Dz

REKLAMA
WALLSTREET 2025

OPINIACięcia stóp w maju? Za przemawiają dane CPI i rynek pracy

2025-05-05 13:26
publikacja
2025-05-05 13:26

Za cięciem stóp procentowych w maju przez Radę Polityki Pieniężnej przemawiają nie tylko dane inflacyjne, ale również stopniowa normalizacja sytuacji na rynku - oceniają ekonomiści Citi.

Cięcia stóp w maju? Za przemawiają dane CPI i rynek pracy
Cięcia stóp w maju? Za przemawiają dane CPI i rynek pracy
fot. John Gomez / /ܳٳٱٴdz

"Oczekujemy, że w maju stopa referencyjna zostanie obniżona o 50 pb. do poziomu 5,25 proc. Przemawiają za tym nie tylko dane inflacyjne, ale również stopniowa normalizacja sytuacji na rynku pracy. W kwietniu prezes NBP sugerował, że jeżeli publikowane dane będą potwierdzały, że 'czynniki proinflacyjne się wypaliły' to będzie możliwe dostosowanie stóp. Dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw wskazują – naszym zdaniem – na obniżenie się presji płacowej, gdyż wzrosty w tej kategorii spadły z poziomów zdecydowanie przekraczających 10 proc. rdr do poniżej 8 proc." - napisano w raporcie.

"Niepewność dotyczy jednak skali ewentualnego dostosowania stóp w maju. Z jednej strony we wrześniu 2023 roku Rada zaczynała cykl ruchem o 75 pb. w dół, z kolei na konferencjach prasowych w ostatnich miesiącach prezes NBP sugerował obniżki stóp w mniejszej skali" - dodano.

W środę zakończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Po ostatnim, gołębim zwrocie RPP analitycy oczekują cięcia stóp procentowych o 50 pb. - obniżki spodziewa się 20 z 21 ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków.

Ekonomiści Citi oczekują, że inflacja CPI w Polsce w drugiej połowie 2025 r. będzie utrzymywała się nieco powyżej 4 proc. rdr.

"Nasza prognoza zakłada, że inflacja w II kw. będzie utrzymywała się nieznacznie powyżej 4 proc., jednak już w lipcu może zejść do dopuszczalnego poziomu odchyleń (+/- 1 pkt. proc.) wokół 2,5 proc. celu NBP. W tym przypadku rolę ponownie będzie odgrywała wysoka baza z zeszłego roku, tym razem wynikająca z podwyżek cen energii. Sygnały płynące od rządu oraz URE wskazują, że nie należy spodziewać się istotnego wzrostu rachunków za energię elektryczną dla konsumentów w drugiej połowie tego roku" - napisano w raporcie Citi.

"Zakładamy, że inflacja będzie powoli spadała również w przyszłym roku, gdzie widzimy pole do zejścia do celu inflacyjnego NBP przed grudniem 2026 r." - dodano. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źół:PAP Biznes
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(2)

dodaj komentarz
bullman
8% podwyżek to nie czynnik inflacyjny,czyżby PKB rosło w takim tempie.Przestańcie pie-przyć,nie mogę sobie odmówić tego "pieprzenia".Ręce opadają
bha
Oby znów nie skończyło się tylko na gadaniu o obniżkać?.

ʴǷɾąԱ: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki