Dolar na ścieżce korekty
Pierwsza od początku miesiąca istotnie pozytywna sesja dla chińskiego juana zapowiada lepszy sentyment dla walut wschodzących w najbliższych godzinach. Korekta staje się faktem. Dolar odda część zysków, a złoty umocni się w relacji do większości najważniejszych walut. Tydzień będzie obfitował w wydarzenia, z których najważniejsze będą miały miejsce już w grudniu.
Końcówka, skróconego w USA, tygodnia przyniosła stabilizację kursów walut z podtrzymaniem sygnałów zapowiadających krótkoterminowe odreagowanie. Kurs EUR/PLN utrzymał się powyżej poziomu 4,4050, a USD/PLN ponad 4,15. Z kluczowych walut blisko szczytów utrzymał się jedynie GBP/PLN. Podtrzymujemy ocenę, że najbliższe dni przyniosą korekcyjne spadki, silniejsze, niż w poprzednich kilku sesjach. Celem dla EUR/PLN pozostaje spadek poniżej 4,38.
Na przestrzeni dwóch ostatnich sesji ubiegłego tygodnia złoty wykazał siłą zarówno w stosunku do najważniejszych walut, jak i relatywnie wobec innych walut koszyka emerging markets (EM). To poważny sygnał, że dominujące na przestrzeni ostatnich kilkunastu sesji tendencje, ulegną w najbliższym czasie odwróceniu. Spodziewamy się umocnienia walut EM, osłabienia dolara i spadku rynkowych stóp procentowych (wzrostu popytu na obligacje). Póki co należało będzie rozpatrywać te zmiany jedynie w charakterze korekty, ale potencjalnie mogą przerodzić się w trwalszą, kilkumiesięczną tendencję. ²żԱ w tym kontekście będą wynik włoskiego referendum 4 grudnia oraz, w szczególności, nastawienie Europejskiego Banku Centralnego do polityki pieniężnej wyrażone po posiedzeniu 8 grudnia (możliwa mniej łagodna postawa w kwestii programu QE po marcu). Może to wywołać istotną zmianę podejścia inwestorów do wspólnej waluty.
Rozpoczęty tydzień obfitował będzie w wydarzenia i publikacje, co gwarantuje podtrzymanie zmienności. Poznamy m.in., ważne w kontekście decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) 8 grudnia, wstępne dane o inflacji CPI ze strefy euro za listopad, finalne odczyty indeksów PMI (także z Polski, Chin), a także szereg odczytów o PKB (z Polski w środę o 10.). W Stanach Zjednoczonych Instytut Zarządzania Podażą poda wyniki ankiet firm przemysłowych (indeks ISM), a Departament Pracy przedstawi najnowsze doniesienia z rynku pracy (zatrudnienie, bezrobocie, wynagrodzenia). Tydzień zakończy niedzielne głosowanie w referendum we Włoszech.
Po długim weekendzie w Stanach Zjednoczonych początek handlu w Europie zapowiada się spokojnie. W Azji lekkie wzrosty na giełdach i umocnienie juana. Kurs USD/CNY oddalił się od psychologicznej bariery 7,00 (obecna wartość to 6,9030). Poprawa pozycji chińskiej waluty to pozytywny sygnał dla złotego, który w naszej ocenie będzie dziś zyskiwał na wartości. W drugiej części dnia nastąpi zdecydowane zwiększenie obrotów. Wydarzeniem sesji są dwa popołudniowe wystąpienia szefa EBC M. Draghiego w Parlamencie Europejskim. Można śmiało zakładać, że wraz z otwierającym się po przerwie handlem w USA rynek się rozrusza.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.