpiecznie potrzebujesz zapasów żywności na dwa lata. . . To jest to, co mam. Nie tylko ceny wzrosną, ale głównie z powodu niedoborów. Wtedy nie wiesz, co zrobią z walutą. . . . Zrobią wszystko, co w ich mocy, aby przetrwać. To właśnie zawsze robią rządy.”

Armstrong twierdzi, że z jego najnowszych danych wynika, że ​​wskaźnik aprobaty rządu w USA jest gorszy niż wskaźnik aprobaty Bidena wynoszący 8%. Zdaniem Armstronga Kongres sięga dna z wynikiem 7% poparcia. Armstrong od dawna mówił, że ludzie będą kupować złoto i srebro, gdy załamie się wiara w rząd. To jest dokładnie to, co Armstrong widzi dzisiaj na całym świecie. łdzٴ odbija się wokół poziomu 2300 dolarów i Armstrong przewiduje, że „wkrótce nadejdzie nowy wzrost cen złota i srebra”. Wojna również nadejdzie wcześniej niż później wraz z ogłoszeniem, że Ukraina przystąpi do NATO już w lipcu. Kiedy zacznie się następna wojna, Armstrong ostrzega: „Będziecie musieli uważać na bank, ponieważ długoterminowe stopy procentowe pójdą w górę. Nikt nie chce kupować długu publicznego i na tym etapie gry będziesz musiał się przyczaić”.

Armstrong przewiduje także duży zwrot około 7 maja przyszłego tygodnia. Armstrong przewiduje, że wtedy rozpocznie się recesja, która potrwa do 2028 r. PKB będzie nadal spadać, a inflacja będzie nadal rosła. Armstrong twierdzi, że jest to idealna burza dla budzącej postrach „gospodarki stagflacyjnej”.

langdon25
Open mind znów nadaje - od 6 lat ciągle międli o wojnie i nic …

Nudniej nie można .
od_redakcji odpowiada langdon25
WARNINGS! "Ukraine will COLLAPSE in 2 weeks!" as Putin readies massive offensive...
simonsoft8 odpowiada langdon25
pytu pytu. czyt
vacarius
Buffeta i Glapińskiego porównywać to jak Medyceuszy ze Stalinem. Buffet nic nie dostał od panstwa sam zarobił na rynku.
simonsoft8
naczynia. ponoś jeśli jest
(ܲܲԾęٲ)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
simonsoft8
informacja. NBP kłania się

ʴǷɾąԱ: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki