Rosja wydaje na zbrojenia więcej niż cała Europa razem wzięta - przestrzegła we wtorek w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak jednak podkreśliła, na szczycie w zeszłym tygodniu UE osiągnęła bezprecedensowy konsensus w sprawie obronności.


Von der Leyen podczas debaty w PE na temat obronności podkreśliła, że po zakończeniu zimnej wojny "niektórzy wierzyli, że Rosję można zintegrować z europejską architekturą ekonomiczną i bezpieczeństwa", a inni "mieli nadzieję, że będziemy mogli bezterminowo polegać na ochronie Ameryki". "I tak obniżyliśmy gardę, obniżyliśmy nasze wydatki na obronę z rutynowo średnio ponad 3 proc. (PKB) do mniej niż połowy tej kwoty" - mówiła.
"Myśleliśmy, że cieszymy się dywidendą pokoju. Ale w rzeczywistości po prostu mieliśmy deficyt bezpieczeństwa. Czas iluzji już minął" - powiedziała szefowa KE.
Von der Leyen przestrzegła, że Rosja przeznacza na zbrojenia więcej niż UE. "Jeśli spojrzymy na wydatki wojskowe w kategoriach realnych, Kreml wydaje więcej niż cała Europa razem wzięta. Produkcja Europy jest nadal na niższym poziomie" - oceniła.
Jak podkreśliła przewodnicząca KE, taki cel przyświeca jej planowi dozbrajania UE, który przedstawiła przywódcom 27 państw członkowskich na szczycie w Brukseli 6 marca. "Jego logika jest prosta: chcemy pociągnąć za każdą dźwignię finansową, jaką mamy, aby wzmocnić i przyspieszyć naszą produkcję obronną. Dzięki temu możemy zmobilizować do 800 miliardów euro" - powiedziała.
Jak dodała szefowa KE, na szczycie widziała konsensus wśród przywódców w sprawie obronności, który nie tylko jest bezprecedensowy, ale "był zupełnie nie do pomyślenia jeszcze kilka tygodni temu".
Szłapka: Pokój na Ukrainie musi być oparty na mocnych gwarancjach bezpieczeństwa
„Tylko kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy może położyć kres rosyjskiej agresji; pokój, który jest negocjowany przez Ukrainę i jej władze, na czele których stoi prezydent Wołodymyr Zełenski (…) pokój oparty na mocnych gwarancjach bezpieczeństwa” – podkreślił minister ds. UE Adam Szłapka.
W zawarcie takiego porozumienia pokojowego powinny być zaangażowane państwa europejskie - dodał.
Costa: W sprawie obronności nie rzucamy słów na wiatr
“Unia Europejska jest w przełomowym momencie. W ciągu ostatnich tygodni napięcia geopolityczne wzrosły, a multilateralizm jest pod ogromną presją, tak samo porządek międzynarodowy” - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa podczas debaty na temat obronności.
Szef Rady Europejskiej przypomniał, że na nadzwyczajnym posiedzeniu przywódców państw UE 6 marca podjęto szereg decyzji o inwestowaniu w obronność Europy. Zastrzegł, że odbywa się to w pełnej zgodności z NATO.
Zaznaczył także, że rozwój potencjału obronnego UE będzie służył rozwojowi przemysłu unijnego i tworzeniu nowych miejsc pracy. “To właściwy sposób na wzmocnienie Unii Europejskiej i ochronę naszych obywateli i naszego modelu społecznego” - ocenił.
Program dozbrajania uzgodniony na szczycie przywódców państw UE poparli w swych przemówieniach w PE lider Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber i szefowa grupy Socjalistów i Demokratów Iratxe Garcia Perez.
Zdaniem Webera propozycja szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen dotycząca obronności nie idzie jednak wystarczająco daleko, bo nie zakłada m.in. budowy europejskiej armii czy kwestii odstraszania nuklearnego. Z kolei Perez zastrzegła, że wydatki obronne nie mogą być realizowane kosztem programów socjalnych. “Jeśli podważymy ten model, wpadniemy w pułapkę skrajnej prawicy i podważymy naszą demokrację” - oceniła. (PAP)
mws/ luo/ akl/ mce/ ap/