"W ten spos贸b zwi臋kszymy liczb臋 powrot贸w (migrant贸w do ich ojczyzn), a tak偶e b臋dziemy przeciwdzia艂ali oszustwom i nadu偶ywaniu systemu migracyjnego" - podkre艣li艂 minister ds. migracji Szwecji Johan Forssell.
Gazeta "Dagens Nyheter" w opublikowanym w ubieg艂ym tygodniu artykule przedstawi艂a histori臋 imigranta z Iranu, kt贸ry na postawie nowych przepis贸w b臋dzie musia艂 opu艣ci膰 Szwecj臋. M臋偶czyzna 锄艂o偶y艂 wniosek o azl w 2017 roku, a decyzj臋 odmown膮 otrzyma艂 w 2022 roku, po czym w 2023 roku dosta艂 pozwolenie na tymczasowy pobyt w zwi膮zku z prac膮 w restauracji w Goeteborgu.
"Nie mog臋 wr贸ci膰 do Iranu, przeszed艂em na chrze艣cija艅stwo, m贸j ojciec i rodzina zabij膮 mnie" - twierdzi imigrant.
Inna wprowadzona od 1 kwietnia zmiana to wyd艂u偶enie z czterech do pi臋ciu lat okresu po jakim mo偶na ponownie stara膰 si臋 o azyl w przypadku odmowy prawa do ochrony prawej.
Minister Forsell zapowiedzia艂 we wtorek kolejne zaostrzenie przepis贸w migracyjnych od 1 lipca 2026 roku. Wprowadzony ma zosta膰 zapis m贸wi膮cy o konieczno艣ci prowadzenia "w艂a艣ciwego 偶ycia". Ma to u艂atwi膰 odmow臋 lub cofni臋cie pozwolenia na pobyt osobom stanowi膮cym zagro偶enie dla porz膮dku publicznego lub wykorzystuj膮cym bezprawnie zasi艂ki.
Szwecja porzuca tolerancyjn膮 polityk臋 migracyjn膮, o obywatelstwo b臋dzie trudniej. "Dziewczynki maj膮 prawo gra膰 w pi艂k臋"
"Obywatelstwo jest czym艣, z czego powinno si臋 by膰 dumnym. Dlatego te偶 trzeba na nie zas艂u偶y膰, a nie otrzymywa膰 je bezwarunkowo" - zaznaczy艂 szwedzki minister ds. migracji Johan Forssell na Instagramie. I przedstawi艂 kilka punktów, które zamierza wprowadzi膰 w 偶ycie, w tym to, 偶e"dziewczynki maj膮 prawo ucz臋szcza膰 na p艂ywalni臋. Je艣li tak nie uwa偶asz, Szwecja nie jest krajem dla Ciebie".
Rz膮dz膮cy Szwecj膮 od jesieni 2022 roku centroprawicowy rz膮d przy wsparciu nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci zaostrza polityk臋 migracyjn膮. W ubieg艂ym roku liczba pozytywnych rozpatrze艅 wniosk贸w o azyl spad艂a do 6250, wliczaj膮c migrant贸w kwotowych i by艂a najni偶sza od 1985 roku. W Szwecji bezrobocie przekroczy艂o 9 proc. i jest jednym z najwy偶szych w UE.
Ze Sztokholmu Daniel Zy艣k (PAP)
zys/ ap/