Dz

REKLAMA

Ropa znów mocno w dół. Nie ma zgody w OPEC

Krzysztof Kolany2014-11-25 22:32główny analityk Dz
publikacja
2014-11-25 22:32

Notowania ropy naftowej runęły w dół, wyrównując czteroletnie minima. To reakcja rynku na sygnały płynące z państw OPEC przed czwartkowym spotkaniem kartelu. Wygląda na to, że w Wiedniu nie zapadnie decyzja o zmniejszeniu limitów wydobycia.

Ropa znów mocno w dół. Nie ma zgody w OPEC
Ropa znów mocno w dół. Nie ma zgody w OPEC
fot. Hemera / Thinkstock / /ճ󾱲԰ٴdz

Kurs „czarnego złota” zanurkował po tym, jak wenezuelski minister ds. ropy powiedział dziennikarzom, że „najważniejsze jest, że rozmawiamy”. Najwyraźniej tylko tyle miał do przekazania po spotkaniu przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, Rosji, Meksyku i Wenezueli. Rosja, choć nie należy do OPEC, namawia członków kartelu do ograniczenia wydobycia.

Dla rynku był to jasny sygnał, że nie ma co liczyć na istotną obniżkę limitów wydobycia podczas wiedeńskiego szczytu OPEC, który rozpocznie się w czwartek. Co prawda później „Wall Steet Journal” donosił, że poczyniono niewielkie postępy w stronę kompromisu ograniczającego produkcję ropy.


Ropa Brent poniżej 80 USD za baryłkę (Źół: Dz)

To jednak nie wystarczyło i najbliższa seria kontraktów na ropę w Nowym Jorku kończyła sesję spadkiem o ponad 2%, do poziomu 73,84 dolarów za baryłkę. Ropa Brent potaniała do 78,08 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska – czyli nieformalny lider OPEC – przeciwstawia się żądaniom Wenezueli i Iranu, aby ograniczyć limity wydobycia. Limity, których zresztą członkowie kartelu od dawna nie przestrzegają. Według danych Bloomberga w październiku kraje OPEC dostarczały prawie 31 mln baryłek dziennie, czyli o milion więcej od oficjalnie ustalonych limitów.

Produkcji nie chce ograniczać także Rosja, która potrzebuje cen rzędu stu dolarów za baryłkę, aby zrównoważyć budżet. W warunkach zachodnich sankcji, kosztownej aneksji Krymu i wojny w Donbasie Kreml nie jest chętny, aby pozbawiać się dochodów z ropy. Zdaniem analityków przy malejącym popycie i rosnącej produkcji w USA OPEC musiałby ograniczyć wydobycie o ok. 2 mln baryłek dziennie, aby ustabilizować ceny.



O „nieuchronności” ograniczenia wydobycia ze strony OPEC są jednak przekonani analitycy Deutsche Banku. Opinie analityków są jednak podzielone: część oczekuje cięcia limitów, a część stawia na brak takiej decyzji. Z drugiej strony oprócz dominującej narracji o rosnącym wydobyciu (vide: łupki w USA) niekiedy zapomina się, że spadki ceny ropy są skorelowane z obniżkami prognoz dla globalnej gospodarki. O ile jeszcze na początku roku ekonomiści spodziewali się, że tegoroczny PKB świata urośnie o ok. 3%, to obecne prognozy mówią o wzroście mniejszym niż  2,5%.

Źół:
Krzysztof Kolany
ٴǴDZԲ
główny analityk Dz

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Advertisement

dzԳٲ(44)

dodaj komentarz
~Ratlerek
bankier - komentarze na temat cen ropy : 1/Ropa znów mocno w dół. Nie ma zgody w OPEC.---2/-Kraje Zatoki Perskiej porozumiały się ws. produkcji ropy. ---Kocham ten portal po prostu. Pudelek ( celowo z Wielkiej litery) rzondzi
~Antyszuler
Mnie tam spadek cen ropy naftowej cieszy i spadek popytu na nią.Zyskuje konsument i ekologia ,środowisko ,mniej dewastacji i zanieczyszczeń przyrody,czystsze wody Arktyki ,same plusy.No i wreszcie niskie ceny studzą wojenne zapędy i imperializm Rosji,przeszkadza nowym komunista w Wenezueli w utrzymaniu się tam u wladzy dyktatorów.Mnie tam spadek cen ropy naftowej cieszy i spadek popytu na nią.Zyskuje konsument i ekologia ,środowisko ,mniej dewastacji i zanieczyszczeń przyrody,czystsze wody Arktyki ,same plusy.No i wreszcie niskie ceny studzą wojenne zapędy i imperializm Rosji,przeszkadza nowym komunista w Wenezueli w utrzymaniu się tam u wladzy dyktatorów.No i zyskują nasze rafinerie Orlen i Lotos bo maja tańszy surowiec za który mniej płacą,zas obecne imacnianie złotówki sprzyja dodatkowo zadłuzonemu Lotosowi.
~polak
masz odwrotną pojęcie ekonomii kapitalizmu tak myśląc dalej otrzymasz antynobla i uratujesz lotos ibudżet pani premier
~goldman odpowiada ~polak
co ma piernik do wiatraka/? lotos sprzedaje akcje zpp i ja mam te prawa po 18 zl i nic to nie ma do budgetu ani Pani Premier ani tego ze jestes ignorantem zw temacie ekonomia
~goldman
nie moze cena ropy u nas spadac drastycznie przy rosnacym trendzie dolara to co z tego ze ropa spada jak dolar zaraz urosnie a marze rafineri zapytajcie o marze
~Lucas
Na obniżkach cen ropy jeśli się tyczy paliw najwięcej korzystają pośrednicy, szary człowiek dostaje ochłapy z pańskiego stołu. Drugi raz zarabiają firmy transportowe i produkcyjne, wykorzystujące tańsze paliwo. Mimo, że oszczędzają na spedycji i produkcji znowu szary człowiek ani grosza nie odczuje.
~Karolek
Jak obstawiacie: te wojny walutowe(drukowanie kasy, praktyczne bankructwo USA, UE) i wojny gospodarcze przerodzą się w prawdziwą dużą wojnę z użyciem broni nawet nuklearnej czy rozejdzie się to jakoś po kościach?
~Tomasz
Nie ma szans żeby rozeszło się po kościach... Wszystko zmierza do wielkiego kryzysu i ostatecznej rozgrywki przygotowanej już dawno w gabinetach prawdziwych władców świata - bankierów.
~kuba
dzisiaj wojny prowadzi się za zamkniętymi drzwiami w drogich garniturach przy pomocy tłumaczy. zakręcisz kurek, odetniesz dostawy, wstrzymasz export wyłączysz światło... i kraj bez wystrzelenia pocisku poddaje się bez mrugnięcia okiem.... uważam,że duże ruchy już się zaczeły... ceny złota i ropy mówią same za siebie.... USA kolonizuje dzisiaj wojny prowadzi się za zamkniętymi drzwiami w drogich garniturach przy pomocy tłumaczy. zakręcisz kurek, odetniesz dostawy, wstrzymasz export wyłączysz światło... i kraj bez wystrzelenia pocisku poddaje się bez mrugnięcia okiem.... uważam,że duże ruchy już się zaczeły... ceny złota i ropy mówią same za siebie.... USA kolonizuje świat od 68 roku
~yeti
Smutne to, że światowe PKB opiera się na ropie. To wyjaśnia dlaczego samochody wodorowe mają taki problem się przebić. Nie chodzi o jakieś technologiczne bzdety, o których każdy mówi, że wodór trudno wytwarzać, przechowywać, przewozić etc.

ʴǷɾąԱ: Wenezuela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki