Miniony tydzień na rynkach finansowych i gospodarczych przyniósł istotne zmiany, które mogą wpłynąć na dalsze decyzje inwestorów i banków centralnych. Europejski Bank Centralny kontynuuje obniżki stóp procentowych, podczas gdy inflacja w USA i Europie znów rośnie, budząc obawy o zbyt pochopne luzowanie polityki monetarnej. Wzrosty notują spółki zbrojeniowe, a rynek kryptowalut doświadczył gwałtownej korekty po interwencjach Trumpa. Na krajowym podwórku uwagę przyciągnęły stabilizujące się ceny mieszkań, powolne odmrażanie rentowności najmu oraz długo wyczekiwany sygnał ożywienia w polskim przemyśle.


1. EBC tnie bez opamiętania. Stopy już niewiele wyższe od inflacji
Europejski Bank Centralny zdecydował się na szóstą z rzędu obniżkę stóp procentowych, wpisując się w oczekiwania rynków finansowych. W rezultacie realna stopa procentowa w strefie euro zbliżyła się do zera.


2. Hydra inflacji znów podnosi łeb. Czy Fed i EBC popełnił błąd?
Kolejne mierniki dość jednoznacznie wskazują na wzrost presji inflacyjnej w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Także w Europie inflacja od kilku miesięcy znów rośnie. Rodzi to pytanie, czy największe banki centralne nie pospieszyły się z obniżkami stóp procentowych.


3. Zbrojeniówka w Europie to najbardziej gorący towar na rynku. Akcje biją kolejne rekordy
Akcje największych spółek zbrojeniowych w Europie to obecnie najbardziej rozchwytywane aktywa na rynku inwestycyjnym. Tylko w tym roku kursy takich firm jak Saab, Leonardo, Thales czy przede wszystkim Rheinmetall podrożały o kilkadziesiąt procent na europejskich giełdach.


4. Wojna handlowa zatapia kryptowaluty. Trump manipuluje rynkiem?
Wywołane przez Trumpa odbicie kryptowalut zakończyło się po jednym dniu. Eskalująca wojna handlowa USA z resztą świata sprowadziła ryzykowne aktywa do parteru. Bitcoin oddał wszystkie zyski z ostatnich dni, kurs ethereum znalazł się najniżej od listopada 2023 r., a prezydentowi Stanów Zjednoczonych zarzuca się manipulowanie rynkiem.


5. Im większe mieszkanie, tym łatwiej o obniżkę, ale ceny utknęły na szczycie
Najnowsze dane o cenach transakcyjnych mieszkań nie zaspokoiły apetytów szukających własnego „M”, którzy liczyli na przyspieszenie spadków stawek – wynika z danych Dz udostępnionych przez Cenatorium. Kwoty płacone za najpopularniejsze metraże utknęły na szczycie. Łatwiej o obniżki było w przypadku większych mieszkań.
6. Stopa zwrotu z najmu odmarza, ale wciąż znacznie niższa niż przed „Bezpiecznym kredytem”
Stabilizujące się ceny mieszkań tylko w niewielkim stopniu przełożyły się na odmrażanie stopy zwrotu z najmu – wynika z danych Otodom Analytics. Ta wciąż pozostaje w dolnych rejestrach za sprawą czynszów, które także stanęły w miejscu.


7. Wyprzedaż na JSW. Fatalne wyniki, topniejąca gotówka i uparte fundusze
Na GPW mocną reakcję na ostanie giełdowe komunikaty odznacza się kurs JSW. Spółka przedstawiła szacunkowe wyniki za 2024 r., z których wynika, że IV kwartał znów przyniósł kilkaset milionów złotych strat. W dodatku zarząd kolejny raz sięga po odłożoną gotówkę, która topnieje w zastraszającym tempie.


8. PMI: wreszcie powyżej pięćdziesiątki! Zaczęło się ożywienie w polskim przemyśle
Po raz pierwszy od blisko trzech lat wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu znalazł się powyżej 50 punktów, sygnalizując początek ożywienia w sektorze wytwórczym. Taki rezultat przekroczył oczekiwania większości analityków.


9. Tańsze paliwa powoli skapują do detalu. Uczciwa cena to mniej niż 6 zł/l
Kolejny tydzień i kolejna – ledwo trzygroszowa – obniżka średnich cen paliw w Polsce. Jednakże zważywszy na sytuację na rynku hurtowym detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego mogłyby spadać znacznie szybciej i już teraz „powinny” wynosić mniej niż 6 zł/l.


J.S.