Trzecia największa kopalnia cyny na świecie, Bisie w Demokratycznej Republice Konga (DRK), tymczasowo wstrzymała w czwartek wydobycie ze względów bezpieczeństwa. Jak pisze AFP zakład znajduje się w rejonie walk armii rządowej z rebeliantami z Ruchu 23 Marca (M23). Ceny cyny wzrosły w piątek o blisko 10 proc.


Firma wydobywcza Alphamin z siedzibą na Mauritiusie zawiesiła działalność swej kopalni w związku ze zbliżającymi oddziałami M23 - poinformowano w piątkowym oświadczeniu. W dokumencie podkreślono, że bezpieczeństwo pracowników i podwykonawców ma dla firmy największe znaczenie, a obecnie kierownictwo zakładu nie może go zagwarantować.
"Cały personel zaangażowany w działania wydobywcze został ewakuowany" - napisał zarząd firmy Alphamin. Wyjaśniono, że na miejscu pozostali wyłącznie pracownicy, których obecność jest niezbędna dla utrzymania, konserwacji i bezpieczeństwa zakładu. Jednocześnie zaznaczono, że zarząd "uważnie monitoruje rozwój sytuacji, by wznowić wydobycie", gdy już będzie to bezpieczne.
Według danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Cyny (ITA) w 2024 roku kopalnia Bisie wyprodukowała 17,3 tys. ton koncentratu tego metalu, co stanowiło około 6 proc. światowej podaży rudy cyny. W piątek cena cyny wzrosła na Londyńskiej Giełdzie Towarowej o prawie 10 proc. i osiągnęła poziom 36 315 dolarów za tonę - najwyższy od sierpnia 2022 roku.
Od końca stycznia M23 zajął dwa największe miasta wschodniej części DRK - Gomę i Bukavu. Rząd DRK zarzuca im próbę zajęcia terenów bogatych w surowce mineralne, m.in. kobalt, miedź i lit. AFP napisała, że od 2021 r. rebelianci przejęli "ogromne połacie terytorium w górniczych prowincjach Północnego i Południowego Kiwu", na wschodzie DRK. W kwietniu 2024 r. mieli też zająć największą w tym kraju kopalnię koltanu - kluczowego minerału w produkcji nowoczesnej elektroniki.
Wywodzące się z plemienia Tutsi kierownictwo M23 zapewnia, że działania partyzantów mają na celu ochronę tej grupy etnicznej przed Hutu, którzy schronili się w rejonie jeziora Kiwu po wojnie domowej w Rwandzie z połowy lat 90. XX wieku. (PAP)
piu/ ap/