Rozliczenie dochodów uzyskanych z giełdy wymaga łożenia deklaracji podatkowej za 2014 rok. Ze względu na różne formy inwestycji finansowych, zeznania o wysokości osiągniętego dochodu i wartości podatku mogą znacząco różnić się od siebie.


Rozliczenie przychodów z giełdy zależne będzie od tego, czy inwestor decyduje się prowadzić działalność gospodarczą w zakresie obrotu papierami wartościowymi ewentualnie działalność pośrednictwa finansowego, czy też skupia się on na prywatnym obrocie tego rodzaju papierami wartościowymi.
Ile wynosi podatek z operacji giełdowych i jak go rozliczać w rocznym ?
Co do zasady stawka podatku wynosi 19%. Prywatny handel papierami wartościowymi rozliczyć należy na . W przypadku działalności gospodarczej dochody rozlicza się na lub .
Dz
Zarówno w przypadku 岹ży prywatnej akcji, innych papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, jak i 岹ży prowadzonej w ramach działalności gospodarczej, podatek oblicza się od dochodu, który jest różnicą między przychodem ze 岹ży oraz ceną zakupu akcji lub innych papierów wartościowych lub pochodnych.
Dyskusyjne pozostaje rozliczanie w kosztach wydatków pośrednich, takich jak opłaty za prowadzenie konta maklerskiego, opłat dystrybucyjnych, prasy fachowej itp. Większość organów skarbowych stoi na stanowisku, że wydatki tego typu można rozliczać w kosztach uzyskania przychodów na deklaracji . Wydatki te wykazuje się w kosztach podatkowych metodą kasową, a więc w roku ich poniesienia, a nie w roku 岹ży papierów wartościowych, z którymi wydatek ten był w jakikolwiek sposób powiązany.
Jak rozliczyć 岹ż akcji w PIT-38 za 2014 r.?
Sprzedaż akcji rozliczyć należy na podstawie , który prześle biuro maklerskie do końca lutego 2015 r. W tej informacji w części F znaleźć można kwoty uzyskanych w danym roku przychodów z tytułu kapitałów pieniężnych (m.in. 岹ży akcji) i poniesionych w związku z tym kosztów. Gdyby zdarzyło się, że biuro nie prześle informacji , podatnik zmuszony jest samodzielnie określić te kwoty i wpisać je we własnym zeznaniu podatkowym.
Przeczytaj także
W deklaracji PIT-38 dochody z polskiej Giełdy Papierów Wartościowych, ze 岹ży akcji wyszczególnić należy w poz. 20 i 21 deklaracji PIT-38.
Dywidendy a rozliczenie roczne
Wypłata dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie jest rozliczana na deklaracji . Co do zasady podatek od dywidendy oblicza płatnik i pobiera go ryczałtowo według stawki 19%.
Udziały w funduszach kapitałowych (inwestycyjnych) a deklaracja podatkowa
Rozliczane są ryczałtowo przez płatnika, co oznacza brak obowiązków w rozliczeniu dochodów w deklaracji rocznej PIT. Wyjątkiem byłaby 岹ż na giełdzie certyfikatów inwestycyjnych. W tym przypadku uznać go należy za ⳦ó z kapitałów pieniężnych i wykazać w PIT-38.
Rynek pierwotny a rynek wtórny na GPW – czy rozliczać 岹ż z obu tytułów?
Zarówno transakcje na rynku pierwotnym, jak i wtórnym rozlicza się w zeznaniu rocznym. Zatem nie ma znaczenia, czy zakup akcji miał miejsce w ramach zapisów i przydziału pierwotnego, czy też po wprowadzeniu akcji do obrotu np. przez GPW.
Przeczytaj także
Rozliczenie przychodu – w dacie 岹ży czy dacie zakupu papierów wartościowych?
Przychód podatkowy występuje w momencie zbycia – 岹ży akcji. Wcześniej nie wycenia się przychodu dla celów podatkowych, w szczególności nie robi się tego z końcem każdego roku.
Rozliczenie kosztów zakupu – w dacie zakupu czy dacie 岹ży papierów wartościowych?
Koszty kupna akcji rozlicza się w deklaracji podatkowej w związku z ich 岹żą. Nie ustala się zatem kosztu w roku, w którym kupiło się akcje, o ile zostaną one sprzedane w latach kolejnych.
Prawa poboru akcji – rozliczenie podatkowe
Tak samo jak ⳦ó ze 岹ży akcji, tak również i ⳦ó z praw poboru należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym. O ile dochodzi do zakupu prawa poboru, koszt tego zakupu staje się kosztem uzyskania przychodu w momencie zbycia tego prawa bądź w chwili zbycia akcji nabytych na podstawie posiadanych praw poboru. Zamiana praw poboru na akcje nie powoduje skutków podatkowych.
Opcje i warranty a ich rozliczenie w PIT-38
Obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji opcji, jak i z chwilą odpłatnego zbycia akcji nabytych po cenie wynikającej z opcji. Samo nabycie opcji nie rodzi natomiast jeszcze konieczności ich opodatkowania. Podobnie sprawa ma się z warrantami – gdzie ich realizacja powoduje określone skutki podatkowe, natomiast samo otwarcie pozycji nie powoduje konsekwencji podatkowych.
Odsetki od lokat bankowych w
Lokaty bankowe opodatkowane są przez bank ryczałtem. Nie trzeba ich rozliczać z końcem roku. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy mogą być zobowiązani do rozliczania również lokat w ramach przychodów z działalności gospodarczej.
W przypadku lokat bankowych podatnik nie otrzyma informacji o wysokości pobranego ryczałtowo podatku lub kwocie przychodu do wykazania w księgach przedsiębiorcy.
Podstawa prawna:
Art. 30a, 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2012, poz. 361).
Adwokat Łukasz Wieszczeczyński, www.adwokaci-twz.pl