Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Firma non grata w Europie? UE uszczelnia zakaz dotyczący lobbystów Huawei

Przedstawiciele firm zajmujących się lobbingiem i stowarzyszeń handlowych działających na rzecz chińskiego giganta technologicznego Huawei nie będą mogły spotykać się z unijnymi urzędnikami. W ten sposób Komisja Europejska rozszerzyła zakaz nałożony po wybuchu skandalu zwanym Huaweigate.

fot. Aly Song / Reuters

W połowie marca belgijskie służby dokonały masowych przeszukań i zatrzymały siedmiu lobbystów powiązanych z Huawei. Chodziło m.in. o prezenty oferowane europosłom przez przedstawicieli Huawei lub lobbystów w celu obrony interesów firmy w zakresie wdrażania technologii telekomunikacyjnej 5G.

reklama

W centrum śledztwa znajduje się list wysłany z Parlamentu Europejskiego do KE, w którym broniono interesów chińskiego giganta technologicznego w Europie, w szczególności wdrożenia sieci komórkowej 5G. List podpisało ośmiu europosłów. Prokuratorzy stwierdzili, że Huawei zapłacił dwóm pośredniczącym firmom za przekazywanie płatności posłom do PE w zamian za podpisanie listu.

W reakcji na skandal KE jeszcze w marcu wprowadziła zakaz spotykania się z przedstawicielami firmy. Rzecznik KE Olof Gill w czwartek potwierdził, że zakaz ten Komisja rozszerzyła na inne przedsiębiorstwa i organizacje, które mogą reprezentować chińskiego giganta.

Każdorazowo jednak urzędnicy będą musieli ocenić, czy celem umówionego spotkania z przedstawicielami organizacji, których członkiem jest też Huawei, będzie działanie na rzecz tej chińskiej firmy.

"Jest dla nas jasne, że przedstawiciele Huawei nie mają prawa wstępu do KE, nie mogą wejść do budynku. Ale ciężko jest zabronić całemu parasolowi organizacji, których członkiem jest Huawei, dostępu do KE" - powiedział Gill.

"Tu w KE są mądrzy ludzie, którzy są w stanie ocenić i zrozumieć, czy jakaś konkretna kwestia, która jakaś organizacja chce poruszyć podczas spotkania, ma związek ze sprawami, które mogą być w interesie Huawei" - podkreślił rzecznik KE. Jak dodał, urzędnicy będą mogli ad hoc podjąć decyzję o przerwaniu jakiegoś spotkania, jeśli "zmierza ono w złym kierunku". (PAP)

mce/ ap/

Źół: PAP
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty