Dz

REKLAMA

RPO za umorzeniem przez TK sprawy wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

2024-08-22 16:10
publikacja
2024-08-22 16:10

Nie ma przepisu upoważniającego Trybunał Konstytucyjny do kontroli orzeczeń trybunałów międzynarodowych - wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku przekazanym TK. Tym samym wniósł o umorzenie zainicjowanej przez KRS sprawy wykonywania wyroków ETPC dotyczących sądownictwa.

RPO za umorzeniem przez TK sprawy wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
RPO za umorzeniem przez TK sprawy wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
fot. Mateusz Szymański / /԰쾱.

"Wyrok TK nie może spowodować utraty mocy obowiązującej orzeczenia ETPC wydanego w sprawie przeciwko Polsce ani uchylić obowiązku wykonania takiego orzeczenia przez polskie instytucje państwowe" - zaznaczył RPO Marcin Wiącek w swoim stanowisku dla TK.

W kwietniu br. Krajowa Rada Sądownictwa informowała, że zaskarżyła do TK przepis Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a także przepis Regulaminu ETPC zobowiązujące Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie nakładającym na Polskę m.in. obowiązek zmian ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

Według KRS "zasadniczym problemem konstytucyjnym jest stan prawny, w którym normy prawa międzynarodowego wiążące RP zobowiązują do działania wbrew Konstytucji RP, co zostało wprost stwierdzone ostatecznymi i powszechnie obowiązującymi wyrokami TK".

Zdaniem Rady podważanie przez ETPC legalności, niezawisłości lub bezstronności sędziego z uwagi na procedurę jego powołania i zakwestionowanie statusu ustrojowego KRS prowadzi też w konsekwencji do powstania dwóch "kategorii" sędziów, działających w odrębnych porządkach normatywnych, granice między którymi to kategoriami wytycza kryterium składu KRS z okresu procedury nominacyjnej.

RPO Marcin Wiącek w czerwcu br. poinformował o przystąpieniu do tej sprawy, zaś w czwartek na stronie Rzecznika zamieszczono stanowisko przekazane przez niego do TK.

Według Rzecznika wniosek KRS "jest pozornie sformułowany jako wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności aktów normatywnych, tj. przepisów EKPC i Regulaminu ETPC". "Jednak lektura jego uzasadnienia świadczy w sposób oczywisty o tym, że w rzeczywistości wniosek zmierza do podważenia niektórych wyroków ETPC przeciwko Polsce" - zaznaczono w komunikacie na stronie Biura RPO. Chodzi m.in. o wyroki w sprawach stwierdzających: nieprawidłowości w powołaniach niektórych sędziów SN po 6 marca 2018 r., nieprawidłowość wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz wyroku ETPC w sprawie Lecha Wałęsy - z powodu wydania go w składzie bez udziału sędziego z Polski.

"Kontrola konstytucyjności orzeczeń trybunałów międzynarodowych stanowi odmienną kompetencję od kontroli konstytucyjności przepisów prawa. Kompetencja TK do kontroli przepisów prawa wynika z art. 188 Konstytucji RP. Nie ma natomiast przepisu upoważniającego Trybunał do kontroli orzeczeń trybunałów międzynarodowych - kompetencji zaś w polskim porządku prawnym nie wolno domniemywać" - zaznaczył RPO.

Ponadto - jak argumentuje RPO - niedopuszczalne jest zaskarżenie do TK przepisów Regulaminu ETPC. "Przedmiotem wniosku do TK może być bowiem wyłącznie ustawa, umowa międzynarodowa, lub przepis prawa wydany przez centralny organ państwa" - przypomniał Wiącek.

"Ewentualny wyrok TK uwzględniający wniosek KRS nie doprowadzi do oczekiwanego skutku, czyli uchylenia ciążącego na polskich sądach i innych organach władzy publicznej obowiązku wykonywania niektórych orzeczeń ETPC" - zaznaczył RPO.

Dlatego, według RPO, sprawa ta powinna zostać przez TK umorzona z uwagi na niedopuszczalność wydania wyroku.

TK nie wyznaczył na razie terminu rozpoznania tego wniosku Krajowej Rady Sądownictwa. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ par/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Naprawa wymiaru sprawiedliwości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki