Najmłodsi emeryci skończyli niedawno 40 lat. Jednak, aby pobierać tak wcześnie to świadczenie, musieli spełnić określone warunki. Sprawdziliśmy, w jakich zawodach jest to możliwe i jakie obowiązki trzeba wykonywać, aby szybciej móc zwolnić swoje zawodowe tempo.


– W straży granicznej pracuje już 18 lat i właśnie planuję przejść na emeryturę. Bardzo lubię swoje zajęcie, ale odbiło się ono już na moim zdrowiu. – opowiada Dz Agnieszka pracująca na jednym z polskich lotnisk. – Wszystko dlatego, że pracuję po 24 godziny, 7 razy w tygodniu. To spowodowało, że mój organizm nie funkcjonuje najlepiej i zdecydowanie potrzebuje zmienić tryb życia. Oczywiście nie zamierzam spocząć na laurach. Nie mam jeszcze nawet 45 lat. Dlatego mam jeszcze inne plany zawodowe.
Kto może przejść najszybciej na emeryturę?
W Polsce nie wszystkie kobiety muszą czekać do 60. urodzin, a mężczyźni do skończenia 65 lat, aby przejść na emeryturę. W zawodach, które uznawane są za szczególnie obciążające fizycznie lub psychicznie mogą to zrobić nawet o 10 lat wcześniej.
Obecnie najmłodszy emeryt może mieć około 40 lat, jeśli tylko spełnia określone warunki dotyczące pracy w szczególnych warunkach lub o wyjątkowym charakterze.
Wśród szczególnych zawodów, których przedstawiciele mogą najszybciej przejść na emeryturę należą:
- służby mundurowe m.in. wojskowi, celnicy i policjanci, przedstawiciele straży granicznej zatrudnieni przed 1 stycznia 2013 r. - mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby.
- górnicy, którzy wykonują swoje obowiązki przez 25 lat, w tym co najmniej 5 lat przepracują pod ziemią w pełnym wymiarze czasu pracy - wówczas mogą przejść na emeryturę już w wieku 45 lat
- ratownicy górscy – tu kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 50 lat, a mężczyźni, gdy ukończą 55 lat, jednak muszą ratować ludzkie życie co najmniej przez 10 lat
Dobrze być artystą
Na wcześniejszą emeryturę mogą też liczyć artyści. Jednak tu wszystko zależy od konkretnej profesji:
- tancerze, akrobaci, gimnastycy, ekwilibryści i kaskaderzy – kobiety osiągają wiek emerytalny w dniu swoich 40. urodzin, a mężczyźni, gdy kończą 45 lat, jednak konieczne jest posiadanie na koncie co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej
- wokaliści, muzycy grający na instrumentach dętych, chórzyści, żonglerzy, komicy cyrkowi, aktorzy teatru lalek oraz treserzy zwierząt drapieżnych – tu na emeryturę mogą pójść panie w wieku 50 lat, a panowie 55 lat
- aktorzy, dyrygenci, muzycy grający na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych oraz klawiszowych, operatorzy obrazu filmowego, fotograficy – mogą pobierać świadczenie emerytalne, gdy skończą 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)
W szczególnych warunkach nie można pracować zbyt długo
Z kolei w tych zawodach wystarczy przepracować 15 lat w szczególnie trudnych warunkach, aby kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 55 lat, a mężczyźni kończąc 60 lat:
- hutnicy i pracownicy przemysłu
- kolejarze
- pracownicy Najwyższej Izbie Kontroli – tu dodatkowo wymagane jest osiągnięcie wcześniejszego wieku emerytalnego w czasie zatrudnienia w NIK
- dziennikarze – tu dodatkowo wymagane jest osiągnięcie wcześniejszego wieku emerytalnego w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej lub wykonywanie tej pracy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę oraz objęcie układem zbiorowym pracy dziennikarzy
- pracownicy organów kontroli państwowej
- nauczyciele i wychowawcy
Mundurowi mogą szybciej odpocząć
Dotyczy to również osób, które zostały zatrudnione po 1 stycznia 2013 roku i pracują jako:
- ٰż
- celnicy
- żołnierze zawodowi
- policjanci
- pracownicy Urzędu Ochrony Państwa
- funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- funkcjonariusze Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego
- pracownicy Centralnego Biura Antykorupcyjnego
- funkcjonariusze Straży Granicznej
- pracownicy Biura Ochrony Rządu
- funkcjonariusze Służby Celnej
- funkcjonariusze Służby Więziennej
Nie jest tak kolorowo
Niestety wcześniejsza emerytura, choć umożliwia pobieranie świadczenia zdecydowanie szybciej niż w powszechnie obowiązującym wieku emerytalnym, wiąże się z obniżeniem jego wysokości. Za każdy miesiąc szybszego przejścia na emeryturę, jest ono obniżane o 0,32 proc. Dlatego, jeśli dana osoba planuje zakończyć swoją pracę zawodową 5 lat przed osiągnięciem pełnego wieku emerytalnego, jej emerytura zostanie obniżona o 19,2 proc. (60 miesięcy x 0,32 proc.).
Z kolei w przypadku służb mundurowych emerytura zależy od stażu pracy. Po 15 latach pracy jest to 40 proc. podstawy wymiaru emerytury, a za każdy dodatkowy rok służby świadczenie wzrasta o 2,6 proc. podstawy, którą jest średnie uposażenie z 10 kolejnych lat służby, wybranych przez funkcjonariusza.